Προς το περιεχόμενο

Τι μουσικη ακουτε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω βασικα ροκ(κυριως ελληνικο) και σχεδον 6 χρονια τωρα, χιπ χοπ(μην γελασετε ποταπα σκουληκια.. :lol: ).

 

ροκ γουσταρω πολυ τρυπες,και σιδηροπουλο.

απο χιπχοπ ειμαι βαμενος ffcακιας και txcακιας :P

αν και ακουω πολυ underground σχηματα..

 

αυτα εγω. εσεις? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κλασσικό overground rock, ελάχιστο έως απειροελάχιστο μέταλ, έλάχιστη έως απειροελάχιστη Ελληνική μουσική (ελλ. ροκ = Υπάρχει Αι Βασίλης) ενώ Φυσικά Δεν έχω πρόβλημα να ακούω Δόμνα Σαμίου και Βέρα Λάμπρου που από σήμερα ο Αντουάν την καθιέρωσε στη συνήδησή μας!!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ακούω τίποτε συστηματικά. Συνήθως ακούω το ίδιο πράγμα για πολύ καιρό, βρίσκω δηλαδή (ή μου δίνουν) ένα δίσκο και αν κινήσει το ενδιαφέρον μου μπορεί να τον ακούω και δύο μήνες συνέχεια ή και περισσότερο. Τον ακούω στο αυτοκίνητο, τον κάνω mp3 και τον ακούω στον υπολογιστή που εργάζομαι, τον δοκιμάζω στο κανονικό στερεοφωνικό μου κλπ. μέχρι να τον μάθω απ' έξω. Συνήθως δίνω αρκετές ευκαιρίες σε ένα δίσκο πριν πω ότι "δεν κάνει για μένα".

 

Όλο αυτό, μπορεί να συμβεί με οποιοδήποτε είδος μουσικής. Δίσκοι που έχουν περάσει από αυτό το λούκι περιλαμβάνουν από τον πρώτο δίσκο των Boston μέχρι το Ρέκβιεμ (του Μότσαρτ και του Βέρντι) μέχρι δίσκους ανθρώπων του noiz (δε λέω ποιους για να μην σας πολώσω υπέρ τους) αλλά και demo cd κάποιων φίλων μου.

 

Τις πιο πολλές φορές, όταν είμαι σε δημιουργική φάση (δηλαδή όταν προσπαθώ να συνθέσω) δεν ακούω τίποτε απολύτως εκτός από ραδιόφωνο και όταν λέμε ραδιόφωνο εννοώ φωνές (δημοσιογράφους, παπάδες, ιστορικούς κλπ) και ειδήσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ακούω το ίδιο πράγμα για πολύ καιρό, βρίσκω δηλαδή (ή μου δίνουν) ένα δίσκο και αν κινήσει το ενδιαφέρον μου μπορεί να τον ακούω και δύο μήνες συνέχεια ή και περισσότερο.

 

Κάπως έτσι κι εγώ...

 

Έχω επίσης παρατηρήσει ότι το τι θα ακούσω εξαρτάται κι από τη "δημιουργική" φάση στην οποία βρίσκομαι. πχ Όταν "κάτι με τρώει" και θέλω να γράψω (μάλλον ασυναίσθητα) επιλέγω ελληνική μουσική (από Βαμβακάρη μέχρι Πλάτωνος), ενώ όταν είμαι στα "τελειώματα" (πχ ενορχήστρωση, ηχογράφηση, μίξη), "επιλέγω" ξένη μουσική (κι ακούω τις παραγωγές, τους ήχους κλπ τεχνικά θέματα)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς δε θα έλεγα ότι ακολουθώ κάποια σκηνή. Ακούω κάποια groups από κάθε σκηνή, ας πούμε. Διαχρονικά αγαπημένα groups περιλαμβάνουν Queen, Beatles...... Ακού πολλά γενικώς, και κάτι πολύ ψιλά metal..... ¶λλα groups ξέρω γω είναι Scorpions, Eagles, Angra, Spock's Beard, Pink Floyd, Caetano Veloso, κάποια πιο νέα πράγματα του τύπου Muse, Marilyn Manson....... Α, Tim Buckley, Jeff Buckley.... Elvis :D Πολλά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να πώ οτι έχω σταθερά μουσικά ακούσματα, μιας και δεν θεωρώ ότι αυτό είνο το σωστο...

 

Μέχρι πριν λίγο καιρό άκουγα classic rock και τέτοια μετά με "κόλλησε" ένας φίλος μου στα ελληνικα ροκ με κάτι cd akia που βρήκε το καλόκαιρι μετά μια φίλη μου έμαθε το ska-punk και όλο το φάσμα αυτών των ακουσμάτων, αλλά για "προσωπικούς" λόγους τώρα τα παράτησα κι αυτα και τώρα ψάχνω πιο πολύ πράγματα Brit Pop, indie και τέτοια....

 

 

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο χαρακτηριστικό funk συγκρότημα έτσι για να εμπλουτίζω τα ακούσματα μου?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και το αυτι μου εχει ξεκαθαρα κλιση σε αυτο που ονομαζεται alternative rock(και τι οριζει αυτο θα μου πειτε...), προσπαθω οσο μπορω να ακουω περισσοτερα και διαφορετικα πραγματα.

απο πολυ μικρη ηλικια(γυρω στα 11 και μεχρι τα 14) ακουσα deep purple,led zeppelin,rainbow,black sabbath,van morisson,john lee hooker,rolling stones, wishbone ash(το argus το ακουω ακομα) και αλλα κλασσικα.

στη συνεχεια,περασα την περιοδο METALLICA, μεχρι που ενας γνωστος μου μου εδωσε το πρωτο αλμπουμ των puressence, το the bends των radiohead, και το αntichrist superstar του marilyn manson.αυτη ηταν και η αρχη των σημερινων μου ακουσματων:

 

nick cave and the bad seeds, radiohead, portishead, μark lanegan,sigur ros,red snapper,massive attack, tindersticks, joy division, sisters of mercy, smashing pumpkins,deus, jeff buckley,puressence, mogwai, godspeed you black emperor, calexico,ministry,madrugada, tool, camel,a perfect circle,faith no more,anathema,PINK FLOYD eιναι μερικα ενδεικτικα ονοματα απο αυτα που ακουω.

εχω κανει αρκετες προσπαθειες να εισελθω στον κοσμο της jazz, αλλα μεχρι στιγμης με κερδισε μονο ο miles davis στην cool jazz περιοδο του.

απο ελλαδα με ενδιεφερε παντα η αγγλοφωνη σκηνη με ονοματα οπως οι closer, bokomolech,earthbound kλπ., και απο ελληνοφωνα σχηματα τα διαφανα κρινα.

απο καθαρα ελληνικο ηχο μου αρεσει πολυ ο μαλαμας, ο θ παπακωνσταντινου και προσφατα ανακαλυψα το μεγαλειο του ΧΑΤΖΙΔΑΚΗ(ποτε δεν ειναι αργα, ακομα και στα 23..)

πολλες φορες μου αρεσουν mainstream πραγματα, ακομα και σκυλαδικα(περασε πολυς καιρος μεχρι να καταφερω να αποκομπλεξαρω το αυτι μου), ετσι καμια φορα ακουω anastacia,xατζηγιαννη και απο πιο hardcore πραγματα εχω μια κλιση στον τερλεγκα.

βασικη αρχη μου οταν ακουω μουσικη, ειναι να μην με νοιαζει ποιος ειναι πως ειναι , ποια η ζωη του, αν θεωρειται καλος η κακος, και πανω απ ολα, προσπαθω σε οτιδηποτε ακουω να του δινω ευκαιριες με πολλες ακροασεις πριν εκφρασω την γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις πολλα σχολια....

 

1 .13-15 χρονων-Ελληνικο ροκ...τοτε που ελεγες Τρυπες και σε κοιτουσαν σαν χανοι!!!

 

2. 15-18 χρονων Ελληνικο και ξενο πανκ-Γενια Του Χαους,Στρες,Αδιεξοδο,Εxploited,Gbh,Sex Pistols,Total Chaos…..κτλ

 

3.18-22 χρονων Death-Black-Thrash Metal-Αtheist,Cynic,Pestilence,Death,Limbonic Art,Kreator….κτλ

 

4. 22-27 χρονων Instrumental κιθαριστικο κυριως (ναι ναιε..ειναι μαλακια..το ξερω...) αλλα και και μουσικες τις οποιες ποτε δεν περιμενα οτι θα ασπαστω..πχ jazz,blues,chill out,smooth,lounge….

 

 

Χμμμ...τωρα που τα κοιταω..εγω εχω μεγαλο προβλημα τελικα...μαλλον καπου στη νηπιακη ηλικια θα βρισκεται το τραυμα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω.... ηλικίας :lol: ακουω στην κυριολεξία τα πάντα,φθανει να ειναι original,ειλικρινη & οσο το δυνατον αυθεντικα & με ψυχη.

 

Πολυ μαυρη μουσικη απο τα 60's & 70's

 

Παρα πολυ country (κυριως 50's,60's & 70's αλλα και αρκετη συγχρονη alternative)

 

Μπολικα ΛΑΪΚΑ (κυριως 60's & 70's) αλλα και οτι καλο αυθεντικο σκυλαδικο κυκλοφορησε απο το 80 εως σημερα (και εχουν βγει φοβερα πράματα!! κυριως βεβαια ο ΘΕΟΣ Β.Τερλέγκας:lol: )

ΔΕΝ ακουω ρεμπετικα....ουτε νησιωτικα (δεν τα αντεχω) κανα καλο ορεινο δημοτικο ομως το γουσταρω ειδικα αν το "κωζει" καλα κλαριτζης :lol: (αν τραγουδαει και η Κολλητηρη ακομα καλυτερα!)

 

ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ συγχρονα ΤΟΥΡΚΙΚΑ arabesque λαϊκα (οχι τα κουλτουρο εντεχνα που τα φτιαχνουν για τους "ποιοτικους" δυτικους βεβαια :roll: ) αλλα και αρκετη τουρκικη κλασσικη μουσικη,μπορω να πω οτι ειναι η πλεον αγαπημενη μου μουσικη γενικα... :wink:

 

Οτιδηποτε κανει ο Nick Cave (ερωτας ειναι αυτος... :oops: )

 

Μεγαλους τραγουδιστες/τραγουδιστριες (Serge Gainsburg,Holly Golightly,Sinatra,Tonny Bennet κτλ.)

 

Ολιγη τζαζ (κλασσικο swing & be bop τα καινουργια φιουζονοϊδη με κανουν και χασμουριεμαι)

 

Δεν πολυακούω "ροκ" καθότι ολο τα ιδια και τα ιδια.....

 

Δεν ακουω ΠΟΤΕ μου "εντεχνα" & "ποιοτικα" ελληνικα (εξελθε απ'εμου σατανα!! :twisted: )

 

Δεν ακουω μεταλ (αν και υπαρχουν μερικα γκρουπ που συμπαθω κυριως οι Slipknot & οι PANTERA)

 

Δεν ακουω "ελληνικο" ροκ (δεν υπάρχει κατι τετοιο άλλωστε....)

 

Απο εναλακτικη λαϊκη ελληνικη μουσικη ψιλοακούω Διαφανα Κρινα & ο Πορτοκάλογλου (λογω του πρωτου δισκου των Φατμε) μου ειναι συμπαθης :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου