Προς το περιεχόμενο

το ρευμα κανει "τρελες".αγοραζω UPS.αλλα τι UPS?


TechnoPrisoner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στανταρτ θελω ενα ups για το PC

 

550watt(καταναλωνω γυρω στα 350-400) τροφοδοτικο και μια οθονη 21" crt.

 

χαμηλα επιπεδα θορυβου πολυ σημαντικο,καλη ποιοτητα(την τιμη τη βλεπουμε στο τελος).

 

 

επισης θελω να μαθω πως μπορω να προστατεψω τον υπολοιπο studiako εξοπλισμο(4-synths και 7 racks και την κονσολα και τον ενισχυτη)

δεν με ενδιαφερει να μπορω να δουλεψω το εξοπλισμο που ανεφερα σε περιπτωση διακοπης ρευματος αλλα με ενδιαφερει οπως ειπα να τα προστατεψω δηλ. πχ. προχτες το ρευμα εκανε κατι και ολες οι συσκευες καναν "τσακ-τσακ" ενα πολυ γρηγορο on-off με λιγα λογια.αυτο νομιζω φθειρει κατα πολυ τα ηλεκτρονικα κυκλωματα και δε θελω να το ξαναζησω γιατι εχασα λιγα λεπτα απο τη ζωη μου.

 

ευχαριστω προκαταβολικα.

ελπιζω να βοηθαω και αλλους με αυτες τις ερωτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξομαλυντή χρειάζεσαι και μάλιστα βαρβάτης ποιότητας, το είχαμε συζητήσει κάποια στιγμή πρόσφατα και κάποιο παιδί πρότεινε και κάποιον.

 

Αν έχεις φίλο ηλεκτρολόγο εγκαταστάσεων θα μπορέσει να σε βοηθήσει αρκετά, εδώ μέσα (γνώμη μου) μόνο απόψεις και εικασίες θα ακούσεις (χωρις να θέλω να προσβάλλω κάποιον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν η τιμή δεν είναι περιοριστικός παράγοντας για σένα ρίξε μια ματιά στον APC S10 ή S15..Λύνεις όλα τα προβλήματα (και όχι μόνο) και στις 2 περιπτώσεις που αναφέρεις και έχεις και "μούρη".. :wink:

Η τιμή που θάρθει στην Ελλάδα είναι γύρω στα 1300 ευρώ ο μικρός..

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=S10

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα προβλήματα που αναφέρεις δεν χρειάζεσαι εξομαλυντή απαραίτητα. Ένα καλό UPS κάνει πολύ καλή δουλειά και σου παρέχει σταθερή τάση. Καταρχήν, πρέπει να υπολογίσεις τα VA που καταναλώνουν οι συσκευές σου και όχι τα Watt. Για να το κάνεις αυτό:

 

VA = 1,43 Watt

 

ή

 

VA = 230 x Ampere

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου