Προς το περιεχόμενο

Γωνιά για neoclassical


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχουμε στο forum καθόλου neoclassical παίκτες ή ακροατές?Αν ναι,μπορούμε εδώ να μιλήσουμε για τις επιρροές μας,τις ασκήσεις που χρησιμοποιούμε,να μοιραστούμε κομμάτια,licks,κλπ!Εγώ ακόμα είμαι σε beginner στάδιο,αλλά σιγά σιγά μπαίνω στο κλίμα!Σας περιμένω όλους εδώ να τα πούμε!! ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O...γιατρος ;D προτεινει αλμπουμ οπως το Minds Eye του Vinnie Moore.Minds Eye,Hero without honor,Shadows of yesterday,Lifeforce μαζι με...γαργαρες και θα δεις αμεση...neoclassical βελτιωση ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Βασίλη!

 

Μου αρέσουν γενικά τα neoclassical ακούσματα αν και δεν τα προσπαθώ ακόμα στην κιθάρα.

 

Κιθαρίστες που αντιπροσωπεύουν το είδος και έχω ακούσει, είναι ο Yngwie J. Malmsteen, o Vinnie Moore (όπως προαναφέρθηκε) και ο Jason Becker.

 

Και επειδή φαντάζομαι τον Yngwie τον έχεις λιώσει στο άκουσμα  ;D , κάνε έναν κόπο να ακούσεις και τους άλλους δύο. Αξίζει τον κόπο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εννοείται πως έχω λιώσει ό,τι έχει βγάλει ο Yngwie,όπως και του Becker.Επίσης έχω ακούσει όλες τις δουλειές του Randy Rhoads,ο οποίος επίσης είναι ένας από τους αγαπημένους μου.Μετά πάμε σε παίκτες όπως ο Romeo,o Laiho...Χρησιμοποιείτε καμία ενδιαφέρουσα άσκηση?

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά έχουμε τίποτα licks,ή τίποτα ασκήσεις?ή σε πρώτη φάση αρκεί να λιώσει κάποιος τις γνωστές κλίμακες,όπως phrygian,phrygian dominant,aeolian,harmonic minor,κλπ?

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη πιστεύω ότι αν ψάξεις στο Youtube θα βρεις αρκετό υλικό για licks.

 

Όσον αφορά τις κλίμακες τώρα. Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις σιγά - σιγά απ' τα εύκολα. Δηλαδή Minor Pentatonic, Major Pentatonic και Blues Scale. Μάθε όλες τις θέσεις και από όλες τις τονικές. Λιώσε την ταστιέρα και μετά προχώρα στις υπόλοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασίλη πιστεύω ότι αν ψάξεις στο Youtube θα βρεις αρκετό υλικό για licks.

 

Όσον αφορά τις κλίμακες τώρα. Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις σιγά - σιγά απ' τα εύκολα. Δηλαδή Minor Pentatonic, Major Pentatonic και Blues Scale. Μάθε όλες τις θέσεις και από όλες τις τονικές. Λιώσε την ταστιέρα και μετά προχώρα στις υπόλοιπες.

Αυτές τις κλίμακες τις ξέρω σε όλες τους τις θέσεις,ήταν οι πρώτες που έμαθα όταν ξεκίνησα!! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις κλίμακες τις ξέρω σε όλες τους τις θέσεις,ήταν οι πρώτες που έμαθα όταν ξεκίνησα!! ;D

 

Εγω θα σου ελεγα να μη θεωρεις πολλα πραγματα δεδομενα.Εισαι σιγουρος οτι ξερεις καλα την ματζορε? και δεν εννοω δαχτυλισμους(πχ τα 7 note per string η τα 5 caged πχ).Εννοω ξερεις που βρισκεται αναπασα στιγμη η τριτη,η εβδομη,η πεμπτη?

 

Πρεπει λοιπον να μαθεις τη ποιο βασικη κλιμακα ολων σαν την παλαμη σου.

 

Πρεπει να μαθεις τουλαχιστον τις φυσικες νοτες(χωρις διαισεις και υφαισεις) παντου στην ταστιερα χωρις να το σκεφτεσαι ουτε δευτερολεπτο,

 

Πρεπει να μαθεις τα διαστηματα(intervals) οπως εμφανιζονται στην ταστιερα.Δηλαδη οπτικα απο την νοτα που πατας ποσο μακρια βρισκεται μια μινορε τριτης στη ιδια χορδη...στη επομενη στην μεθεπομενη κτλ κτλ κτλ

 

Βαση του παραπανω πρεπει να μαθεις ολες τις τριαδες των τεσσαρων βασικων οικογενειων (major,minor,augmented,diminished) και τις αναστροφες τους σε ολα τα σετ χορδων.

 

Βαση του παραπανω θα βγαλεις ευκολα και τα αρπισματα(arpeggios) που θες.

 

Βαση ολων των παραπανω παιζε την ματζορε πανω κατω χρησιμοποιωντας ακκορντα(chord scales) παντου στην ταστιερα.

 

ΟΤΑΝ λοιπον γινεις σχετικα καλος σε ολα τα παραπανω(αν γινεις αυτοματα σημαινει οτι ξερεις και την ταστιερα καλα) τοτε  αρχισε να εξερευνεις αλλα modes και κλιμακες.

 

Πρσκτικα  τωρα εγω θα σου ελεγα παροτι υπαρχουν tabs για σχεδον τα παντα,διαλεξε για αρχη συγκεκριμενα lick που σου αρεσουν και βγαλτα με το αυτι.Κατεβασε software οπως το amazing slow downer που χωρις να αλλαζει το pitch κανει ποιο αργο το κομματι και σε βοηθαει αρκετα.

 

Βιβλιο για lead τεχνικη... Speed mechanics for lead guitar.

 

Ορεξη να χεις να ασχοληθεις..... ;D ;D ;D τα υπολοιπα γινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις κλίμακες τις ξέρω σε όλες τους τις θέσεις,ήταν οι πρώτες που έμαθα όταν ξεκίνησα!! ;D

Έχεις κάνει τότε ένα σημαντικό βήμα!  ;)

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά για το ποιες κλίμακες χρησιμοποιούν κυρίως στο είδος αυτό μουσικής και να ψάξεις για τις αντίστοιχες κλίμακες. Πρόσεξε μόνο μη μπερδευτείς με πολλές κλίμακες μαζί. Μία τη φορά.  ;)

 

Edit: Τώρα βλέπω και το ποστ του Dreamdancer. Πολύ σωστές συμβουλές!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου