Προς το περιεχόμενο

"Is the item still available?" - Λονδίνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Πρόσφατα έλαβα ένα email ως απάντηση στην αγγελία μου για μια κλασσική κιθάρα το οποίο ήταν ως εξής " Hello, is the item still available?" το οποίο στάλθηκε από κάποιον τύπο (δεν ξέρω εάν πρέπει να αναφέρω το όνομα του δημοσίως) στο Λονδίνο, ο οποίο ισχυρίστηκε οτι θέλει τη συγκεκριμένη κιθάρα για τον γιο του ο οποίος σπουδάζει στη Γαλλία. Μάλιστα προσφέρθηκε να πληρώσει περισσότερα σε σχέση με τα μεταφορικά που του είπα. Φυσικά του είπα ότι σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα όλο το ποσό προκαταβολικά και δεν έφερε καμία αντίρρηση. Την κιθάρα την είδε και μέσω skype.

 

Επειδή όμως η όλη υπόθεση "βρωμάει" και διαβάζοντας σχετικά μηνύματα εδώ στο forum με απάτες που ξεκίνησαν από το ίδιο email θα ήθελα να ρωτήσω που κρύβεται τελικά η απάτη. Αν εγώ δηλαδή όντως λάβω τα χρήματα και την στείλω την κιθάρα πού ακριβώς την πατάω? Η ερώτηση είναι φυσικά υποθετική γιατί δεν θα προχωρήσω σε καμία ενέργεια. Μπορώ να δημοσιεύσω και το όνομα του κυρίου για είμαστε όλοι προσεκτικοί. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Αν εξαιρέσεις τις Οδηγίες ακομη και στην πρώτη σελίδα των αγγελιών που δεν είδες, υπάρχουν τουλάχιστον 4 θέματα σχετικά που αναφέρονται στο συγκεκριμένο θέμα:

 

Προσοχή απάτη απο Νιγηρία in Η Αγορά - Page 1 of 28

Επικίνδυνα email απο Νιγηρια στις αγγελιες in About Noiz - Page 1 of 2

Προσοχή στους Scammers (απατεώνες) αγοραστές in About Noiz - Page 1 of 1

 

Απο εκεί και πέρα νομίζω ο καθένας πρέπει να είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Καλή τύχη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, συνειδητοποιώ ήδη ότι αρκετοί φίλοι έχουν έρθει αντιμέτωποι με το ίδιο περιστατικό απάτης. Στην δικιά μου περίπτωση μόνο η απάτη δεν έρχεται από Νιγηρία αλλά από Αγγλία και Γαλλία. Προσοχή σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πάλι δεν το κατάλαβες... είναι απο την Νιγηρία  άσχετα τι σου λέει.

Στην προκειμένη περίπτωση κάποιος "Mark James". Ολοι έχουν υποτυπώδη αγγλικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "πάλι δεν το κατάλαβα..."? Ελπίζω το ύφος της φράσης να είναι τουλάχιστον φιλικό. Προφανώς εμπλέκεται η Νιγηρία σε όλα αυτά τα email, εγώ καταθέτω την εμπειρία μου σχετικά με το ποιες χώρες περιλαμβάνονται στην απάτη ώστε και στο μέλλον να είμαστε όλοι προσεκτικοί ακόμη και αν δεν αναφέρεται η Νιγηρία ως χώρα αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Hello Friend,

I am Mr Mark James from united kingdom,i will like to inform you that

am interested in buying your item for my Son whose go for his project

in USA Please let me know the cost of the item plus the shipment cost

via  EMS SPEED POST OFFICE 0r Greek ELTA post  to where Base in USA i

will be remitting your money via my bank or PayPal to you.

Hoping to read from you fast.

Regard

 

Σου θυμίζει κάτι;

 

Αγαπητε φίλε ελπίζω να μην έχεις την εντύπωση πως διαθέτω τον χρόνο μου για να σου κάνω πλάκα. Είναι προφανές πως δεν διάβασες προσεκτικά αυτά που σου παρέθεσα, ούτε τις Οδηγίες στις Αγγελίες.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αλήθεια είσαι σοβαρός? Ξεκίνησα τη συζήτηση για να διηγηθώ την εμπειρία μου και να ζητήσω την άποψη του forum. Μου στέλνεις προηγούμενες σχετικές συζητήσεις και τις οδηγίες και σ'ευχαριστώ γι'αυτό. Τα σχόλια σου όμως τύπου "πάλι δεν κατάλαβες" και "είναι προφανές ότι δεν τα διάβασες" είναι περιττά και σχεδόν προσβλητικά. Σ'ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια αλλά ακριβώς επειδή και εγώ δεν θέλω να χάνω χρόνο ξεκίνησα τη συζήτηση προτού ψάξω σε όλες τις γωνίες του διαδικτύου για πιθανές απαντήσεις στην ερώτηση μου για το αν ο Mark James οδηγεί σε απάτη.  Το κατάλαβα αλλά τις υποδείξεις κράτα τες για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχεις δίκιο μπορεί να φάνηκα λίγο εριστικός. Αλλά πραγματικά έχω κουραστεί χρόνια τώρα να επαναλαμβάνω τα προφανή σε πολύ κόσμο. Συγγνώμη αν σε πρόσβαλα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εγώ (μονότονα), να ξαναγκρινιάξω λέγοντας πως "αφού οι αγγελίες διαχωρίστηκαν από το νοιζ, για ποιο λόγο η υποστήριξη αγγελιούχων γίνεται μέσα από το φόρουμ;". Προφανώς, δεν είναι και (προφανέστερα) δεν αισθάνονται που βρίσκονται, οπότε τι με νοιάζει εμένα και αν τους τρώνε λεφτά οι Νιγηριανοί;

 

Ε;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου