Προς το περιεχόμενο

Σειρά εφέ / Tech 21 d.i


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το tech 21 bass driver d.i (programmable ή το απλό). Είναι κλασσικό και μου αρέσει η χροιά του. Αναρωτιέμαι που ακριβώς πρέπει να τοποθετηθεί. Από εφέ έχω την εξής σειρά : volume pedal, κομπρεσσορα, fuzz, octaver, chorus και delay. Η λογική λέει τελευταίο και πιστεύω ότι θα είμαι ικανοποιημένος με τον ήχο, απλώς έχει πάρει το μάτι μου τελευταία κάποια tricks τύπου "στέλνω όλα τα modulation- time effect κλπ στο fx loop του ενισχυτη" ή σε fx loop (αν είναι διαθέσιμο) κάποιας προενίσχυσης d.i (πχ του tech 21 bass driver deluxe). Βρίσκομαι μπροστά σε ένα πρωτόγνωρο χάος...

 

Η ερώτησή μου είναι διπλή. Το πρώτο σκέλος είναι λίγο πολύ εκπαιδευτικού χαρακτήρα..

Ποιά είναι η θέση του fx loop σε έναν ενισχυτή κι απο ποιά άποψη αυτό επηρεάζει τον ήχο? Αν στείλεις για παράδειγμα τα εφέ που προανέφερα στη λούπα του, ουσιαστικά έχεις τη σειρά : μπάσο->εφέ->ενισχυτής->εφέ λούπας αντι για μπάσο ->εφε->ενισχυτής ??

 

Κατά δεύτερον, αν αξίζει να δώσω 100-150 ευρώ παραπάνω για κάτι που δε θα αξιοποιήσω στο έπακρο (tech 21 bass driver deluxe d.i ). Επιτυγχάνεται κάτι καλό ηχητικά με το fx loop του?

Εννοείται πως προσωπικές σας εμπειρίες σχετικές με συνδεσμολογίες είναι ευπρόσδεκτες.

 

Κλείνοντας να τονίσω πως δεν έχω δεύτερο ενισχυτή (σε περίπτωση που χρειάζεται αυτή η πληροφορία).

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα με το λογύδριο μου  >:D  :angel:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό, αρχηγέ, γιατί τα ρωτάς όλα μαζί και θες να τα κάνεις και όλα μαζί.  Το θέμα είναι πώς θέλεις να χρησιμοποιήσεις το Tech 21 bass driver. Ως προενίσχυση; Ως drive; Ως d.i.; Γιατί αν είναι να το χρησιμοποιήσεις ως drive, η καλύτερη θέση είναι να μπει μετά τον κομπρέσορα. Αν είναι να χρησιμοποιηθεί ως προενίσχυση, προσωπικά θα το έβαζα πριν από όλα. Πάντως σε καμία περίπτωση τελευταίο. Για τη λούπα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, μιας και βάζω τα εφφέ πάντα μετά την κιθάρα. Υποτίθεται ότι τα modulation ακούγονται καθαρότερα στη λούπα. Αλλά από την άλλη delay στο μπάσο...Δεν ξέρω...μού φαίνεται λίγο υπερβολικό...Εξάλλου, μπάσο θες να ακούσεις...Εκτός αν το χρησιμοποιείς τελείως διαφορετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως απάντηση του πρώτου σκέλους μπορείς να διαβάσεις αυτό:  What is an effects loop?

 

Σχετικά με το δεύτερο σκέλος, το fx loop που έχει το Bass Driver Deluxe σου επιτρέπει να συνδέσεις εκεί όλα τα modulation εφέ σου (σαν να ήταν ενισχυτής με fx loop) και να στείλεις το σήμα σου μέσω του DI (XLR) του Bass Driver προς στην κονσόλα ή mixing desk. Χωρίς fx loop θα αναγκαζόσουν να τα βάλεις μετά το Bass Driver και να έχεις ένα DI box στο τέλος της αλυσίδας σου για να στείλεις τα πάντα στην κονσόλα. Επί της ουσίας αν πάρεις το Deluxe δεν χρειάζεσαι έξτρα DI box και έχεις και 6 presets στα πόδια σου.

 

Ρίξε μια ματιά και στο manual : http://www.tech21nyc.com/support/manuals/sansamp/BassDriver-DLX-OM.pdf

«We recommend time-based effects (i.e., chorus or delay) be inserted in the fx loop and external distortion/wah pedals be placed between the bass and the SansAmp»

 

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό συνειδητοποίησα κι εγώ τώρα. Δεν έψαξα αρκετά πριν ανεβάσω το θέμα ενώ όλες οι απαντήσεις υπάρχουν στο διαδίκτυο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου