Προς το περιεχόμενο

Online shop για βιολι, τσελο κλπ


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ζητησε ενας γνωστος μια χαρη, να του βρω καποιο φτηνο τσελο (διαστασεων 2/4 - 3/4) η/και καποιο βιολι. Και τα δυο προοριζονται για μαθητικη χρηση, αρχαριων και δεν τον ενδιαφερει η "ποιοτητα", ουτε ειναι σε θεση να κρινει ακουστικα η παικτικα το οργανο. Ενδιαφερεται κυριως για την φτηνη τους τιμη.

Ειχε, λεει, ρωτησει στον Νακα και ακουσε entry-level τιμες γυρω στα 400+ Euro.

 

Με ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα, τα online shops που βρηκα δινουν τσελο + σκληρη θηκη + σταντ + εξτρα χορδες κλπ στα 250 δολλαρια. Τεραστια διαφορα. Δυστυχως, ολα τους Αμερικανικα, και κανενα απο αυτα δεν στελνει Ελλαδα. Ομοιως στο ebay, οι τιμες ειναι εκει γυρω για τα καινουργια entry-level (Με 250$, θηκες κλπ και δωρο μεχρι ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΟΛΙ με την αγορα του τσελο). Και εκει ομως, ΔΕΝ στελνουν Ελλαδα.

 

Επισης, ο Θωμας, το musicstore, το playback δεν διαθετουν τετοια πραματα (η ειμαι βιαστικος στο search η ειμαι γκαβος και δεν το βλεπω).

 

Οποτε?

 

Ξερει κανεις κανα online-shop για τετοια εγχορδα που να τα στελνει εδω και να ειναι σοβαρο και εμπιστο?

 

Η καποιο actual Ελληνικο μαγαζι που πουλαει τετοια οργανα, τσεκαρισμενα φτηνοτερο απο τις τιμες που βρηκε στον Νακα? Η εχει κανεις κανενα γνωστο που περασε το σταδιο μικρου-μαθητη με τσελο και θελει να το πουλησει?

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

...ουκ ερχεται μονον  :-X

 

update: Μετα απο λιγο ακομα ψαξιμο... Ριχαρδος (Θεσ/κη)  285 (+10 μεταφορικα Αθηνα). Αν καποιος  εχει υποψιν τιποτα ακομα φτηνοτερο, feel free.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε, τα έγχορδα του Thomann αξίζουν τα λεφτά τους; Ή είναι "της πυρκαγιάς";

Σκέφτομαι κι εγώ να τσιμπήσω ένα κοντραμπάσο από Thomann, αλλά δεν ξέρω τι να προσέξω.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harley benton ηλεκτρικό βιολί:

έρχεται κομπλέ με θήκη, δοξάρι, ρετσίνι σε εξευτελιστική τιμή: 130ευρώ.

γενικώς παίζει, όμως είναι αδυνατο να το κουρδίσεις κανονικά λόγο κατασκευαστικου προβλήματος...

 

= ό,τι πληρώσεις παίρνεις. αλλά όχι και 400ευρώ στο Νακκα για εντρύ λέβελ...κρίμα είναι 8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harley benton ηλεκτρικό βιολί:

γενικώς παίζει, όμως είναι αδυνατο να το κουρδίσεις κανονικά λόγο κατασκευαστικου προβλήματος...

 

Μίλτο, μήπως έχεις γνώμη και για αυτό που ρώτησα;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλτο, μήπως έχεις γνώμη και για αυτό που ρώτησα;

 

http://www.thomann.de/gr/thomann_kontrabass_33_02.htm

 

Τσέχικο, full ξύλο και ebony. πολύ καλή κατασκευή και το σημαντικότερο κουρδίζεται!! Επίσης στο σετάρουν όπως ζητήσεις πριν το στείλουν.

 

Από τα μόνα φθηνά που αξίζει, εγώ το περιμένω στις 30 Σεπτέμβρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/thomann_kontrabass_33_02.htm

 

Τσέχικο, full ξύλο και ebony. πολύ καλή κατασκευή και το σημαντικότερο κουρδίζεται!! Επίσης στο σετάρουν όπως ζητήσεις πριν το στείλουν.

 

Από τα μόνα φθηνά που αξίζει, εγώ το περιμένω στις 30 Σεπτέμβρη..

 

Fleamail, σ' ευχαριστώ για το ινφο.

Κάτι τέτοιο ψάχνω (βάσει τιμής).

Είμαι παντελώς άσχετος από κοντραμπάσα, είναι καλό το ότι είναι από ebony;

 

Τι είδους σετάρισμα μπορούν να σου κάνουν; (και δεν μπορούμε εμείς; )

 

Και τέλος, υπάρχουν κοντραμπάσα με τόσο χάλια κατασκευή, που δεν κουρδίζονται;  ;D ::)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φτηνά βιολιά στο thomman είναι για φοκο, ειδικά αυτό το ηλεκτρικό με τα 130. Εγώ βέβαια το μόνταρα με μια κάψα και κάτι γίνεται (με πολλά εφε)! Τώρα άν δεν έχεις καμία (μα καμία) απαίτηση χτύπα το. Τώρα για τα τσέλα δεν ξέρω.

 

Επίσης όταν αγοράζουμε όργανο δεν παίρνουμε 2 με 3 τέταρτα αλλά ακριβώς το μέγεθος που ταιριάζει (αλλιως υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για βλάβες στα χέρια - αν χρησιμοποιηθεί τελικά).

 

Εγώ νομίζω πως καλύτερα να ζητηθεί η γνώμη του καθηγητή η κάποιου τσελίστα για να πάρουν τα παιδάκια όργανο, αλλιώς μπορούν να πάρουν κάποιο οτι να ναι-όσο να ναι- απ' οπουδήποτε όργανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φτηνά βιολιά στο thomman είναι για φοκο, ειδικά αυτό το ηλεκτρικό με τα 130. Εγώ βέβαια το μόνταρα με μια κάψα και κάτι γίνεται (με πολλά εφε)! Τώρα άν δεν έχεις καμία (μα καμία) απαίτηση χτύπα το. Τώρα για τα τσέλα δεν ξέρω.

 

Επίσης όταν αγοράζουμε όργανο δεν παίρνουμε 2 με 3 τέταρτα αλλά ακριβώς το μέγεθος που ταιριάζει (αλλιως υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για βλάβες στα χέρια - αν χρησιμοποιηθεί τελικά).

 

Εγώ νομίζω πως καλύτερα να ζητηθεί η γνώμη του καθηγητή η κάποιου τσελίστα για να πάρουν τα παιδάκια όργανο, αλλιώς μπορούν να πάρουν κάποιο οτι να ναι-όσο να ναι- απ' οπουδήποτε όργανο

 

Αυτος τους ειπε η 2 η 3 /4, οποτε αυτο ζητησαν και στο Νακα, αυτο με εβαλαν και να ψαξω. Αμαρτια ουκ εχω :) το χρεος μου το εκανα.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου