Προς το περιεχόμενο

Eurovision 2017: Salvador Sobral (Portugal)


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Ελλάδα, δεν θα κατάφερνε να περάσει ούτε από προκριματικά τηλεοπτικού talent show. ;D

 

"I wanna say that we live in a world of disposable music, fast food music without ANY content and I think that this could be a victory for music, with people that make music that actually MEANS something.

Music is not fireworks. Music is feeling!

So let's try to do change this and bring music back, which is really what matters."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά τα λέει ο Πορτογάλος αλλά σε λάθος κοινό. Δηλαδή είναι σα να μπεις στα mcdonalds και να κάνεις κήρυγμα για τις επιπτώσεις του fast food στο οργανισμό.

 

Κατά τ' άλλα μόλις άκουσα το μισό δικό μας (τόσο άντεξα) με την Demy και έχω να πω ότι για ακόμη μια φορά στείλαμε μια κούκλα (και με την καλή και με την όχι καλή έννοια) που απέδωσε ένα άγευστο, άοσμο τραγούδι, επιεικώς μέτρια. Μένω πάντα με την απορία δε γιατί, αφού έχουμε δυνατότητα για καλές ποπ συνθέσεις, στέλνουμε πάντα κάτι χαζά.

 

Εν πάση περιπτώσει, φέτος η eurovizion έγινε στα ΜΜΕ πολύ λιγότερο θέμα από άλλες χρονιές. Καλό αλλά μάλλον για τους λάθος λόγους νομίζω...

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προέβλεψα χθες (απευθυνόμενος στην παρέα με την οποία παρακολουθούσαμε) ότι αυτός θα κερδίσει το διαγωνισμό. Ξύπνησα και είδα οτι έτσι είχε γίνει. Χαβαλές και ξιπασιά στο διαγωνισμό, αλλά το καλό να λέγεται (και όντως να βραβεύεται).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει ο Πορτογάλος αλλά σε λάθος κοινό. Δηλαδή είναι σα να μπεις στα mcdonalds και να κάνεις κήρυγμα για τις επιπτώσεις του fast food στο οργανισμό.

 

 

Φίλε Jazzjocker, δεν είδα καν eurovision (δεν έχω τηλεόραση και αδιαφορώ για τον διαγωνισμό). Το ποστάρισα με την πρώτη σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό ακούγοντας το άσμα.

 

Το γράφω αυτό, επειδή δεν θα πήγαινα/έστελνα ποτέ κομμάτι σε Eurovision, για τους λόγους φαντάζεσαι (και μάλλον υπαινίσσεσαι χρησιμοποιώντας την έννοια "λάθος κοινό". Ναι , δεν θα ήταν ένα κοινό στο οποίο θα ήθελα να απευθυνθεί η μουσική μου.

Από την άλλη όμως,  αναρωτιέμαι... τι είναι το "λάθος" κοινό; Αυτοί τον ψήφισαν τον Πορτογάλο πρώτο στο κάτω κάτω!

 

Και ακόμη κάτι: αν δεν μιλήσεις για τις επιπτώσεις του fast food στο οργανισμό σε όσους καταναλώνουν mcdonalds, σε ποιους θα μιλήσεις;

Δεν ξέρω αν με εννοείς. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλό να λέγεται (και όντως να βραβεύεται).

 

Φίλε τεχνοκράτη (sic)  ;D

Crooner, jazzy -musical, αγαπησιάρικη cinematic μουσική that moves people . Δεν θα πρεπε να εκπλησσόμαστε, αυτού του είδους η μουσική ακούγεται "κλασικά" αξεπέραστη εδώ και έναν αιώνα, σε ακροατήρια ανεξαρτήτως ηλικίας. "New Old Stock" σα να λέμε.

Δεν σου θυμίζει την mainstream/crossover επιτυχία του LaLaLa;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είδα ακόμη, αλλά υποπτεύομαι τι εννοείς.

Εγώ αρνούμαι (βαριέμαι) να το δω το LaLaLa. Mόνο κλιπάκια στο Youtube. Αλλά όλοι μιλούσαν γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Jazzjocker....

 

Αγαπητέ Tamtam, απαντάς σε ένα σχόλιο που δεν απευθυνόταν σε σένα.  ;D Εν ολίγοις, αυτό που έγραψα ήταν με αφορμή τη φετινή γιουροβίζιον και τη δήλωση του Πορτογάλου που απλά εσύ έφερες εις γνώση μου.  Τα υπόλοιπα που γράφω είναι απλά οι σκέψεις μου και δεν έχουν συγκεκριμένο παραλήπτη.

 

Και ακόμη κάτι: αν δεν μιλήσεις για τις επιπτώσεις του fast food στο οργανισμό σε όσους καταναλώνουν mcdonalds, σε ποιους θα μιλήσεις;

Δεν ξέρω αν με εννοείς. :)

 

Σε εννοώ αλλά επιμένω: Δε θα πας να μιλήσεις μέσα στα mcdonalds όπου βρίσκονται οι υπάλληλοι, τα αφεντικά, οι παρατρεχάμενοι και ενώ έχεις καταναλώσει και δύο big mac και έχεις κερδίσει και το βραβείο του πελάτη της χρονιάς.

 

Υ.Γ. Είναι jazzjoker χωρίς c. Γιατί με c παραπέμπει στο jock που σημαίνει αρκετά αντίθετα πράγματα σε σχέση με αυτό που δηλώνει το original ψευδώνυμο. Φυσικά ελάχιστη σημασία έχει αυτό και εννοείται ότι γελάω την ώρα που το γράφω.

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εξαιρετική σύνθεση και ερμηνεία!

Μπράβο τους, σε αυτόν που το ερμήνευσε, την αδελφή του που το έγραψε και την Πορτογαλία που το έστειλε. Ξεχώρισε σαν τη μύγα μεσ' το γάλα και νίκησε σχεδόν παμψηφεί. Και το ψήφισε επιτροπή και κοινό. Μάλλον δεν πρέπει να υποτιμάμε ποτέ το κοινό... και να αφορίζουμε.

Το επίπεδο φέτος ήταν γενικότερα ανεβασμένο με πολλά αξιόλογα κομμάτια και σοβαρές παρουσίες.

Εμείς βέβαια κάναμε ανάθεση λες και πηγαίναμε σε καλλιστεία ως συνήθως και διαλέξαμε τραγούδι απο 2-3 "καταξιωμένους" απο την ΕΡΤ. Λες και δεν υπάρχει κόσμος δημιουργικός, όπως γινότανε πριν 10-15 χρόνια. Την Γερμανίδα εκπρόσωπο την επέλεξαν μέσα απο 2.500 συμμετοχές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου