Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση "ποιότητας" ανάμεσα σε digital και analogue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν, η απορία μου είναι η εξείς:

 

Στο ψηφιακό κόσμο, μπορείς να πείς με κάποια ευκολία ότι μία ηχογράφιση στα 24-bit, 96 KHz, ή και 192 Khz, είναι μια άριστη ποιότητα, κλπ, κλπ. Οκ.

 

Στον αναλογικό κόσμο, δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσα να πω περι ποιότητας!

 

Ερωτήματα:

 

1. Υπάρχει κάποιος "τρόπος" να συγκρίνει κάποιος την "ποιότητα", ανάμεσα σε αναλογικό και ψηφιακό ήχο; Δηλ, μπορεί να πει κανείς ότι ενα DVD έχει καλύτερη "ποιότητα" ήχου απο το βινύλιο; (Είμαι φαν του βινυλίου, και μου αρέσει ο "βρώμικος" ήχος του).

 

2. Στο αναλογικό ήχο, δε μπορείς να έχεις διαφορές phase, και κάποια άλλα κόλπα (ή surround systems), σωστά;

 

3. Τέλος πάντων, αν ήθελα να γράψω ένα κομμάτι και να το πρεσσάρω με τους παραδοσιακούς τρόπους, σε βινύλιο (1 κομμάτι), υπάρχει τρόπος, σήμερα, στην Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δέχομαι στοιχήματα για το πόσες σελίδες θα φτάσει το θρεντ. Το δικό μου είναι γύρω στις 15. (Νικόλα μην με παρεξηγείς, απλά έχει σκοτωθεί το θέμα στην ανάλυση στο παρελθόν - βάλε "αναλογικό" στο ψαχτήρι και θα διαβάζεις μέχρι να αποκτήσεις εγγόνια...) 

 

1. Όχι. Εννοείται. Tι αξιολόγηση να υπάρξει σε μια τόσο υποκειμενική θεώρηση και πώς ορίζεται επιστημονικά η "ποιότητα"; Όταν λες "βρώμικος" τι εννοείς ακριβώς; Eννοείς την ζεστασιά που βγάζει, το υψηλό του noise floor, μια ελαφρά έλλειψη high fidelity, απουσία "αποστειρωμένου" ήχου; Τα γνωρίσματα αυτά μπορούν κάλλιστα να υπάρξουν σε ένα βινύλιο, αλλά επίσης και σε ένα cd. Οι προσωπικές μου απόψεις υπέρ της μοναδικότητας του βινυλίου/αναλογικού ήχου (αλλά και αντίρρησης στην θεοποίησή τους) είναι γραμμένες σε παλιότερα ποστ.

 

2. Kαι βέβαια μπορείς. Πχ. τo Dolby, πριν μπει με φόρα στην ψηφιακή εποχή, ήταν καθ'όλα αναλογικό (http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Pro_Logic). Και πολυφωνικά συστήματα απόδοσης ήχου υπάρχουν εδώ και περίπου 50 χρόνια (δεν ξέρω πόσοι το γνωρίζετε αλλά ο Ξενάκης ήταν μάλλον ο σχεδιαστής του πρώτου surround συστήματος της ανθρώπινης τεχνολογικής ιστορίας, εν έτει 1958 στην διεθνή έκθεση των Βρυξελλών. Κοιτάξτε αυτήν την πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα: http://www.music.psu.edu/Faculty%20Pages/Ballora/INART55/philips.html)

 

3. Ξέρω ορισμένα πράγματα αλλά ας απαντήσουν ειδικότεροι!!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

3. Τέλος πάντων, αν ήθελα να γράψω ένα κομμάτι και να το πρεσσάρω με τους παραδοσιακούς τρόπους, σε βινύλιο (1 κομμάτι), υπάρχει τρόπος, σήμερα, στην Ελλάδα;

Μονο αν βρεις καποιον που εχει μηχανημα που κοβει βινυλια (http://www.vestax.com/v/products/recorders/vrx2000.html κατι τετοιο δλδ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα δεν υπαρχει λογος γιατι θα σου κοστισει πολυ το βινυλιο τα περισσοτερα εγχωρια συγκροτηματα που επιμενουν στο βινιλυο τα τυπωνουν Τσεχια (βεβαια το να γραφεις ψηφιακα και να τυπωνεις ...αναλογικα ειναι λιγο..παρανοϊκο δεν νομιζεις ;D σε ολες τις συγκρισεις που εχω κανει τα βινυλια εχουν "χασει" τη μαχη,τωρα αν μιλας για full αναλογικη ηχογραφηση εφοσον εχει γινει σωστα ναι το βινυλιο,η ακομα καλυτερα η ...μπομπινα στην οποια εχει γινει το mixdown ακουγεται "καλυτερα"  απο το cd της ιδιας παραγωγης (εχω τις μπομπινες απο το πρωτο μας αλμπουμ και με χαρα μου να ερθεις να ακουσεις την εξωφρενικη διαφορα που εχουν με το αντιστοιχο cd) 

 

Αν ομως κανεις ΟΛΗ την παραγωγη ψηφιακα το cd ειναι μονοδρομος.

 

Επισης μη νομιζεις οτι επειδη σωνει και καλα μια παραγωγη ειναι αναλογικη ειναι και "καλυτερη" ισα ισα ειδικα στην Ελλαδα οπου τα budget ειναι πολυ χαμηλα η εισοδος των home studio & των ψηφιακων δινει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερες παραγωγες μια και δινει στον...καλλιτεχνη κατι που δυστυχως τα..χρονια τα παλια δεν ειχαμε...ΧΡΟΝΟ.

 

Με αλλα λογια σιγουρα η μιξη που θα κανεις ...100 ωρες στο home studio σου με τα ταπεινα σου μεσα θα ακουγεται καλυτερα απο την μιξη της...1 ωρας που θα μπορεσεις να πληρωσεις σε ενα high end analog studio.

 

Δυστυχως ο κυβος εχει...πεσει και there is no turning back (η μαλλον ΕΥΤΥΧΩΣ ;D ;D)

 

οι μερες που για να κανει ενα γκρουπακι δισκο επρεπε να σκασει 1000 ευρω μονο και μονο για μπομπινες (πριν καλα καλα αρχισει να ηχογραφει) εχουν πλεον περασει οριστικα.

 

και κατι τελευταιο: για να ακουσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλα το βινυλιο χρειαζεσαι ΠΟΛΥ καλο συστημα και ειδικα πλατω (και οταν μιλαμε για καλο πλατω δεν μιλαμε για 1000 ευρω αλλά για ΠΟΛΥ παραπανω..) με αλλα λογια καλυτερα να ακους τη μουσικη σου απο ενα κακο cd player παρα απο ενα ΜΕΤΡΙΟ πικ-απ.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μη νομιζεις οτι επειδη σωνει και καλα μια παραγωγη ειναι αναλογικη ειναι και "καλυτερη" ισα ισα ειδικα στην Ελλαδα οπου τα budget ειναι πολυ χαμηλα η εισοδος των home studio & των ψηφιακων δινει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερες παραγωγες μια και δινει στον...καλλιτεχνη κατι που δυστυχως τα..χρονια τα παλια δεν ειχαμε...ΧΡΟΝΟ.

 

+1.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι τελευταιο: για να ακουσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλα το βινυλιο χρειαζεσαι ΠΟΛΥ καλο συστημα και ειδικα πλατω (και οταν μιλαμε για καλο πλατω δεν μιλαμε για 1000 ευρω αλλά για ΠΟΛΥ παραπανω..) με αλλα λογια καλυτερα να ακους τη μουσικη σου απο ενα κακο cd player παρα απο ενα ΜΕΤΡΙΟ πικ-απ.. ;)

 

+50000!!!!!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η απορία μου είναι η εξείς:

 

Στο ψηφιακό κόσμο, μπορείς να πείς με κάποια ευκολία ότι μία ηχογράφιση στα 24-bit, 96 KHz, ή και 192 Khz, είναι μια άριστη ποιότητα, κλπ, κλπ. Οκ.

 

Στον αναλογικό κόσμο, δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσα να πω περι ποιότητας!

 

Ερωτήματα:

 

1. Υπάρχει κάποιος "τρόπος" να συγκρίνει κάποιος την "ποιότητα", ανάμεσα σε αναλογικό και ψηφιακό ήχο; Δηλ, μπορεί να πει κανείς ότι ενα DVD έχει καλύτερη "ποιότητα" ήχου απο το βινύλιο; (Είμαι φαν του βινυλίου, και μου αρέσει ο "βρώμικος" ήχος του).

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ξεσκιστεί το θέμα, νομίζω ότι ο Νικόλας ρωτά κάτι άλλο, ποιές παράμετροι ορίζουν την ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ σε μια ηχογράφηση, όπως το signal-to-noise ratio, dynamic range, κτλ. Τα χαρακτηριστικά μιας digital ηχογράφησης παραπέμπουν έμμεσα σ'αυτές.

 

Am I right Νικόλα;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι πολυ ευκολο να το καταλαβεις και με το...αυτι... ;D  παρε μια εξαιρετικη αναλογικη παραγωγη σε βινυλιο (οχι ελληνικο φυσικα) π.χ.το Dark Side of the Moon & παρε και μια τυπικη αθλια ελληνικη παραγωγη της δεκαετιας του 80  (π.χ.οποιοδηποτε αλμπουμ του Σιδηροπουλου ;D ;D) συγκρινε τα και τα ξαναλεμε οταν τα ακουσεις....

 

εξω απο την πλακα τωρα ακριβως ΤΑ ΙΔΙΑ ισχυουν και για τις αναλογικες παραγωγες με αυτα που ισχυουν σε μια digital παραγωγη.

 

τα ζητουμενα ειναι ιδια: dynamic range,clarity,instrument separation,depth,"air" & dynamic range,dynamic range,dynamic range... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Τέλος πάντων, αν ήθελα να γράψω ένα κομμάτι και να το πρεσσάρω με τους παραδοσιακούς τρόπους, σε βινύλιο (1 κομμάτι), υπάρχει τρόπος, σήμερα, στην Ελλάδα;

 

http://www.cut-a-record.com/

Δυστηχως οχι με τον παραδοσιακο τροπο πρεσσαρισματος.

Γινεται κοπη ανα τεμαχιο, σχεδον με τον ιδιο τροπο που κοβεται η μητρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου