Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο την Νιγηρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια να ρωτησω κατι εσας που σας εχει τυχει αυτο...

Γιατι εφοσον σας λεει να του δωσετε τραπεζικα στοιχεια για να σας βαλει τα λεφτα δεν του λετε "οκ here they are.........." και να τσεκαρεις μια το ibank σου και που ξερεις ???

 

Βασικά εδώ είναι το κλειδί της απατεωνιάς.

Ότι κατάφερναν να σου στείλουν ψεύτικο e-mail επιβεβαίωσης πληρωμής από το paypal που μόνο ένα πολύ σχολαστικό μάτι θα καταλάβαινε ότι είναι μούφα.

 

Έτσι ο πωλητής αντί να τσεκάρει το λογαριασμό του,ανυποψίαστος βασιζόταν στην φαινομενικά νόμιμη απόδειξη πληρωμής του paypal και πήγαινε στο ταχυδρομείο στέλνοντας ουσιαστικά από μόνος του δώρο το αντικείμενό του..

 

Τώρα θα μου πεις,γιατί δεν τσέκαρε το i-bank του..

Νομίζω ότι όταν άρχισε πριν χρόνια η απάτη με την Νιγηρία ο μόνος τρόπος να τσεκάρεις ήταν να πας να περιμένεις στην τράπεζα και όχι από το pc σου.

Επίσης,μια φαινομενικά νομότυπη απόδειξη κατευθείαν από το paypal,πολλοί,ορθά μέχρι τότε την θεωρούσαν εχέγγυο για την συνδιαλλαγή.

Που να φαντάζονταν ότι είναι πλαστή..

 

Πάντως ειδικά στις αρχές πρέπει να έκλαψε πολύς κόσμος τα πράγματά του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

Να και ο απατεώνας Stephen Stewart:

 

 

 

Thanks for getting back to me,i agree on the advert current condition but before i can further with the transaction i will like to know the purpose of selling? And mind you the transaction will be held outside Greece , because am sending to my Daugther Studying in West Africa,and the payment arrangement will be made by my lawyer because am currently on sea now...i look forward to read from you to proceed.

 

Regard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει διαγραφεί αυτος και τα μηνύματα του. Μη τσιμπάτε βρε...

 

 

Βασικά τσιμπάω μηνύματα στο email μου αναφορικά με αγγελία που έχω αναρτήσει, καμμία σχέση με διαγραφές, μηνύματα κλπ

 

Έκανα ανάρτηση για να είναι ο λαός σε εγρήγορση (να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι....)

 

Καλές Γιορτές σε όσους επιβιώσουν την αυριανή ημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω βαλει καποιες αγγελιες στο noiz και πριν λιγο ελαβα το παρακατω mail:

 

Hello

 

Hope you are doing fine...I am Rudi from Germany.I am contacting you regarding the above subject..are you still interested,let me know and i will email you some pictures and details..I have this item in a very good and solid condition..My price is reasonable and if you have an offer,you can make me an offer including shipping and insurance to your doorstep..I will let you know if the price suit me ..Once i hear from you,I will email you more details and pictures thanks

 

Ξερω για τις απατες απο νιγηρια και τα περιχωρα; Αυτο τι ειναι; Καινουριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγχωνομαι! Απλως να μαθουμε αν εχει τυχει και σε αλλους και να προειδοποιησουμε τους ανυποψιαστους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επιτυχημενη απατη ειναι καλοστημενη.Το γεγονος οτι ο τυπος δεν ξερει καλα αγγλικα ειναι ακτι θετικο,αφου αν ηταν να σε εξαπατησει θα το εκανε με τον βελτιστο τροπο.(μπορει να ειναι τοσο καλος απατεωνας που να κανει και τετοια μπλοφα  ;D ).Στην τελικη πιστευω πως το paypal ειναι τερμα ασφαλες,αν δεν κανω λαθος στο ebay μπορεις να θεσεις ως πωλητης τους δικους σου κανονες εξαγορας.Κ επισης νομιζω πως αν ο αγοραστης δεν παρει το προιον ο πωλητης δεν παιρνει χρηματα κ το αντιστροφο

 

Εδιτ:Κανε εκτενες τσατ κατα τη γνωμη μου και θα βγαλεις ενα α συμπερασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ημουν εγω, θα προτιμουσα να μη μπαινω σε συζητησεις με ανθρωπους με κακες προθεσεις για να «ψαρεψω» την απατη τους.

 

Απλά αγνοήστε οποιοδηποτε μηνυμα ειναι γραμμενα στα αγγλικά, και τελειωσε η υποθεση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου