Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο την Νιγηρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εμένα μου είχε στείλει αυτός ο Matt και μου έλεγε οτι ήθελε την κιθάρα ένας πελάτης του από Νιγηρία. Μου έδινε περισσότερα από όσα ζητούσα. Το κόλπο έχει ως εξής:1 πάρουν τα στοιχεία του λογαριασμού σου. (δεν μπορούν να κάνουν αναλήψεις μεταφορές κτλ. αλλά αυτό θεωρείται phising και καλό είναι το email του να το κάνετε report as phising).

2. σου στέλνουν απόδειξη οτι έγινε η κατάθεση των χρημάτων ώστε να στέλεις την κιθάρα και αν την στείλεις την κλαίς γιατί συνειδητοποιείς μετά ότι στον λογαριασμό σου δεν έχει μπει ούτε 1€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για να βαλω κι εγω ενα λιθαρακι στο θεμα επειδη το σκαλισα λιγακι με τον τυπο απο Αγγλια που θελει οργανο στην Νιγηρια ζηταει ΙΒΑΝ και μολις το λαβει σου λεει οτι θα δωσει εντολη στην τραπεζα του να σου βαλει λεφτα αλλα με παρακρατηση και οταν θα λαβει το εμπορευμα θα ξεκλειδωσει τα χρηματα για να τα λαβεις φυσικα μολις εσυ λαβεις ενημερωση θα στειλεις το εμπορευμα αλλα τα χρηματα δεν θα τα λαβεις ποτε.Eιναι αληθεια οτι τα μυνηματα που λαμβανουμε ειναι πολυ ωραια κι εμεις σαν πωληταραδες που ειμαστε δεν θα διστασουμε να στειλουμε το εμπορευμα μας παντου.Ευτυχως υπαρχουν παρα πολλοι τροποι για να διασφαλιστει και η πωληση αλλα και η αγορα ας μην παρασυρομαστε με βιαστικες αγοροπωλησιες ναι πανω απο ολα προσοχη στις προειδοποιησεις που βαζουν οι διαχειριστες του side προσωπικα δεν τις ειχα προσεξει οπως και πολλοι αλλοι ευτυχως δεν εχασα το οργανο μου προσοχη λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Παιδια καλημερα,ειχα λαβει και εγω 2 email απο Αμερικη και να  στειλω το πακετο στην Νιγηρια, ευτυχως το εγραψα το e-mail στο google και ειδα οτι ηταν απατη.Σημερα το πρωι ελαβα ακομη ενα email,το εγραψα παλι στο google και δεν μου εβγαλε τιποτα ομως ηταν ακριβως οπως τα προηγουμενα email και ηθελε να το στειλω παλι Νιγηρια.Γι'αυτο προσοχη γιατι πρεπει να ειναι καινουργιο email και δεν εχει αναφερθει ακομη το οποιο ειναι αυτο:

 

Voskuil Alexander

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου οι απάτες απο Νιγηρία δεν είναι απο 1-2 διευθύνσεις για να τις σημειώνεις. Είναι χιλιάδες και δεν αφορούν το Noiz συγκεκριμένα. Οταν δημοσιεύεις τη διεύθυνση σου, σου έρχονται κατευθείαν εκεί.

Το κόλπο είναι κοινό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ακομα μια απατη απο Νιγηρια.

 

Charlotte Daniel ([email protected])

What is the last selling price of this item?  (Κανει και παζαρια ο τυπος)

 

inhabited in GREECE?

 

Thanks so much for your response. Am From Canada...what is the last selling price of it? I wait

 

250 euro is the final price. Thank you for your interest.

 

Thanks so much for your response. Am From Canada...Am Satisfy with the

cost of the item, i will offer you 320EURO for the cost of the item

and the shipment cost via elta.gr to Nigeria, so kindly get back to me

with your bank details so that i can transfer the money to you.

  I wait

 

Thanks, but i do not  ship abroad. transaction hand by hand only.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"What is the last selling price of this item?"

Δεν εχετε βαρεθει να βλεπετε την παραπανω φραση, ή καποια παρομοια της? Απορω γιατι καθεστε ακομα και απαντατε. Η παραπανω φραση ειναι καρμπον και στελνεται καθημερινα σε χιλιαδες αγγελιες σε ολο τον κοσμο. Ειτε πουλαει κανεις μια κιθαρα ή ενα αμαξι, η κλασικη φραση "Is this item still for sale?" θα του ερθει στο mailbox του. Γραφουν εκει ενα γενικο "item" και καθαρισαν για οτιδηποτε πωλειται. Απο αυτο και μονο καταλαβαινει κανεις οτι τα μηνυματα αυτα ειναι τυποποιημενα και στελνονται αυτοματα. Αν καποιος τσιμπησει θα του απαντησουν κανονικα, αλλα δεν μπορω να φανταστω καποιον να τσιμπαει μετα τοσα χρονια, αυτη η απατη ειναι σχεδον τοσο παλια οσο και το internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Γεια χαρά σε ολους,ηθελα να πληροφορήσω τους χρήστες που εχουν αντικειμενα προς πώληση προσοχή στον εξης αγοραστή [email protected]

ειναι μούφα.

Ενας τρόπος να το καταλάβεται ειναι οτι ενω αρχικά στέλνεται ειδοποίηση απο το νοιζ στο προσωπικό σας email,στο  inbox του νοιζ δεν υπάρχει μήνυμα.

Γνωρίζω οτι εχει γίνει και στον παρελθόν απλα σκέφτηκα να ενημερώσω..

Εννοειται οτι ο συγκεκριμένος εχει φαει block .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου