Προς το περιεχόμενο

Gibson SG: Εγγυημένη επιλογή μοντέλου άνευ δοκιμής;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αστειεύεσαι; Φυσικά το θυμάμαι.

 

Το ίδιο κι αυτοί. Ακόμα προσπαθούν να καταλάβουν τί τους χτύπησε... 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή, απ'ό,τι είδα εδώ μέσα και συχγωρήστε με αν κάνω λάθος, οι Gibson SG δεν είναι και πολύ standard ως προς την ποιότητά τους ("1 στις 20 αν σου κάτσει καλό κομμάτι") και επειδή (όσο κι αν με λυπεί αυτό) δε θέλω να αγοράσω από Ελλάδα και να πληρώσω αρκετά παραπάνω, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

 

Υπάρχει κάποιο μοντέλο της Gibson SG, το οποίο θα αγοράζατε (χωρίς να δοκιμάσετε προφανώς) από εξωτερικό, πιστεύοντας - και βάζοντας το χέρι στη φωτιά- ότι αποκλείεται να σας κάτσει κάποια πατάτα; Μιλάω για την περιοχή τιμών που φτάνει μέχρι τα 1600 ευρώ. Αν δεν υπάρχει κάποιο μοντέλο-εγγύηση στα λεφτά αυτά, θα με ενδιέφερε να μάθω και για πιό ακριβά μοντέλα.

 

Ευχαριστώ ιν αντβάνς.

 

 

αγορασα απο thomann την gibson RI'61 χωρις φοβο και παθος..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις δοκιμη ειναι επιφοβη αγορα

Κ τελειο να ειναι το οργανο μοπρει να μη σου κανει,, κλικ

 

μπορει να δοκιμασει ενα sg ri61 eδω σε τοπικο μαγαζι και να την παραγγειλει μετα αν του κατσει στα χερια..

 

απλα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έκανα μερικές βόλτες σε καταστήματα μουσικών ειδών (μιλάμε για Θεσσαλονίκη), αλλά δε μπόρεσα να βρω καμιά Gibson Sg 61 RI για να τη δοκιμάσω και να συγκρίνω με τη Standard. Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι οι μαγνήτες της 61, καθώς όπως προαναφέρθηκε είναι πιθανόν να είναι λιγότερο hot από αυτούς της standard και εμένα με ενδιαφέρει να παίξω πιο heavy πράγματα. Τί λέτε; Θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε πιο heavy καταστάσεις η 61 ή να προτιμήσω την standard;

 

 

heavy μεταλ με το Ri61 δεν παιζεις κατ'εμε, οι μαγνητες δεν ειναι για γερα μπουκωματα (επιτελους αναπνεει το οργανο) jazz,grunge, alternative, rock,post,punk τετοια πραγματα παιζεις ωραια και χαλαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι μαγνήτες εν έτη 2009 πρέπει να μην είναι καρα hot. Aυτές είναι αντιλήψεις που ανήκουν στο 1984, και μόνο αν θές καθαρά ήχο 80's θα σoυ πρότεινα να σκεφτείς μαγνήτες πολυ δυνατούς (κεραμικούς).

 

Σήμερα τα γκάζια τα βγάζεις από τους ενισχυτές και τα πετάλια με πολύ πιο φυσικό τρόπο απ' το να έχεις έναν μαγνήτη τίγκα στα μεσαία, και να μην μπορείς να βγάλεις καθαρά της  προκοπής. Ακόμα και με Telecaster, αν έχεις έναν Mesa Triple, έναν Peavey 5150, έναν Krank, Diesel κ.λ.π μπορείς άνετα να παίξεις Thrash.

 

Εκτός αυτών όμως τα τελευταία 30 χρόνια δεν υπήρξε ποτέ μαγνήτης Gibson που να είναι τόσο Vintage, που να μην μπορεί να σου δώσει γκάζι. Οι περισσότεροι μάλλον για τον αντίθετο λόγω αλλάζουν μαγνήτες στις Gibson.

 

Aν παρ'όλα αυτά θες τον πιο γκαζωμένο μαγνήτη που μπαίνει στις SG, νομίζω ότι οι Classic φοράνε τους κεραμικούς.

 

Πιο κοντά στο θέμα, έγω έχω ακούσει τεράστιες διαφορές μεταξύ των SG Std, και άκουσα αρκετές μέχρι να αποφασίσω ποιά θα φέρω από την Αμερική για έναν φίλο που μου την είχε "παραγγείλει".  Θα επιμείνω στο 1 στις 20, αν και θα πρέπει να έχεις ακούσει 20 για να μπορείς να το πεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μαγνητες κλπ συμφωνω απολυτα μαζι σου. Πιο καθαροι, πιο ασθενικοι, πιο συγκεκριμενοι ειναι η μοδα που ξετρελενει γερους νεους και παιδια!

 

Ομως οχι εδω:

Πιο κοντά στο θέμα, έγω έχω ακούσει τεράστιες διαφορές μεταξύ των SG Std, και άκουσα αρκετές μέχρι να αποφασίσω ποιά θα φέρω από την Αμερική για έναν φίλο που μου την είχε "παραγγείλει".  Θα επιμείνω στο 1 στις 20, αν και θα πρέπει να έχεις ακούσει 20 για να μπορείς να το πεις αυτό.

 

Μηπως υπερβαλουμε λιγο ρε παιδια; Οχι στο οτι καποιες δε σε ικανοποιησαν. Στο οτι πια βεβαιωθηκες οτι η αναλογια ειναι περιπου 1/20.

Εριξα 20 φορες κερμα και ηρθε μονο μια γραμματα, αλλα δεν εχει μονο ενα στα 20 κερματα πλευρα με γραμματα. Και ενας φιλος που εχει ακουσει 4 SG και παιζανε, δεν εχει βρει ακομα τις αλλες 76 που ειναι μπουρουχες  :P

 

Αυτο δεν θα ηταν πια εργοστασιο κιθαρων... ακομα και σε χωματερη να παμε, 1 στα 20 σκουπιδια ακομα θα ψιλοτρωγεται!

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και σε χωματερη να παμε, 1 στα 20 σκουπιδια ακομα θα ψιλοτρωγεται!

 

Ελπίζω να μην σε προκαλέσει κανείς να διαπιστώσετε στην πράξη το αληθές του ισχυρισμού αυτού  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να το θέσω λιγάκι αλλιώς...

 

Επί επτά χρόνια έπαιζα με Tele πριν το γυρίσω στη Les Paul. Είναι μια πολύ απλή κιθάρα, και έχω ακούσει αρκετές:AmStd, Μexico, ΜΙJ Fenders, Τokai Βreezysound, C.S Nocaster κ.λ.π.

 

Πέρυσι έφερα για έναν φίλο πάλι (με έχουν αγγαρέψει) μια Don Grosh. Aυτή η κιθάρα άλλαξε τον τρόπο που ακούω πλέον μια Tele. Σε οποιονδήποτε σχεδόν ενισχυτή και να την βάλεις, ακούς τον ήχο που χαρακτηρίζει μια Tele σε ένα album. Γι αυτό λέω ότι πρέπει να έχεις πάρα πολλές κιθάρες τελικά για να μπορείς να εκφέρεις γνώμες στο μία προς είκοσι...

 

Mε βάση αυτά, έτσι περίπου κρίνω και μια Gibson. Η SG που έφερα, με λίγα λόγια και με τους Τ490/498, ακούγεται το ίδιο ζωντανή και έχει το ίδιο sustain με την R0 μου.

 

Ακόμα καλύτερα δεν έιχα καμιά διάθεση, να αγοράσω την R0 μου όταν ξεκίνησα για L.P γιατί ήταν plaintop και είχε και απαίσιο για τα γούστα μου χρώμα, και κόστιζε 50% περισσότερο από κάτι supreme και κάτι ltd edition με AAAAA tops που έσκιζαν εμφανισιακά και ήθελα πάρα πολύ να μου αρέσουν.

 

Δοκίμαζα όμως L.Ps και P.R.S και μετά από αρκετές κιθάρες παραπονέθηκα στον πωλητή ότι καμιά Gibson δεν έπαιζε όπως οι PRS. Tότε μου έδωσε μια L.P την οποία όμως του είπα να οτι δεν θα την αγόραζα γιατί δεν μου άρεσε εμφανισιακά. Αυτός επέμεινε να την δοκιμάσω, και μετά από πέντε λεπτά πήγα και τον ρώτησα ΓΙΑΤΙ αυτή η κιθάρα παίζει. Tότε μου εκείνος εξήγησε για τις Custom Shop (ήταν από τα πρώτα μοντέλα τότε ούτε που τις ήξερα)...

 

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία για τις Gibson, νομίζω ότι πλέον έχω ακούσει αρκετές ώστε να δικαιούμε άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην σε προκαλέσει κανείς να διαπιστώσετε στην πράξη το αληθές του ισχυρισμού αυτού  ;D

 

Εγω με το πρωτο που θα δοκιμασω θα φωναξω "μμμμ τρωγεται, τρωγεται" και ξεμπερδεψα. Τον αλλο λυπαμαι που πρεπει να δοκιμασει τουλαχιστον 20 ...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου