Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο την Νιγηρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αυτό που έγραψα είναι η επίσημη "οδηγία" που δίνεται από τις αρχές κλπ και είναι η πιο ασφαλής οδός.

 

Το "Στείλε του και εσύ ένα ψεύτικο αριθμό δέματος να έχει να ψάχνει." είναι γνωστό ως Scam Baiting ( http://en.wikipedia.org/wiki/Scam_baiting ) το οποίο έχει κάποιους (ομολογουμένως πολύ μικρούς) κινδύνους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προφανώς βρίσκονται εκτός ελλάδος και επίσης δε νομίζω να κάτσουν να ασχοληθούν με κάποιον που τους κοροιδεύει.  ;)

 

 

 

ασε τις λαλακιες και κατσε στα αυγα σου...αυτοι σκοτωνουν για πλακα 5χρονα παιδακια σε εσενα θα κολλησουν?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Θα πρότεινα να μην έχεις καμία περαιτέρω επικοινωνία και να μην προσπαθήσεις να τους ταλαιπωρήσεις κλπ. Είναι επικίνδυνοι άνθρωποι - όχι ο spammer της γειτονιάς.

 

Συφωνώ μην ασχοληθείς να τους ταλαιπωρήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

και εμένα μου ήρθε και παραξενεύτηκα... Αγορά από εξωτερικό? Μακριά από εμάς, προσοχή στο διαδίκτυο, κρύβει παγίδες

Μου έστειλαν το εξής

Hope the item is in good condition ? Let me know ok.

 

Thanks.

;DΤο θέλουν το μηχάνιμα και σε καλή κατάσταση ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα.μου στειλαν ενα mail για μια αγγελια μου.υπαρχει πειπτωση να μιλαμε για απατη?γιατι ετσι φαινεται.οταν του ειπα οτι το προιον πωλειται ακομα και ρωτησα απο ποια χωρα ειναι απαντησε με αυτο το μειλ.

Thanks for your mail. i would be glad to pay for it as soon as possible due to my best intrest in the item. though i will not be available to come for an inspection due to  the nature of my work as a marring engineering, It hard to make a phone calls and visiting of website are restricted but i squeezed out time to check this advert and send you an email regarding it. I insisted on PayPal because i don't have access to my bank account online as i don't have internet banking, but i can pay from my PayPal account, as i have my bank a/c attached to it, i will need you to give me your full name and your PayPal email address and the price so i can transfer the funds Asap for it and please if you don't have PayPal account yet, it is very easy to set up, just visit www.paypal.com  and get it set up, after you have set it up i will only need your full name and the  e-mail address you use for registration with PayPal so as to transfer the funds. I have a Shipping company that will come and pick it after the payment has been made.so kindly get back to me with the details below

 

Paypal Email

Name

Amount

Item Located Adderess

 

will be waiting for your soonest reply

 

Thanks $ Best Regards

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

καλησπερα.μου στειλαν ενα mail για μια αγγελια μου.υπαρχει πειπτωση να μιλαμε για απατη?

 

Μπα όχι καλέ  ;D ;D ;D Προχώρα άφοβα  ;D

 

Τι σκέφτεσε να του χαρίσεις του τύπου;

 

Αδερφέ ούτε για αστείο δεν κάνεις δουλειά με αυτόν τον... να μην πω καμιά κουβέντα. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα το εξής απλό: Αν κάποιος απαντήσει στην αγγελία σας στα αγγλικά, είναι απάτη. Θα πρότεινα μάλιστα να μπει και σαν οδηγία-προειδοποίηση στο χώρο των αγγελιών, μαζί με τις ήδη υπάρχουσες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης προσοχή σε έναν παπάρα που λέει ότι είναι από Μαδρίτη και προσπαθεί να βγάλει έφτά για την δόση του.Έχει στείλει σε 2-3 φίλους...χτυπάει αγγελίες ζήτησης και ζητάει να στείλετε λεφτα >:(

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

ναι, επιβεβαιώνω κι εγώ. έχω λάβει παρόμοιο email πρόσφατα.

 

Thanks for your responds, my name is Jeff Sandra from united kingdom! I'm seriously in need to buy it from you but currently out of the city for 6 months project... Making of call or receiving is prohibited due to the nature of my work as marine engineering currently at sea but can only get in touch with my friends, families and business partner only on internet as it allowed... I have a transport company that will come for the pick up, therefore, the transportation charges to pick and deliver it to my address will be responsible by me! I don't want this transaction to take long or to be delayed! Therefore, I want you to get back to me with your full PayPal details to proceed immediately with the payment as it reliable, fast and secured! I already discussed with my transport company to deliver the money cash to you but they refused stating they do not deliver money that there duty is to pick up goods and to delivered and hope we can proceed with the transaction? If yes, would like you to kindly get back to me with your PayPal and in-case it your first time using PayPal as you might not have one, It easy to sign up. All you have to do is to visit the website www.paypal.com to read more on how reliable it secured for funds transfer, after visiting the website www.paypal.com to create an account, I will only need your Full PayPal Name and PayPal Email after registration to proceed immediately with the Payment...

 

Here's the details needed from you to be arranged.

 

 

PayPal Full Name        :

PayPal Email Address  :

Amount Price              :

 

 

And your Home Address for my Transport's Company's to Locate and Calculate the Shipping Charges to my Address this way...

 

Thanks and God Bless, and I will Like you to Delete it immediately from the Internet you pasted it for selling.

 

Mrs Jeff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου