Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο την Νιγηρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια σημερα πηρα 1 mail για καποια απο τις αγγελιες που εχω βαλει http://smart.noiz.gr/details.php?id=176877

απο καποιον Johnnie Spainard με email [email protected].

Ο τυπος και καλα ενδιαφερεται και βρισκεται στην Αμερικη μαλιστα προσφερει πιο πολλα χρηματα απο οσα εγω ζηταω αλλα θα πρεπει να στειλω το πακετο μου καπου στη Νιγηρια.

Το εχω ξανασυναντησει αυτο το "κολπο" απο αγγελιες που εβαζα στη Χρυση Ευκαιρια, αν τσιμπησεις ή εστω ενδιαφερθεις προσπαθουν πρωτα να σε πεισουν οτι ειναι και καλα σοβαροι ανθρωποι συνηθως μεγαλης ηλικιας 50+ με δουλειες οπως δασκαλοι, δικηγοροι, γιατροι αλλα για να σου δωσουν τα χρηματα πρεπει πρωτα να στειλεις εσυ το πακετο και φυσικα να τους δωσεις το αντιστοιχο tracking number. Αν ζητησεις να σου κατατεθουν πρωτα τα χρηματα σε δικο σου IBAN τοτε σου λενε οτι η τραπεζα τους για να τους προστατευσει δεν τους επιτρεπει(!) στειλουν χρηματα αν δε λαβουν πρωτα το tracking number (!!!). Τωρα γιατι μια τραπεζα ενδιαφερεται τοσο για το που θα πανε τα φραγκα που θελει να δωσει καποιο καταθετης (ή μη) της απο τη στιγμη που ΟΛΕΣ οι τραπεζες παιρνουν τη προμηθεια τους ειναι αλλου παππα ευαγελιο και αν μη τι αλλο ενισχυει την εντυπωση της απατης.

Αν γινεις πιο περιεργος θα σου δωσουν 1 ψευτικο site και καλα της τραπεζας που συνεργαζονται το οποιο φαινεται οτι δεν ειναι αληθινο αλλα μπορεις καποιος που δεν ειναι προσεκτικος να τη πατησει.  Η τραπεζα καποιες φορες εχει το ευηποληπτο ονομα National Bank of Nigiria  ή κατη παραπλησιο

 

Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οταν πουλουσα ενα ZOOM PS04 μου ειχε στειλει μηνυμα μια τυπισα απο την Αμερικη 55-60 χρονων ή οποια και καλα τα ηθελε για ενα ηλικιωμενο θειο (!!!!!!) της που φυσικα εμενε στη Νιγηρια. Αργοτερα παρομοια μηνυματα ηρθαν σε αλλες αγγελιες μου οπως επισης και σε αλλους γνωστους μου.

Εφιστω τη προσοχη σας και παρακαλω τον system administrator του Noiz να σβησει τα accounts που φτιαχνουν αυτα τα παρασιτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι, από της μανας του το σόι. Επίσης πολυ καλός μουσικός αλλά λίγο φλύαρος στις φρασεις του. Και αυτος χαλαει πολλα οργανα δυστυχως...

 

Ευτυχως εχουν μεινει στις ΗΠΑ μερικοι απο την οικογενεια και μπορουν να τους στέλνουν οργανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχθες ο κυριος Johnnie εστειλε και σε μενα......τον Γα@##σταυρισα λιγο....μετα του ζητησα συγνωμη... :P

 

Επισης την ιδια μερα ελαβα email από έναν με ιταλικό ονομα MADDALUNO MASSIMILIANO για μια ζητηση ενός ενισχυτή που εχω στις αγγελιες. Μου ειπε ότι δινει τον ενισχυτή αυτό και να του προτείνω τιμη. Του απαντω ότι δεν με ενδιαφερει αγορα από άλλη χωρα..μονο αν βρίσκετε αθηνα ώστε να τον δω/ακουσω. Αγνοει αυτά που του εγραψα και μου στελνει 5 φωτογραφιες του ενισχυτή λεγοντασ μου ότι "κοιτα σε τι αριστη κατασταση είναι. Επειδή ειχα μπει στο ebay την προηγουμενη μερα  και υπηρχε μονο μια αγγελια με τον ενισχυτή αυτό..θυμομουν τις φωτογραφιες, οι οποιεσ ηταν ιδιες με αυτές του madaluno, αλλα απο usa o πωλητης και με εντελως διαφορετικα στοιχεια. Του στελνω απαντηση ότι οι φωτο σου είναι και στο ebay  και φυσικα απαντηση δεν ελαβα.....τον  Γα@##σταυρισα  και αυτόν....χωρις συγνωμη

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένσταση.

 

Ρε παιδιά, εγώ μπαίνω πολλές φορές σε αγγελίες από site-fora ανάλογα με το noiz (δεν εννοώ ebay) του εξωτερικού, και προσπαθώ κάποιες φορές να επικοινωνήσω με τον πωλητή, για να δω αν μπορεί να στείλει Ελλάδα και πόσο θα στοίχιζε αυτό.

 

Αυτός ο έρμος, που έχει ακούσει τόσα περί χρεωκοπίας, περί φτώχιας, τι πρέπει να σκεφτεί για μένα, αν όχι ότι είμαι απατεώνας? :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mη το ψαχνεις, ειναι συστημα. Στο ΝΟΙΖ δεν γινεται πολυ, αλλα σε κλασσικα sites με αγγελιες οπως η Χρυση Ευκαιρια για παραδειγμα, εκει γινεται το ελα να δεις. Βαλε μια οποιαδηποτε αγγελια, απο αμαξι μεχρι οικοπεδο και απο κιθαρα μεχρι...dildo, ;D την επομενη ημερα θα εχεις τουλαχιστον 3 πανομοιοτυπα email που θα σε ρωτανε αν πουλας ακομα το "αντικειμενο" ή αν η αγγελια σου ειναι ακομα σε ισχυ και να τους στειλεις λεπτομερειες και τιμες, ασχετα αν εσυ εχεις την τιμη φατσα-καρτα κλπ. Και ολοι βεβαια ειναι απο το εξωτερικο, κανεις απο Ελλαδα. Απο Ελλαδα συνηθως σε παιρνουν τηλ. ή μιλανε νορμαλ Ελληνικα στα email τους και ρωτανε πραγματα που εχουν πραγματικη σχεση με αυτο που πουλας και οχι γενικοτητες. Το 99,99% των email που θα δεχτεις για την αγγελια σου και θα ειναι απο "εξωτερικο" ειναι απατη. Απλα δεν ασχολεισαι/δεν απαντας.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως μεχρι σήμερα δεν είχα κανενα πρόβλημα στις συναλλαγες μου με Νιγηρία. Εχω στειλει πολλα όργανα.

 

Η μπαντα του Δήμου Νίγηρα μάλιστα, ειναι σε συζητήσεις για τη συνεργασία με ελληνικη εταιρεία εξοπλισμου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με τις συναλλαγές μου με Νιγηριανούς...

Το dildo που έβαλα σε αγγελία προχτές έφυγε σφαίρα και μόλις έλαβα και complimentary e-mail από την ανηψιά της πεθεράς της  θείας του Johny οτι "the item has been put to good use"  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Νιγηρία να ζητάνε dildo; Δεν παίζει. Απ' αυτό και μόνο πρέπει να υποψιαστείς. ;D

Και η σημαντική ερώτηση. Έχω ένα dildo για πώληση (όχι εγώ, ένας φίλος ;D). Σε ποιά κατηγορία στις αγγελίες του noiz το βάζω;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου