Προς το περιεχόμενο

προβλημα στο τρεμολο της κιθαρας μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για σας εχω προβλημα με το τρεμολο της κιθαρας μου ειναι η πρωτη μου κιθαρα και ειναι απο πακετο μιλαω για την ashton AG-131 με το που την αγορασα εσπασαι το τρεμολο την πηγα και την εφτιαξα και τωρα ξαναεσπασαι γινεται να το αλλαξω και να βαλω ενα καλυτερο με λιγοτερο απο 100 Ε ενα σαν το floyd rose εμενα εχει Vintage Tremolo?Αλλιως υπαρχει καμια φτηνη κιθαρα που να εχει τετοιο τρεμολο και να κοστιζει κατω απο 200 Ε  ??? (αν λεω βλακειες φταιει το οτι ειμαι αρχαριος σε τετοια θεματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εαν πάρεις κιθάρα με floyd rose τρέμολο, με τιμή κάτω από 200 ευρώ, πολύ γρήγορα θα την κάψεις  ;D ;D ;D, μάζεψε λεφτά για κάτι καλύτερο.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν πάρεις κιθάρα με floyd rose τρέμολο, με τιμή κάτω από 200 ευρώ, πολύ γρήγορα θα την κάψεις  ;D ;D ;D, μάζεψε λεφτά για κάτι καλύτερο.

 

+100000000

 

Αφου πρωτα σου σπασει τα νευρα :(....μετα θα την πλακωσεις στα κατακεφαλα ;D...και μετα αφου δεν θα συμορφωνεται :-\......θα παρει το δρομο που σου εδειξε ο hyperpanos ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν μπορείς να παίζεις χωρίς το τρεμολο της κιθάρας σου μην κανεις τιποτα και μάζευε λεφτά για ένα καλύτερο όργανο (ακόμα και μια squier μπορεί να είναι καλύτερη). Αν θεωρείς ότι το όργανο αξίζει μια αναβάθμιση ή έχεις πρόβλημα να παίξεις στην τωρινή κατάσταση (δεν έχω καταλάβει αν έχει πρόβλημα η γέφυρα γενικότερα), τότε πάρε ένα καινούριο standard τρέμολο. Φαντάζομαι ότι σε αυτή την περίπτωση θα καλυτερέψει κι ο ήχος και το παίξιμο του οργάνου.

 

 

  Πιστεύω σε αυτή τη φάση οτί δεν πρέπει να πάρεις βιαστικά μια φτηνή κιθάρα με floyd rose. Περίμενε λίγο καιρό ακόμα. Μπορείς να βρεις κάτι καλό και φτηνό αλλά μην πας αμέσως στο entry level

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οργανο δεν αξιζει αναβαθμιση αν ειναι πανω απο 80 Ε γιατι κανει γυρω στα 160 Ε επειδη ομως παιζω πολυ με τρεμολο θελω ενα τρεμολο που να  πηγαινει πανω και κατω απλα δεν ξερω τα μοντελα ακουω προτασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ναι, το κατάλαβα αυτό που λες και απο τα προηγούμενα σχόλια. Το θέμα είναι ότι η άποψή μου είναι 50-50 ως προς το θέμα άμεσης αγοράς κιθάρας με floyd rose ή της αγοράς ενός καινούριου τρέμολο. Γενικά, με καλό set up ένα vintage tremolo κανει αρκετά καλή δουλειά και εννοείται μπορείς να το έχεις ρυθμισμένο στον 'αέρα' για κίνηση μπρος πίσω.

  Μην ξεχνάς ότι μια φτηνή κιθάρα με ένα τυχαίο floyd rose μπορεί να είναι εξίσου αναξιόπιστη.

 

  Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιον τεχνικό ηλ. κιθάρων με το οργανό σου και να τον ρωτήσεις τί μπορείς να κάνεις στην κιθάρα σου και να σου εξηγήσει τί σηκώνει το όργανο.

 

  Το πιο στάνταρ είναι να περιμένεις να πάρεις μια κιθάρα γύρω στα 500-700 ευρώ με τα χαρακτηριστικά που θες.

  Το να προσαρμόσεις με μόντα floyd rose στην κιθάρα σου ξεφεύγει σίγουρα από την χαμηλή τιμή της και ίσως δεν αξίζει. Και δεν ξέρω αν μπορεί να γινει καλό μεταλλο-κίθαρο

με αναβαθμίσεις σε μαγνήτες, μεταλλικά μέρη και ηλεκτρικά. Τσέκαρα κάποιες κριτικές στο διαδίκτυο και σε όλες έγραφαν ότι γενικά οι βίδες της θέλουν συνέχεια σφίξιμο και τα strap buttons είναι αναξιόπιστα. Για τους μαγνήτες φαντάζομαι δεν χρειάζεται ούτε συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αυτό (κι όχι μονο) πουλάει parts

http://www.musicaccessories.gr/parts.html

 

Δεν ξέρω τιμές κλπ.

 

Εγώ θα πήγαινα σε μάστορα καλύτερα.

Ρώτα τη γνώμη του

 

υγ. Υπάρχει thread για μάστορες στην Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παω σε αυτον που πηρα την κιθα και ειδα αυτο

http://www.voodoomusic.gr/php/plugins/shop/shop/?p=productsMore&iProduct=1206&sName=ALLPARTS-TREMOLO-BRIDGE-VINTAGE-STRAT-CHROME

αυτο χριαζομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου