Προς το περιεχόμενο

ωραιο συγκριτικο για φθηνες και ακριβες στρατ..ολες σε ενα νοικοκυρεμ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ήταν ο ήχος το μόνο κριτήριο για να πάρεις μια κιθάρα θα βοηθούσε αρκετά. Δεν είναι όμως.

 

+1

 

Ενδιαφέροντα τα βιντεάκια πάντως!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα δεν ειναι το μονο κριτηριο αλλα πιστευω ειναι ενα πολυ γρηγορο συγκριτικο και ψιλοουσιαστικο...φυσικα και παιζουν ρολο μανικια και ιστοριες αλλα αυτο ειναι και υποκειμενικο...εγω αν κατι μου ακουγεται εξαισια θυσιαζω το playability και τον κουρασμενο καρπο μου απ το να με βολευει και να μην ακουγεται οπως θελω...εγω στον ηχο εστιαζω περισσοτερο....εχω μια gibson lp custom...γενικα με τα μπρατσα των gibson δεν την παλευω αλλα θα ηταν κριμα να μην εχω gibson γι αυτο τον λογο...με το που την πιανω και ακουω τι κελαηδημα βγαζει ξεχναω τα specs....περι ορεξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω μόνο για το πόσο βολεύει η κιθάρα αλλά για περισσότερο αντικειμενικούς παράγοντες, όπως μια καλύτερη δουλειά στα τάστα, καλύτερο hardware κλπ. Πράγματα δηλαδή που κάνουν μια κιθάρα πιο "dependable" από μια squier, που κακά τα ψέμματα, τις περισσότερες φορές θέλει σίγουρα ένα γενικό set-up και μερικές αλλαγές για να παίξει "καλά". Όπως είπες βέβαια, το "καλά" είναι υποκειμενικό, αλλά ευτυχώς υπάρχουν πολλοί αντικειμενικοί παράγοντες ώστε να γνωρίζει ο καθένας γιατί δίνει 400 ευρώ παραπάνω για τη Roadhouse από την Squier std.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου ειπα ν αγορασεις απ το βιντεο...παντως δεν νομιζω να θελουν το κατι παραπανω τωρα πια τα οργανα...ειδικα classic vibe και πανω ειναι σε τελεια κατασταση μιας και εχω παρει μια τελε...και λειτουργικη και εμφανισιακη και τα ταστα αψογα και ολα...αυτα που λες ισχυαν πριν 6-7 χρονια...τωρα το επιπεδο εχει ανεβει πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ή ευτυχώς, όσο κι αν έχει ανέβει το επίπεδο δεν παύει να υπάρχει μια πραγματική διαφορά ανάμεσα σε Squier και Fender, έστω κι αν οι CV και διάφορα άλλα μοντέλα βγήκαν πάρα πολύ καλά. Εννοείται πως υπάρχουν καλά και λιγότερο προσεγμένα μοντέλα σε κάθε εταιρία, αλλά προσωπικά αν διέθετα τα χρήματα θα προτιμούσα μια Fender έναντι μιας Squier. Καθένας με τα γούστα και τις απόψεις του, βέβαια.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω μόνο για το πόσο βολεύει η κιθάρα αλλά για περισσότερο αντικειμενικούς παράγοντες, όπως μια καλύτερη δουλειά στα τάστα, καλύτερο hardware κλπ. Πράγματα δηλαδή που κάνουν μια κιθάρα πιο "dependable" από μια squier, που κακά τα ψέμματα, τις περισσότερες φορές θέλει σίγουρα ένα γενικό set-up και μερικές αλλαγές για να παίξει "καλά".

Όρισμένες φορές όμως παίζεις με ακριβές κιθάρες κάποιων και σκέφτεσαι κρίμα τα

λεφτά που έδωσαν όπως τις έχουν σεταρισμένες... Μετά παίζουν με μια που κοστίζει

1/3 ή και 1/4 της δικιάς τους αναφωνώντας ''σώπα ρε φίλε'', ''11ρες φοράει? Πλάκα

κάνεις!'', ''Ούτε 3 κατοστάρικα?''. Τα οργανά μας αρέσουν πιο πολύ στους άλλους

που λέει και ο skantzos :D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω να πω κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση!

ειχα βαλει να ακουω το πρωτο βιντεακι χωρις να βλεπω!

οχι μονο αυτο, την ιδια στιγμη, διαβαζα ενα περιοδικο!

στιγμιαια, ακουω ακορντο που ξεχωριζε μεσα σε ολα τα αλλα!

απο περιεργεια γυρισα το βιντεακι πισω για να δω ποια κιθαρα ηταν!

ε λοιπον, ηταν η φεντερ χαιγουει στην κατω κατω θεση!

 

πρεπει να αναφερω πως εχω την χαιγουει και παιζω ΜΟΝΟ θεση του μπριτζ :)

(μερικα μελη μαλιστα με εχουν κατηγορησει για αυτο :P :P)

 

τι ακριβως εγινε?

αναγνωρισε το αυτι κατι ομοιο με αυτο που ειχε ακουσει?

η τελικα ο εγκεφαλος μου καταλαβαινει τι του αρεσει και δεν πεφτει ποτε εξω? :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου