Προς το περιεχόμενο

Truss Rod στο οριο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας και παλι. Σημερα παρελαβα το μανικι για την strat μου, ενα tinted mexico αγορασμενο απο ebay βγαλμενο απο καινουργια Lone Star (serial του 2007). Εκανα κανονικα setup me 9αρες χορδες αλλα νομιζω πως η βεργα ειναι σφιγμενη πολυ - οριακα. Δηλ. αν βαλω πχ 10αρες χορδες φοβαμαι πως δεν θα σφιγγει αλλο. Και οταν το εσφιγγα ακουγοτανε το ξυλο που ετριζε - δεν μου χει ξανατυχει! Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεκινα ψεκαζοντας μεσα στην τρυπα μπολικο WD40 & τα ξαναλεμε ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμμια περιπτωση παντως οτι και αν κανεις μην ζορισεις τη βεργα. Αν βιδωνοντας την δεις οτι συναντας αντισταση μη προχωρησεις παραπερα. Μου εχει τυχει και εμενα σε μια παλια κιθαρα, το truss rod ηταν τοσο σφιγμενο εξ΄αρχης που δεν επιδεχονταν περαιτερω διορθωσεις.....σε αυτη τη περιπτωση bad news.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φτιαξει ετσι απλα μπαρμπα Στρουμφ? Απο σιδηρικα το παιρνω αυτο το μαγικο spray?

 

Από παντού !

Ενα σπραίη που δεν πρέπει να λείπει από κανένα σπίτι κυριολεκτικά.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φτιαξει ετσι απλα μπαρμπα Στρουμφ? Απο σιδηρικα το παιρνω αυτο το μαγικο spray?

 

αν πραγματικα εχει "τερματισει" το truss rod (που αμφιβαλλω) οχι δεν θα φτιαξει,αν ομως απλα εχει "κολησει" απο τη μπιχλα (που ειναι και το πιθανοτερο) ναι.

 

μολις το ψεκασεις ΞΕΣΦΙΞΕ το πρωτα και ΜΕΤΑ το σφιγγεις (μη πας δηλ να το σφιξεις αμεσως)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα με Philips Contact Cleaner (το κοκκινο που εχει λαδι) και γυρναει πιο ευκολα αλλα το αισθανομαι παλι οριακο. Μπας και να το στειλω πισω το μανικι? Ποσο θα μου κοστισει να το φτιαξω σε μαστορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γυρναει πιο ευκολα

 

απο τη στιγμη που γυρναει και ΡΥΘΜΙΖΕΙ το μπρατσο το truss rod σου ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ,παιξε λοιπον ΚΙΘΑΡΑ και μη ...ψυριζεις τη μαϊμου... ;D

 

ολα τα truss rod ψιλοτριζουν οταν ρυθμιζεις το relief.

 

 

Ποσο θα μου κοστισει να το φτιαξω σε μαστορα?

 

οσο ενα καινουργιο μπρατσο.

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγοράσεις και σώμα να προσέξεις περισσότερο... Ρε μια χαρά κιθαρούλα πήρες και της έβγαλες τα μάτια... Υπάρχει και Θεός και βλέπει...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου