Προς το περιεχόμενο

Πιατινια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους ειμαι νεο μελος.Επιδη εχει πολυ λιγο καιρο που παιζω Drums και θελω να αποκτισω πιατινια αλα οπως σας ειπα δεν γνωριζω πολα .Μπορο να διαθεσω περιπου στα 200+ ευρο για ενα σετακι 2-3 πιατινια.Ειμαι αρχαριος δεν θελω κατι ποιοτικα πολυ καλο εξαλου τα χρηματα που διαθετο δεν ειναι και πολα.Κατι οικονομικο που να κανι την δουλεια εξιοπρεπεστατα.Γενικα μου αρεση η Μεταλ μουσικη αλλα δεν ειμαι κλειστος σε ενα ειδος μονο.Σας ευχαριστω και καλος σας βρηκα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 200+ δες τα paiste PST3.

http://www.thomann.de/gr/paiste_pst3_universal_standard_beckenset.htm

 

και ακόμα καλύτερα

Sabian B8

http://www.thomann.de/gr/sabian_b8_performanceset_beckensatz.htm

 

τσέκαρε και τα Meinl

http://www.thomann.de/gr/meinl_mcs_beckenset_06.htm

 

Μείνε μακριά απο φτηνά Zildjian ΖΒΤ ή ΖΧΤ εκτός εαν σου αρέσουν.Αφού είσαι από θεσσαλονίκη πήγαινε στον Ριχάρδο στην Παπαναστασίου όχι στο μαγαζί αλλά απέναντι στον παππού,την αποθήκη και δοκίμασε. Ο τύπος θα σε εξυπηρετήσει 100% .Τα παραπάνω απλά τα έβαλα να πάρεις μια ιδέα-επιλογές υπάρχουν αρκετές όπως βλέπεις. Πάντως τα sabian θεωρούνται πολύ καλά για την τιμή τους όπως και τα meinl.Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panagioti,kalws hr8es kai kalh drumistikh poreia.8a sou pw mia gnwmh epeidh ta lefta einai lefta....Protimas na peta3eis 200e h na ta ependuseis? Genika ta drums einai akribo a8lhma.einai ena gegonos auto.Apo thn allh me thn ligosth kai tapeinh peira pou dia8etv epi tou organou mporv na sou pw pws h apopsh "pairnw kati metrio epeidh eimai arxarios"den apodidei.Se ena metrio organo den 8a ma8eis na to pai3imo sou na einai poiotiko.Den 8a elegxeis to xeri sou.Den 8a psax8eis me hxoxrwmata...Kai ka8e kalo piatini h tampouro h petali klp klp klp a3izei lefta...ta opoia an dw8oun se kati kalo to opoio 8a sou meinei gia panta 8a apoteloun ependush kai se xrhma alla kai se anaba8mish tou pai3imatos sou.Dld h protash mou einai rixta se ena kalo temaxio ka iotan mazepseis lefta pare kai alla.Ti 8a kaneis mexri tote?? Oti ekanes mexri shmera,kai den 8a exeis peta3ei lefta kai epishs den 8a anarwtiesai giati o Nick Barker exei tetoio ride kai esu oxi ;) Auta pou sou lew ta xw kanei kai egw.Exw merika kala piatinia to ka8ena gia analogh periptwsh ka iola mexri shmera stekontai epa3ia.An parolauta 8es na proxwrhseis se mia fthnh agora,o Chembeast sou dwse merikes polu kales protaseis.Cheers kai kala pai3imata!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα.Αν και παίζω αρκετά χρόνια είμαι ακόμα πολύ άσχετος θα έλεγα.Μετά από 10 χρόνια αξιώθηκα επιτέλους σήμερα να πάρω 3 πάρα πολύ καλά πιατίνια.Μόλις τώρα τέλειωσα το "κοπάνημα".

Φίλε επειδή βρέθηκα στη θέση σου και επειδή την πάτησα πάαααρα πολλές φορές από την λαχτάρα μου να ολοκληρώσω το drumset μου θα πω τα εξής:

1ον)Είσαι ελέυθερος να πάρεις ό,τι θες αλλά αν πάρεις κάτι φθηνό θα το μετανοιώσεις πάαααααρα πολύ.Σου μιλάω δυστυχώς εκ πείρας.

2ον)Αγόρασα 3 πιατίνια της PaiSTe (18' mediumcrash / 16' rockcrash / 14' rock hihats της σειράς A )και προσπαθώ να παίξω epic metal.Ένα θα πω! Ήταν μία από τις πιο όμορφες στιγμές που προσωπικά έχω ζήσει.Απερίγραπτη χαρά!!!Και γιατί? Γιατί βρήκα ανθρώπους που δεν το παίζουν υπεράνω,έτοιμους να σου εξηγήσουν τα πάντα και να σου προτείνουν αυτό που ταιριάζει στο style σου και εκτός των άλλων μου έκαναν και έκπτωση.Τιμές πάρα πολύ καλές πιστεύω.Τα πιατίνια που ανέφερα μου πήγαν 550 ευρώ!!! Παιδία τέτοιος ήχος αλλού κοστίζει πολύυυυ ακριβότερα!

Όλα αύτα στο drumstore(Σουλτάνη 12 Εξάρχεια)

3ον)Κάνε λίγο υπομονή , μάζεψε λίγα λεφτά ακόμα και κάνε μία βόλτα στο drumstore ( μακράν η καλύτερη αντιμετώπιση που έχω ζήσει - και μεγάλη ποικιλία - και σε αφήνουν να δοκιμάσεις ό,τι θέλεις ).Εκεί ρώτα ό,τι θέλεις για ότι θέλεις.

Εύχομαι να βρεις αυτό που θες και να το χαίρεσαι για μία ζωή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω στα παραπάνω ότι προτιμότερο είναι να μαζέψεις γκαφρά και να πάρεις κάτι καλό. Από προσωπική εμπειρία το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι το καλό πληρώνεται και το μέτριο ή φθηνό χάνει άμεσα αξία οπότε εαν είναι να πάρεις κάτι για να το δώσεις στο μέλλον για κάτι καλύτερο ξέχασέ το. θα κλαίς τα λεφτά σου όπως εγώ! Εαν έχεις ήδη κάποια φθηνά πιατίνια αναβάθμισε το ride και hihat και τέλος τα crash σιγά σιγά εαν δεν έχεις εξαρχής το ποσό. Τέλος άμα έχεις όρεξη για ψάξιμο δες στο ebay, τα πιατίνια από κεί τα πήρα αφού όμως ήξερα τι να πάρω από μοντέλα και ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια το ξερω οτι εχετε απολυτο δικιο οτι αξιζει να παρω κατη καλο.Προσφατα πηρα ενα σετ drums αλα δεν ειχαι πιατινια καταλαβενετε τελος παντων ισως μαζεψω λεφτα και περνω ενα ενα τα πιατινια και κανω κατι καλο , αλα αξιζει να το παρω απο ιντερνετ η να παω απο μαγαζια , εδω στη θεσσαλονικη δεν γνωριζω κανενα καλο μαγαζη.Αν γνωριζει κανενα καπιος ας μου πεει.Ευχαριστω και παλη παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Sorry για το άσχετο. Εκμεταλεύομαι τον τίτλο. Για όποιον ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά στα FAQ του noiz. Υπάρχει ένα θέμα για πιατίνια που ίσως σας φανεί χρήσιμο. Για τα νεούδια κυρίως, μια και δεν εμφανίζεται στην αρχική σελίδα.

Ευχαριστώ

Rockdrum.

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=26

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λειτουργεί το λινκ :)

 

Περίεργο. Το link πάντως για να βγει θα πρέπει να έχεις log in. Νομίζω πως θα είχες κάνει, αλλιώς δεν ξέρω μήπως εμφανίζεται μόνο για experts mods κ.λ.π.; Πάντως μπορείς να πας και από το menu δεξιά. Π.χ. click music tech, κάτω click FAQ click Drum FAQ και click το άρθρο.

Αν δεν ανοίγει, ρίξε μύνημα να το φέρω εδώ.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου