Προς το περιεχόμενο

Αλλη μια περίπτωση απάτης απο Νιγηρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Εδω και λιγο καιρο εχω βαλει μια αγγελια για να πουλησω την κιθαρα μου(gibson les paul standard),και χθες μου ειρθε ενα πολυ περιεργο μειλ.Καταρχην,ηταν στα αγγλικα και με ρωτουσε για την κατασταση του οργανου και την τιμη του.Απο περιεργεια και μονο απαντησα και μετα απο λιγες ωρες ελαβα ενα κατα την γνωμη μου πολυ υποπτο μειλ.Σε επικοινωνια απο οτι φαινεται ηρθε μαζι μου καποια εν ονοματι Sandra,απο την Νεα Υορκη,η οποια εκπροσωπει εναν πελατη στη Νιγιρια και το πιο περιεργο ειναι 1ον οτι ενω τους ζητησα 1600 μου δινουν 1900 ,2ον φαινοταν πολυ βιαστικοι και 3ον για Νεουορκεζα τα αγγλικα της δεν ηταν και τοσο καλα.Εγω εψαξα λιγο για να επιβεβαιωσω αν η διευθυνση που μου στειλανε ειναι εγκυρη,αλλα δεν τα καταφερα.Λοιπον τι κανω?Εχει κανενας καμοια παρομοια εμπειρια? Προχωραω με την πωληση και πιανω λαβρακι , ή θα κλαιω κιθαρα και λεφτα μαζι?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για ολες τις απαντισεις σας,Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ειναι απατη 100%.

Μεινε μακρια.

Αν κανεις αναζητηση για "απατη" ή "νιγηρια" κλπ θα βρεις αρκετο υλικο.

Φιλε μου,σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση .Απο οτι ειδα και εγω υπαρχει αρκετο υλικο,αλλα μηπως γνωριζει κανεις καποιον τροπο για να επιβεβαιωσω την διευθυνση?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκο δεν υπάρχει τίποτα να επιβεβαιώσεις γιατί πολύ απλά θα κλαις την κιθάρα σου έτσι και το κάνεις. Υπάρχει ολόκληρο κύκλωμα που σχετίζεται με χώρες τις βόριας Αφρικής. Σκέψου το ίδιο έγινε σε φίλο μου σε φόρουμ μηχανών που προσπαθούσε να πουλήσει τη μηχανή του.

 

http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=81&t=20554

 

ΜΗΝ σε ξεγελάνε είναι πολύ οργανωμένοι. Μπορεί να σου παρουσιάσουν στοιχεία, διευθύνσεις κτλ το πιο συνηθισμένο είναι να σου δίνουν λογαριασμό όπου τα λεφτα είναι δεσμευμένα μέχρι να ολοκληρωθεί η συναλλαγή αλλά μόλις ολοκληρωθεί άντε γεια κλάφτα Χαράλαμπε κτλ κτλ.

 

Αν πάλι μπαίνεις στον πειρασμό σκέψου αυτό.

 

Inbox (1)

Title:Geia sou Ellada!!!

 

"Γεια σου είμαι o Αμπτούλ από τη Νιγηρία.

 

               Σε αντίθεση με το μεγαλύτερο μέρος της χώρας μου που δεν έχει να φάει, εγώ θέλω Gibson Les Paul από το εξωτερικό και μεταχειρισμένη. Θα μπορούσα να την πάρω από οποιαδήποτε χώρα αλλά θα την πάρω από Ελλάδα γιατί θέλω να μυρίζει δημοκρατία, Σωκράτη, Περικλή και πίτα γύρο απ'όλα. Επίσης επειδή είμαι φιλέλληνας θα σου δώσω και 300 ευρώ παραπάνω γιατί είμαι large τύπος και επειδή θέλω να βοηθήσω να τελειώσει η οικονομική κρίση. Το ότι θα μπορούσα να πάρω μια καινούργια από τον thomann και να μου περισσέψουν και 200 ευρώ ούτε που πέρασε από το μυαλό μου. Θα έστελνα τη δικηγορίνα μου τη Sandra να μου στείλει μια από την Αμερική αλλά είναι πνιγμένη από τις υποθέσεις και θα με πεθάνει στη γκρίνια. Η Νέα Υόρκη είναι μεγάλη πόλη και οι καινούργιες τις γόβες την χτυπάνε στον κάλο. Άσε που δεν μπορεί να ξεχωρίσει μια Gibson από μια ρέπλικα και τρέχουμε. Το συντομότερο δυνατό να το κανονίσουμε το πράγμα. Ανυπομονώ να ακούσω νέα σου!!! ;D ;D ;D

 

Πολλά φιλιά από τον Πατέρα μου τον φύλαρχο Οσμάν.

Με ειλικρινή αγάπη

Αμπντούλ ;D ;D"

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε μου, αν είσαι τόσο ανιδιοτελής άνθρωπος... ε, τότε κάνε δώρο την κιθάρα σου στον νιγηριανό υποψήφιο «αγοραστή»  ;D

 

Αν πάλι κάνεις τον κόπο να αναζητήσεις εδώ στο Noiz κάποιο θέμα με τίτλο «απάτη από Νιγηρία» ή κάτι σχετικό, θα σου φύγει η όποια διάθεση να αναζητήσεις την «διεύθυνση» του  ;)

 

Εξάλλου όταν μπεις στις αγγελίες το γράφει: Προσοχή κυκλοφορούν και ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ. Επιπρόσθετα θα σου πω ότι κανείς δεν χαρίζει λεφτά  ;)

 

Νομίζω ότι το ζήτημα σου έχει απαντηθεί...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπηρχαν τα κοροιδα , δεν θα υπηρχαν και οι εξυπνοι .!!

Τωρα οταν οι διαδικτυακοι πιασοκολ..δες  κυκλοφορουν ελευθεροι

κανε τις επιλογες σου.

Αυτοι στοχευουν με βαση τη στατιστικη, απο τα 1000 e-mail θα απαντησουν

τα  20 και θα τσιμπησει ο ενας....φροντισε να μην εισαι εσυ! ;)

694137026_.jpg.704ad5770c7d0cd187477f04f3ba98c5.jpg

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ...και τέλος, δεν έχει να κάνει με το αν είναι αληθινή η διεύθυνση ή όχι. Επειδή ξέρω τη συνέχεια(εγώ απάντησα, όπως επίσης κι ένας γνωστός, χωρίς να πουλήσω την κιθάρα βέβαια, αλλά ήθελα να δω τι θα γίνει). Θα σου πει να στείλεις αριθμό λογαριασμού και ύστερα θα σου στείλει σκαναρισμένο ένα δήθεν αποδεικτικό ότι σου έβαλε τα λεφτά το οποίο θα φαίνεται έγγυρο και αυθεντικό. Στη συνέχεια θα σου πει να τη στείλεις. Εσύ θα τσεκάρεις το λογαριασμό και θα του πεις ότι δεν έχουν μπει! Αυτός θα σου πει ότι εγώ τα έβαλα κι έχουν δεσμευτεί κι ότι το δικό του μέρος της συμφωνίας το έχει τηρήσει! Αν είσαι ντιπ για ντιπ(που λέμε στο χωριό μου) θα του στείλεις το όργανο πιστεύοντας ότι με κάποιο μαγικό τρόπο τα λεφτά αποδεσμεύονται και βρίσκονται στο λογαριασμό σου. Έτσι, θα μείνεις χωρίς κιθάρα και χωρίς λεφτά. Αν όχι, απλά θα έχεις δει ιδίοις όμμασι τι παίζει!

Ντάξει, μετά από όλα τα post δε σε βλέπω να μπαίνεις καν στη διαδικασία, ομορφάντρα μουουουουου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=81&t=20554

 

 

Αν πάλι μπαίνεις στον πειρασμό σκέψου αυτό.

 

Inbox (1)

Title:Geia sou Ellada!!!

 

"Γεια σου είμαι o Αμπτούλ από τη Νιγηρία.

 

               Σε αντίθεση με το μεγαλύτερο μέρος της χώρας μου που δεν έχει να φάει, εγώ θέλω Gibson Les Paul από το εξωτερικό και μεταχειρισμένη. Θα μπορούσα να την πάρω από οποιαδήποτε χώρα αλλά θα την πάρω από Ελλάδα γιατί θέλω να μυρίζει δημοκρατία, Σωκράτη, Περικλή και πίτα γύρο απ'όλα. Επίσης επειδή είμαι φιλέλληνας θα σου δώσω και 300 ευρώ παραπάνω γιατί είμαι large τύπος και επειδή θέλω να βοηθήσω να τελειώσει η οικονομική κρίση. Το ότι θα μπορούσα να πάρω μια καινούργια από τον thomann και να μου περισσέψουν και 200 ευρώ ούτε που πέρασε από το μυαλό μου. Θα έστελνα τη δικηγορίνα μου τη Sandra να μου στείλει μια από την Αμερική αλλά είναι πνιγμένη από τις υποθέσεις και θα με πεθάνει στη γκρίνια. Η Νέα Υόρκη είναι μεγάλη πόλη και οι καινούργιες τις γόβες την χτυπάνε στον κάλο. Άσε που δεν μπορεί να ξεχωρίσει μια Gibson από μια ρέπλικα και τρέχουμε. Το συντομότερο δυνατό να το κανονίσουμε το πράγμα. Ανυπομονώ να ακούσω νέα σου!!! ;D ;D ;D

 

Πολλά φιλιά από τον Πατέρα μου τον φύλαρχο Οσμάν.

Με ειλικρινή αγάπη

Αμπντούλ ;D ;D"

 

Για κάτι τέτοια Post μετανιώνω που δεν αφιερώνω περισσότερο χρόνο να διαβάζω το forum! Έχω κλάψει απ τα γέλια πολλές φορές με παρόμοιες καταστάσεις. Φίλε Arael RRRESPECT!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον κ εγω μια απ τα ιδια!Ειχα βαλει ενα πικαπ κ μου ηρθε mail οτι ενδιαφερεται κτλ κ οτι ειναι απο νιγηρια!τρομερα βιαστικος κ η αληθεια ειναι οτι δε μου ξεκαθαριζε κ τι ακριβως ηθελε αν κ προσπαθουσα να εξυπηρετησω!Επισης ενω εγω ηθελα να πουλησω γυρω στα 900 ευρω ο τυπος μου εδινε ανετα 1200! Τις ιδιες μερες δεχτηκα ενα αιτημα φιλιας στο fb απο ενα τυπο μαυρο τον οποιο ουτε που ηξερα.Κατι ακομα!Το ψιλοκαταλαβα μεν αλλα με επιβεβαιωσε ενας φιλος που ηξερε περισσοτερα!Απο κει κ περα οταν ηρθαν τα δηθεν email της paypal οτι μου εβαλε τα χρηματα παρατηρησα κατι. Το κανονικο email της paypal ηταν (για παρομοια περιπτωση) [email protected] ενω το φτιαχτο που μου εστειλε αυτος περα του οτι δεν ελεγε καπου τα στοιχεια μου ηταν [email protected] η διαφορα στο "i" για οσους μπορει να μην το ειδαν!Ειναι λιγο κλασσικο σεναριο να στελνουν παρομοια mail κτλ!Τον ανεφερα αλλα δε νομιζω οτι θα παθει κατι!Μη δωσεις ποτε τπτ προς τα κει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου