Προς το περιεχόμενο

προτασεις επαγγελματικου drumset για προβάδικο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους παιδιά, επειδή στο προσεχές μέλλον σκέφτομαι σοβαρά να φτιάξω ένα εππαγελματικό προβάδικο παίρνω απόψεις απο μουσικούς σχετικά με τον εξοπλισμό που θα βάλω στις αίθουσες,

δυστυχώς ο εξοπλισμός ενός στούντιο πρέπει να καλύπτει ένα ευρύ φάσμα μουσικών ειδών και στυλ, αλλά θα εκτιμούσα τις προτάσεις σας απο σετ που έχετε δουλέψει σε πρόβα και μόνο-και το είδος που παίξατε- και μείνατε ευχαριστημένοι αν μπορείτε γράψτε και το μοντέλο.

 

Επίσης ένα καλό σετάκι που εκτός απο πρόβα θα προορίζεται  μελλοντικά και για  ηχογράφηση...και...σε τι σετ θα γουστάρατε να παίζατε....

 

να΄στε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματικό set και προβάδικο δεν πάνε μαζί..... ;D

Πάντως επειδή δεν πρόκειται ως προβάδικο να χρησιμοποιήσουν το σετ επαγγελματίες, αλλά ως επι το πλείστον μουσικοί του "Σαββατοκύριακου", η καλλίτερη λύση είναι να βρεις ένα set όπως Pearl εκεί στα 500-800 €, όπου βρίσκεις ανταλλακτικά, ακόμα και σε εφημερεύοντα φαρμακεία....

Για hardware, πάρε είτε τα millenium του Γερμανού, αυτά που τα χαρακτηρίζει ως pro και άνω, ή βρες basix ή κάποια καλά της mapex, αλλά κοίτα να έχουν lock και τέτοιες ασφαλειούλες επάνω, γιατί από τις εκατοντάδες ρυθμίσεις που θα γίνονται ανά πρόβα τους βραχίονες για παράδειγμα κάθε πιατινιού, αυτά θα τους στηρίζουν αφού θα εχουν χαλάσει οι βόλτες από τις βίδες από το σφίξιμο. Φαντάσου ένα drummer που είναι φορτωμένος και έρχεται να ξεσπάσει όπως λένε πολλοί στιο studio, να μη του στέκονται και τα πιατίνια....το ταμπούρο....

Πεταλάκι διπλό eliminator και είσαι μέσα στους περισσότερους, μια που το έχουν πολλοί και θα τους είναι άνετο. Και σε αυτό βρίσκεις ανταλλακτικά.

Δέρματα pinstripe, η evans hydraulic, για να μη πήξεις στη χαρτοταινία...

(σημ.: Τα μόνα λαδιού μεταξύ evans και remo είναι τα evans hydraulic. Τα υπόλοιπα έχουν την αίσθηση του υδραυλικού λόγω του χρωματισμού που γίνεται από την επαφή των δύο φύλλων)

Από μέγεθος πάρε φυσικά κάτι σε 12,13,16,22, ούτε ίντσα λιγότερη, για όγκο και ένταση να φχαριστιέται ο κόσμος ρε παιδί μου...

Θες και πιατίνια; Κοίτα κάτι σε σειρά PST5. Αντοχή και κάτι να αξίζει από ήχο.

Αυτά με το θέμα προβάδικο!

Πάμε τώρα στο επαγγελματικό. Πιστεύω κατ' αρχήν, ότι αν μπλέξεις με ηχογράφηση η σοβαρή λύση θα σου είναι ηλεκτρονικά (μέγα κεφάλαιο, αν θες το λέμε άλλη φορά), πάντως θα βρεις φθηνές λύσεις.... και PC με προγράμματα άπειρα και drumset άπειρα, μια που ο καθένας μπορεί να παράγει demo με τα τύμπανα του Rich του McBrain του Mayer και ότι τραβά η ψυχή του, αρκεί να έχεις midi επιλογές κ.λ.π.

Αν πάμε τώρα σε φυσικό set και δεν θέλεις να βάλεις triggers και θέλεις να βάλεις μικρόφωνα (άλλη ιστορία κι αυτή), θα πρότεινα χωρίς να αγχώνεσαι, να εξοπλίσεις το "ιδιαίτερο" δωμάτιο του studio με ένα set φυσικά ποιο μαζεμένο, π.χ., 10,12,14,20, που είναι υπέρ αρκετό σε ότι βρεις maple. Ζεστό σκαστό ήχο γενικώς, και από τιμή εντάξει βρίσκεις π.χ. sonor. Είπαμε maple υπάρχει καναδέζικο υπάρχει όμως και φιλιππινέζικο.... ;)

Για τη λύση του ξύλου birch, έχετο ως δεύτερο προς το παρόν, μια που η διαφορά που δίνει (στο πολύ πρόχειρο έχεις και κάτι ποιο πρίμο...) η μόδα του έχει ψιλοπεράσει, αν και μερικοί κατασκευαστές τις ξανά βγάζουν, αλλά συνήθως αυτό που κυκλοφορεί είναι τώρα το maple.

Από πιατίνια π.χ., βάλε κάτι σε..... κοίτα εδώ π.χ. http://www.paiste.com/e/support_set_proposals.php?menuid=319 για τα twenty, ή εντάξει κάτι σε zildjian, δε ξέρω γούστα είναι αυτά....(και χρήμα βέβαια, αλλά ποιος νοιάζεται μωρέ ;D)

Δέρματα; πήγαινε σε EC2 Clear ή Coated evans για tom και Power Center ή Power Center Reverse Dot για ταμπούρο.

 

Αυτά τα πρόχειρα, ως προσωπική γνώμη και μόνο.

Καλή συνέχεια καλή επιτυχία...

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλα τα λέει το παιδι παραπάνω...

παιζω ντραμς 20 χρόνια και έχω να πω ότι δε μπορείς σε ένα προβάδικο να έχεις ένα ακριβό σετ με πχ. Α custom ή K πιατίνια .. γιατί θα τα αλλάζεις κάθε 10 μέρες...όπως θα βαράν διάφοροι πικραμένοι....που βγάζουν τα προβλήματα τους στα τύμπανα....

πάρε ένα αξιοπρεπές σετ με 800 ευρώ και πιατίνια φτηνές σειρες τα οποία και θα αλλάζεις συχνά ...

 

γενικά αυτοί που παίζουν πολλά χρόνια έχουν δικά τους όργανα και όταν υπάρχει λόγος κουβαλάν κάνα τοπ ταμπούρο ή κάνα τοπ πιατίνι....

 

από μένα η πρόταση είναι πάρε ένα intermediate set και ψιλοφτηνά πιατίνια και φρόντιζε να  κουρδίζεις και να συντηρείς το σετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματικό set και προβάδικο δεν πάνε μαζί..... ;D

Πάντως επειδή δεν πρόκειται ως προβάδικο να χρησιμοποιήσουν το σετ επαγγελματίες, αλλά ως επι το πλείστον μουσικοί του "Σαββατοκύριακου", η καλλίτερη λύση είναι να βρεις ένα set όπως Pearl εκεί στα 500-800 €, όπου βρίσκεις ανταλλακτικά, ακόμα και σε εφημερεύοντα φαρμακεία....

Για hardware, πάρε είτε τα millenium του Γερμανού, αυτά που τα χαρακτηρίζει ως pro και άνω, ή βρες basix ή κάποια καλά της mapex, αλλά κοίτα να έχουν lock και τέτοιες ασφαλειούλες επάνω, γιατί από τις εκατοντάδες ρυθμίσεις που θα γίνονται ανά πρόβα τους βραχίονες για παράδειγμα κάθε πιατινιού, αυτά θα τους στηρίζουν αφού θα εχουν χαλάσει οι βόλτες από τις βίδες από το σφίξιμο. Φαντάσου ένα drummer που είναι φορτωμένος και έρχεται να ξεσπάσει όπως λένε πολλοί στιο studio, να μη του στέκονται και τα πιατίνια....το ταμπούρο....

Πεταλάκι διπλό eliminator και είσαι μέσα στους περισσότερους, μια που το έχουν πολλοί και θα τους είναι άνετο. Και σε αυτό βρίσκεις ανταλλακτικά.

Δέρματα pinstripe, η evans hydraulic, για να μη πήξεις στη χαρτοταινία...

(σημ.: Τα μόνα λαδιού μεταξύ evans και remo είναι τα evans hydraulic. Τα υπόλοιπα έχουν την αίσθηση του υδραυλικού λόγω του χρωματισμού που γίνεται από την επαφή των δύο φύλλων)

Από μέγεθος πάρε φυσικά κάτι σε 12,13,16,22, ούτε ίντσα λιγότερη, για όγκο και ένταση να φχαριστιέται ο κόσμος ρε παιδί μου...

Θες και πιατίνια; Κοίτα κάτι σε σειρά PST5. Αντοχή και κάτι να αξίζει από ήχο.

Αυτά με το θέμα προβάδικο!

Πάμε τώρα στο επαγγελματικό. Πιστεύω κατ' αρχήν, ότι αν μπλέξεις με ηχογράφηση η σοβαρή λύση θα σου είναι ηλεκτρονικά (μέγα κεφάλαιο, αν θες το λέμε άλλη φορά), πάντως θα βρεις φθηνές λύσεις.... και PC με προγράμματα άπειρα και drumset άπειρα, μια που ο καθένας μπορεί να παράγει demo με τα τύμπανα του Rich του McBrain του Mayer και ότι τραβά η ψυχή του, αρκεί να έχεις midi επιλογές κ.λ.π.

Αν πάμε τώρα σε φυσικό set και δεν θέλεις να βάλεις triggers και θέλεις να βάλεις μικρόφωνα (άλλη ιστορία κι αυτή), θα πρότεινα χωρίς να αγχώνεσαι, να εξοπλίσεις το "ιδιαίτερο" δωμάτιο του studio με ένα set φυσικά ποιο μαζεμένο, π.χ., 10,12,14,20, που είναι υπέρ αρκετό σε ότι βρεις maple. Ζεστό σκαστό ήχο γενικώς, και από τιμή εντάξει βρίσκεις π.χ. sonor. Είπαμε maple υπάρχει καναδέζικο υπάρχει όμως και φιλιππινέζικο.... ;)

Για τη λύση του ξύλου birch, έχετο ως δεύτερο προς το παρόν, μια που η διαφορά που δίνει (στο πολύ πρόχειρο έχεις και κάτι ποιο πρίμο...) η μόδα του έχει ψιλοπεράσει, αν και μερικοί κατασκευαστές τις ξανά βγάζουν, αλλά συνήθως αυτό που κυκλοφορεί είναι τώρα το maple.

Από πιατίνια π.χ., βάλε κάτι σε..... κοίτα εδώ π.χ. http://www.paiste.com/e/support_set_proposals.php?menuid=319 για τα twenty, ή εντάξει κάτι σε zildjian, δε ξέρω γούστα είναι αυτά....(και χρήμα βέβαια, αλλά ποιος νοιάζεται μωρέ ;D)

Δέρματα; πήγαινε σε EC2 Clear ή Coated evans για tom και Power Center ή Power Center Reverse Dot για ταμπούρο.

 

Αυτά τα πρόχειρα, ως προσωπική γνώμη και μόνο.

Καλή συνέχεια καλή επιτυχία...

 

 

παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ ειδικά στον φίλο rockdrum...δεν έχω λόγια...σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.....

 

κι εγώ στα πιο πολλά προβάδικα έχω δει pearl...και αντικειμενικά ο σωστός ο παίχτης φέρνει και δικά του πχ πιατίνια κλπ. απλά σκεφτόμουν κάτι γύρω στο 1500  αλλά δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον ντράμερ που παίζει θρας να μην βαράει και κοπανιεται οπως γουστάρει επειδή δεν θες να σου το χαλάσει...

 

στο θέμα της ηχογράφησης η λύση της ηλεκτρονικής είναι η πιο σωστή όντως..αν και να σου πω την αλήθεια σκέφτομαι να μην μπω καθόλου τουλάχιστον άμεσα σε σοβαρές ηχογραφήσεις γιατί πιστεύω ο επαγγελματισμός προυποθέτει αίθουσα ηχογράφησης κοντρολ μπουθ κλπ με κόστοςτουλάχιστον 2 αιθουσών πρόβας....και όχι τα ολα σε ένα σύστημα των περισσότερων προβάδικων.

 

 

κατι άλλο..ένας μέσος όρος κόστους μηνιαίως για συντήρηση του σετ πόσο περίπου είναι?  γιατί νομίζω μόνο η ντραμς θέλει περισσότερη προσοχή απο όλα τα υπόλοιπα έτσι?

 

 

και πάλι σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το θέμα recording με ένα σετ ότι να ναι και μ ένα trigger io της alesis

και φυσικά με triggers κάνεις θαύματα (το μόνο που θες είναι καλά πιάτα)

έχω βρει αυτό που πραγματικά είναι ότι πιο easy έχω βρει και κάνει

δουλίτσα απ ότι φαίνεται

 

http://www.stevenslatedrums.com/

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζω αν λάβεις υπόψιν ότι τα μέρη ενός set που πάσχουν ποιο πολύ είναι: Τα δέρματα του ταμπούρου πάνω κάτω με κόστος και τα δύο περίπου 20 €, οι βίδες του πεταλιού στον άξονα σύνδεσης που θα πρέπει να έχεις ανταλλακτικές 4 (αυτές οι κοντές), δέρμα μπότας περίπου 30-40 €, (σε περίπτωση που στο τρυπήσει κάποιος), και προχωράμε στα ποιο προχωρημένα, όπως βάση κλειδιού σε τομ βίδες κουρδίσματος, βάση πιατινιού, σπασμένο πιατίνι κ.λ.π., τέλος πάντων δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο σε θέμα συντήρησης, αλλά σίγουρα θα πρέπει να έχεις στη καβάτζα οπωσδήποτε:

Δέρματα ταμπούρου, χορδιέρα ταμπούρου, βίδες πεταλιού, βίδες κουρδίσματος των τομ ή του ταμπούρου, ένα extra hi-hat clutch φυσικά αυτό που κλείνει για διπέταλο,  δέρμα κάσας, πολλά τσόχινα pad για τα πιατίνια αλλά και για τη βάση του κάτω πιατινιού του hi hat, πεταλούδες για τα πιατίνια ένα λιπαντικό όπως WD40 (θα το χρειαστείς ιδίως όταν γράφεις και τρίζουν όλα), ή ένα λιπαντικό με βάση Teflon που δεν αφήνει λάδια….

Επίσης στην αποθήκη σου 1 -2 βάσεις πιατινιών σε περίπτωση που θέλει κάποιος να προσθέσει κάτι extra και σου ζητήσει. (Εννοείται πως το ιδανικό είναι να έχεις βάσεις γερανούς). Σετ δέρματα πλήρη.

Επίσης μια σημείωση σε μια άκρη του χώρου που λέει το γνωστό, πως αφήστε το χώρο όπως θέλατε να το βρείτε (κ.λ.π), και μια ανακοίνωση πως οι ζημιές πληρώνονται επιτόπου και ας μη το κάνεις, αλλά ψαρώνουν  κάτι καφράκια…..

Νομίζω πως η συντήρηση των τυμπάνων θα σου έρχεται το μήνα γύρω στα 30 – 100 €, αλλά νομίζω ότι θα είναι η φθηνότερη. ;) 

 

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω γυρω στο κατοσταρικο τα υπολογιζα για μια καλουτσικη συντηρηση..σιγουρα δεν θα ηθελα να καταντησω σαν κατι στουντιο με δερματα εκδαρμενα απο τα κρεατα που τρωγαμε στο στρατο  :)  .....αληθεια φιλε ροκ...ολη η συντηρηση ειναι μπερδεμα? δηλαδη θα μπορεσω να την κανω εγω ή θα πρεπει να φερνω καποιον τεχνικο στην αρχη τουλαχιστον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω γυρω στο κατοσταρικο τα υπολογιζα για μια καλουτσικη συντηρηση..σιγουρα δεν θα ηθελα να καταντησω σαν κατι στουντιο με δερματα εκδαρμενα απο τα κρεατα που τρωγαμε στο στρατο  :)  .....αληθεια φιλε ροκ...ολη η συντηρηση ειναι μπερδεμα? δηλαδη θα μπορεσω να την κανω εγω ή θα πρεπει να φερνω καποιον τεχνικο στην αρχη τουλαχιστον?

 

Θα μπορείς αν ασχοληθείς λιγάκι. Αν δε παίζεις τύμπανα, λίγο το κούρδισμα θα σε ζορίσει, αλλιώς όλα θα τα κάνεις όπως και με τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

Πες μας που θα το ανοίξεις κι όλας να είμαστε στα υπόψιν.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναγκαστικά λόγω ύπαρξης του χώρου (υπόγειο) και επειδή δεν έιμαι για ενοίκια κ τέτοια.. η περιοχή είναι στον Άλιμο. Ειλικρινα είμαι ακόμη στην σκέψη στα σχέδια επι χάρτου

 

(και σίγουρα δεν πάω να κονομήσω απο αυτή την φάση μόνο για το μεροκάματο και την αγάπη και τον ρομαντισμό μου για την όλη φάση)

 

και στο ψάξιμο καμιάς επιδότησης..επίσης έχω λαλήσει με τιμές για μόνωση πχ ότι θέλουν μου λένε...και δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ στις μετρήσεις και στην κατασκευή...απο προσωπική εμπειρία έχω δει στούντιο χωρις μελέτες να γ@μ@ν3 απο ακουστική και άλλα με μελέτες ηχομετρήσεις κλπ.  και να είναι απαράδεκτες-

 

ψάχνω επίσης πολύ και τις διαστάσεις που είναι πολύ σημαντικό.....σκέφομαι μια μικρή 18 τ.μ. για καμια 3αδα πιτσιρικάδων για σπάσιμο και 2 35 τμ περίπου...σας φαίνονται πολύ λίγα?

 

γνωστα στούντιο πάιζουν σε 26-28....

 

ακόμα σκέφτομαι αποκλειστικά να φτιάξω προβάδικο άντε και καμιά λαιβ ηχογράφηση...καθώς για να γίνει σωστή ηχογράφηση απο θέμα επαγγελματισμού απαιτεί πολλά φράγκα!!!! και όχι έτσι όπως κάνουν οι πιο πολλοί με ένα κοντρολ ρουμ οτι να ναι ουτε αιζο  μπουθ ούτε αυστηρή ηχομόνωση του κοντρολ ρουμ. ούτε πλωτά κλπ.

 

 

Θα προτιμούσατε ανεξάρτητη κονσόλα στην κάθε αίθουσα?

 

όσον αφορά το κούρδισμα και τις αλλαγές...έχω φίλο ντράμερ που είμαστε στην μπάντα για ιδιαίτερα χεχχεχ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου