Προς το περιεχόμενο

FOR THE LOVE OF GOD (Steve Vai cover)


petersrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το άκουσα.

Αν μου έλεγες ότι είναι vai, θα το πίστευα. ...άνετα.

Είναι τόσο εντυπωσιακό. ......και ταυτόχρονα τόσο άχρηστο  (με την καλλιτερη των εννοιών το λεω, μην το παρεξήγησεις).

Σαν την ακινησία της Προεδρικής Φρουράς (τρομερά δύσκολο/τρομερά άχρηστο ).

Αν αυτό το clip είναι προϊόν μελέτης ή κάποια εργασία (π.χ σε κάποια μουσική σχολή),  το δέχομαι.

Αν είναι αυτό που κάνεις μουσικά, έχεις τα φόντα  (κιθαριστικά) να κάνεις  ΔΙΚΑ σου πράγματα ..,..,καλλίτερα.

ΔΕΝ ακυρώνω τον μουσικό -ερμηνευτή σολίστα (π.χ της κλασσικής μουσικής ), αλλά εδώ είναι άλλο.

ο Vai ζει,  και οσο ζει,  θα ακούω αυτόν και οχι εσένα.

Φυσικά το χεις,  και φυσικά μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατοι ευχαριστώ και για το χρόνο σας και για τα καλά σας λόγια!

Ο LK έχει ένα δίκιο εως ένα σημείο!

Το εγχείρημα ήταν αποτέλεσμα .... των ημερών!... του γεγονότος ότι βρήκα τυχαία στο guitar rig έναν ήχο που είναι πολύ κοντά!...και του δικού μου challenge αν μπορώ να το παίξω σε αυτό το επίπεδο!

Το κομμάτι θεωρώ ότι είναι από αυτά που ή τα παίζεις νότα- νότα ή καθόλου και έτσι το προσέγγισα.

Προφανώς και εγώ το Vai θα ακούω, αλλά ακόμα και έτσι αν αυτό που ακούσατε έκανε «κάτι» σε κάποιον, τότε εξυπηρέτησε το σκοπό του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενυπωσιακός!

Εχεις δώσει προσοχή και σε πολλές ηχητικές και παικτικές λεπτομέρειες (και στους "θορύβους" ακόμα  ;D ).

Μπράβο!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω τον Πάνο πολύ καλά κι' έχω να πω πως είναι τόσο ολοκληρωμένος παίκτης όσο λίγοι εδώ μέσα. Κάνει και φτηνοκιθάρες ν' ακούγονται καλά. Το κομμάτι το έπαιξε τόσο καλά (υποθέτω με την PRS) που θα έβαζα στοίχημα πως ήταν ο VAI.  Και αυτό από μόνο του είναι compliment.

Tώρα όσον αφορά τον Vai, τελείωσε να μ' εντυπωσιάζει στο Skyscraper album του David Lee Roth. Αγόρασα και πούλησα αμέσως το flexable αλλά και το passion and warfare. Τι σχέση έχουν αυτά με τον Πάνο;  Καμία, έτσι τα έγραψα λόγω λογοδιαρροιας.  8)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ το φίλο Νέστορα και όλους τους υπόλοιπους συνφορουμιτές!

Ναι η PRS!!

Ο Vai έχει τη δικιά του φωνή, οι μικρές λεπτομέρειες στο παίξιμό του είναι που κάνουν τη διαφορά για μένα!

Ενίοτε γίνεται κουραστικός, αλλά αυτό το κομμάτι είναι διαμάντι κατά τη γνώμη μου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο είναι το πρώτο και από τα λίγα κομμάτια του Vai που μου αρέσουν και μπορώ να ακούσω. Ο ήχος που έβγαλες είναι κοντά στο original (αν θυμάμαι καλά) ενώ και το παίξιμο είναι όπως πρέπει. Δεν είμαι τύπος που θα κάτσει να ψάξει το κομμάτι νότα προς νότα για να βρει λάθη. Το ότι το έμαθες, έπαιξες και ηχογράφησες τόσο καλά είναι επιτυχία, συγχαρητήρια.

 

Μπορείς να αναφέρεις τι χρησιμοποίησες για να παίξεις και να ηχογραφήσεις;

Επίσης, ο Vai το έχει ηχογραφήσει όντως με 7χορδη όπως τον δείχνει στο video clip;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ Κώστα!

PRS custom 22 > Focusrite scarlett 8i8 > Sonar x2 > Guitar rig 5

όπου ακούγεται wah tο κλασσικό crybaby dunlop.

 

Πρέπει να το έχει ηχογραφήσει με 7χορδη και 24 τάστα, γιατί σε κάποια σημεία χρειάζονται και τα δύο, οπότε στα εν λόγω σημεία το"έκλεψα" όσο μπόρεσα!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου