Προς το περιεχόμενο

Θέλω την βοήθειά σας για την τεχνική της κλασσικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους σας.!!!  :P

 

Όπως αναφέρω και στον τίτλο θα ήθελα την βοήθειά σας στην κλασσική κιθάρα όσο αφορά την τεχνική παιξίματος..

(δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στην αναζήτηση)

 

Ως τώρα παίζω μόνο ηλεκτρική κιθάρα (περίπου 8 χρόνια) και η τεχνική της κλασσικής είναι τελείως άλλο πραγμα...

 

Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο(ή αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο ιντερνετ) που να εξηγεί τις διάφορες τεχνικές του αριστερού αλλα κυρίως του δεξιού χεριού με τα δάχτυλα..

 

Ευχαριστώ !!! :D

 

 

                     

Pumping Nylon

The classical Guitarist's Technique Handbook

 

SCOTT TENNANT

alfred Publishing co.inc

 

Eξαιρετικό βιβλίο γιαυτό που θέλεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που πραγματικά θα σε ανεβάσει πάντως σε άλλο επίπεδο ως μουσικό είναι το ότι θα μάθεις να ελέγχεις τον ήχο σου χωρίς ποτενσιόμετρα, πετάλια, ενισχυτές κλπ. Μου φαίνεται τραγικό που οι περισσότεροι ηλεκτροκιθαρίστες δε μπορούν να αλλάξουν την ένταση, το ύφος ή τη χροιά του ήχου τους χωρίς να πειράξουν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά όλους για τις απαντήσεις σας..,!!! :D

 

Πάντως δεν μπορώ να πω, καλή η ηλεκτρική αλλα άλλη χάρη έχει η κλασσικη...

 

Απίστευτα "μουσικό" όργανο...

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω κι εγω με τους προλαλησαντες.

θελω να τονισω παλι μερικα πραγματα , οντας κλασσικος κιθαριστας απο το '82.

 

1.

επιβαλλεται να βρεις εναν σωστο δασκαλο που να σου δειξει τα πραγματα οπως πρεπει. η τεχνικη της κλασσικης κιθαρας

δεν επιτρεπει "ελευθεριες". θελει υπομονη και επιμονη. αν ο δασκαλος ειναι σωστος , τοτε θα σου φανουν λιγο "στριφνες" οι τεχνικες λεπτομερειες που απαιτει το οργανο απο σενα. (σταση σωματος-σωστο κρατημα-σωστη θεση των χεριων-σωστο μηκος και σχημα των νυχιων του δεξιου χεριου, κλπκλπ)

 

2.

βιβλια υπαρχουν δεκαδες. αυτο που συνηθιζεται πιο πολυ τα τελευταια χρονια ειναι να αρχιζει καποιος με το "debuto" του Μπουντουνη.

δεν ειναι απολυτο , ειναι ομως κατα την γνωμη μου το καλυτερο που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη για αρχαριο κλασσικο κιθαριστα.

ακομα κι αυτο ομως , ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ την καθοδηγηση ενος καλου δασκαλου.

απο κει και περα υπαρχουν και αλλα βιβλια τα οποια καλο ειναι να διδασκονται παραλληλα με το debuto απο ενα σημειο και μετα

ενδεικτικα:

 

-recital 1-10 , E.Μπουντουνη

-emilio pujol 2o-3o τευχος

-κλιμακες segovia

-κλιμακες liza zoe (τα εχει ολα μεσα. σε 3ες-6ες-8ες , αρπεζ κλπ...)

-julio sagreras 1α=2α=3α  μαθηματα της κιθαρας.

-σπουδες carcassi

-σπουδες fernando sor

-σπουδες giuliani

 

αυτα για αρχη

και

φυσικα μαζι με κομματια που θα σου δωσει ο δασκαλος σου. συνηθως προκλασσικης εποχης και καποια ευκολα του Bach.

 

3.

δωσε ΜΕΓΑΛΗ σημασια στον ηχο σου απο την αρχη , μαθαινοντας τον τροπο παιξιματος του δεξιου χεριου με "νυχι". ειναι το Α και το Ω.

θα μεινεις εκπληκτος απο τα ποσα ηχοχρωματα μπορει να παραγει το οργανο.

 

ευχομαι τα καλυτερα.

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καποια ευκολα του Bach.

 

Ή κάποια "ευκολοποιημένα" του Bach ;D ;D ;D ;D ;D

 

Τα Recital είναι όντως πάρα πολύ καλά, πολύ καλή επιλογή κομματιών, καλή δαχτυλοθεσία στην πλειοψηφία τους - αν κ καμιά φορά νομίζω είναι λάθος η εκτίμηση της δυσκολίας των κομματιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

του Emilio Pujol ποιό απόλα τα βιβλία πρέπει να πάρω;

στην σελίδα του Νάκα, μου βγάζει καμιά 20αριά τίτλους.

 

με ενδιαφέρει κυρίως κλίμακες και εξάσκηση δαχτύλων σε διάφορες θέσεις της ταστιέρας, και θέλω κατι προχωρημένο όχι να παίζει μόνο στα πρώτα 3 τάστα δηλαδή.

 

μπορεί κάποιος να αναφέρει πιο συγκεκριμένα;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου