Προς το περιεχόμενο

πατέντα ηχομόνωσης για ηχογράφηση φωνητικών;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

 

.... και καλό καλοκαίρι.

 

Το όλο θέμα αφορά μία πατέντα ηχομόνωσης για ηχογράφηση φωνητικών.

Θα εκτιμούσα εάν μου λέγατε τη γνώμη σας και προτάσεις εάν υπάρχουν.

 

Πρόβλημα: Ότι ηχογραφώ ατή τη στιγμή γίνεται κυρίως μέσα σε ένα δωμάτιο 5 επι 5 με μόνη 'ηχομόνωση' κουρτίνα, μοκέτα, καναπέ και πολυθρόνα....δηλαδή, ίσα ίσα να μην υπάρχουν τα φυσικά εφφέ της σπηλιάς....

 

Ιδέα: Φτάχνω κάτι σαν το booth του καρτοτηλεφώνου (χωρίς τηλέφωνο μέσα!), το ηχομονώνω από μέσα, βάζω μία τσιμπίδα για παρτιτούρες/στίχους, βάζω ένα χαμηλό φωτισμό κάπου πάνω, στηρίζω το μικρόφωνο με μία κατασκευή που να του επιτρέπει να ανεβοκατεβαίνει ανάλογα με τις ανάγκες.

 

Στόχος είναι η εργονομία και το χαμηλό κόστος δεδομένου ότι 1)αυτή η κατασκευή εάν αποδειχτεί ότι κάνει δουλειά μπορεί να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε, 2) ο χώρος που διαθέτω είναι προσωρινός και δεν διατίθεμαι να τον ηχομονώσω.

 

Πως ακούγεται;

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ακούγεται άσχημο... Δεν γνωρίζω βέβαια πώς θα καταφέρεις να ηχομονώσεις τον θάλαμο.. (εξωτερικούς ήχους, ανακλάσεις) . Έχω την εντύπωση πως θα έχεις πρόβλημα άμα είναι η ηχητική πηγή κοντά στα τοιχώματα. Πρέπει να υπάρχουν κάτι τέτοιοι θάλαμοι στο εμπόριο.. Δεν είμαι πολύ σίγουρος.

Αν το δοκιμάσεις και δεις πως δουλεύει πες πως το έκανες. Έιναι καλή ιδέα για να γλιτώσεις ηχομόνωση δωματίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

Φίλε x-pap, χαίρομαι που ανέφερες το θέμα των υλικών, διαστάσεων, αποστάσεων κτλ.

 

Τα σκέφτομαι αυτά που λες και δεν θα κάνω τίποτα πριν μάθω πως πρέπει να το κάνω.... η ιδέα πριν λίγο προσεδαφίστηκε στο κεφάλι μου και θέλω να δω πρώτα άπ'όλα εάν είναι βιώσιμη...

 

Δεν περιμένω κάτι φοβερό...δεν ξέρω, ίσως να αποδειχτεί καλό.

Θα περιμένω και άλλες απαντήσεις και θα το ψάξω και μόνος να δω τα τι και πως.

Αν δω ότι στέκει η ιδέα και θα ξεκινήσω άμεσα....και εάν το αποτέλεσμα είναι καλό θα τα γράψω όλα βήμα βήμα και θα τα παρουσιάσω.

 

Βέβαια, αργά η γρήγορα θα βρω ένα χώρο, θα ρωτήσω, θα διαβάσω, θα πληρώσω και θα τον κάνω όπως πρέπει....αλλά μέχρι τότε;

Το διάβασμα το έχω στο πρόγραμμα από τώρα...παραλία με Jeff Cooper-Building a Recording Studio και Philip Newell-Recording Studio Design.

 

Προς το παρόν, δεν έχω την παραμικρή ιδέα από ηχομόνωση...πέραν από σκόρπια πράγματα που ακούω και διαβάζω κατά καιρούς.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κώστα

 

Είχαμε κάνει κάτι παρόμοιο με ένα συγκρότημα το 1990, ηχογράφηση σε τετρακάναλο με κασέτα παρακαλώ!

 

Η κατασκευή είχε ως εξής: τρία κομμάτια νοβοπάν, ύψους περίπου 2μ και πλάτους 1μ και κάτι. Φτιάξαμε μια διάταξη σχήματος "Π", με τις ακμές να ενώνονται με αρμούς από πόρτα. Αυτό έδινε τη δυνατότητα να "ανοίγει" το "Π" όσο χρειαζόταν. Από μέσα το είχαμε επενδύσει με αυγοθήκες και αφρολέξ. Τα ξύλα τα είχαμε πάρει πολύ φτηνά από συγγενή ενός παιδιού του γκρουπ.

 

Δεν ξέρω αν μεταφέρω την γενική εικόνα της κατασκευής, η οποία ήταν πάμφθηνη και αρκετά αποτελεσματική. Επίσης δεν έπιανε πολύ χώρο, όταν δεν τη χρησιμοποιούσες την "άνοιγες" (γινόταν έτσι: --- ) και την ακουμπούσες σε έναν τοίχο.

 

Αν το μελετήσεις καλά μπορείς να φτιάξεις κάτι πολύ καλό, η μόνη προτροπή είναι να προσπαθήσεις να το φτιάξεις "modular" γιατί τα οικιακά μας στούντιο γεμίζουν πράγματα με χαρακτηριστική ευκολία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδέα: Φτάχνω κάτι σαν το booth του καρτοτηλεφώνου (χωρίς τηλέφωνο μέσα!), το ηχομονώνω από μέσα, βάζω μία τσιμπίδα για παρτιτούρες/στίχους, βάζω ένα χαμηλό φωτισμό κάπου πάνω, στηρίζω το μικρόφωνο με μία κατασκευή που να του επιτρέπει να ανεβοκατεβαίνει ανάλογα με τις ανάγκες.

 

Και παθαίνεις ασφυξία σε 20 λεπτά ... εκτός αν έχεις μπουκάλες οξυγόνου. :lol:

 

Λοιπόν , για να πετύχουμε ηχομόνωση πρέπει η κατασκευή μας να είναι "airtight" άρα δεν θα επιτρέπει τον αέρα να εισέρχεται …

Οι αντίστοιχες κατασκευές του εμπορίου έχουν ειδικές κατασκευές που λειτουργούν σαν σιγαστήρες από τις οποίες εισέχεται /εξέρχεται ο αέρας στο booth υποβοηθούμενος από μικρό αθόρυβο fan. ¶ρα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι θα χρειαστεί να κατασκευάσεις και κάτι τέτοιο. Για ένα τέτοιο κατασκεύασμα έχω φτιάξει κάποια σχέδια όποιος τα θέλει μπορώ να του τα στείλω. Υπάρχουν δυο είδη κατασκευών: αυτές με μονό τοίχο που δεν προσφέρουν πολύ υψηλή ηχομόνωση και αυτές με διπλό τοίχο που έχουν καλή ηχομόνωση ακόμα και για δυνατά μουσικά όργανα αλλά έχουν το μειονέκτημα του υψηλού βάρους. (ένα τέτοιο κουτί για να προσφέρει σοβαρή ηχομόνωση ζυγίζει γύρω στα 600 κιλά)

 

Η μέθοδος που πρότεινε ο φίλος dienekes είναι μία ενδιάμεση λύση και υπάρχει και αυτή σε διάφορες υλοποιήσεις στο εμπόριο. Δεν προσφέρει ηχομόνωση αλλά λειτουργεί σαν "Gobo" (go between) για να μειώσει κατά μερικά dB τον ήχο μέσα και έξω από αυτό.

Χρησιμοποιείται κυρίως σε ηχογραφήσεις μίας μπάντας όταν όλοι γράφουν ταυτόχρονα.

 

Χρήσιμα links:

http://www.isolationbooths.com/

http://www.studiobooth.com/

http://www.vocalbooth.com/

http://www.whisperroom.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους,

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν χωράνε αυτά τα πράγματα στο δωμάτιο.

 

Φίλε dither, φανταστικές οι 'σάουνες' και σίγουρα θα ασχοληθώ με το θέμα κάποια στιγμή. Εάν δε σου είναι κόπος θα το εκτιμούσα εάν μου έστελνες τα σχέδια σου για να τα μελετήσω.

 

Φίλε dienekes, το σχέδιό σου είναι πιό κοντά σε αυτό που θέλω τώρα αλλά και πάλι είναι μεγάλο το μέγεθος. Το μισό δωμάτο είναι εξοπλισμός, 1,5 επί 3,5 άδειο (περίπου στο κέντρο) και στον απέναντι τοίχο ένας μικρός καναπές, συρτάρια, πολυθρόνα. Είναι αδύνατο, ακόμα και να χωρέσει, να μπορείς να δουλέψεις μέσα στον υπόλοιπο χώρο.

 

Γι'αυτό προσανατολιζόμουνα σε ένα κουτί που θα βάζεις μέσα το κεφάλι σου μόνο και θα έχει τη μία πλευρά ανοιχτή...για να μην χρειαστώ εξοπλισμό κατάδυσης!

Καταλαβαίνω από αυτά που λέτε ότι το καρτοτηλεφωνο-booth είναι προφανώς ψιλο.....

 

Όμως, υπάρχει μία πολύ σημαντική παράμετρος του concept που κακώς παρέλειψα.

Το περιβάλλον είναι πολύ ήσυχο και δεν με ενδιαφέρει να μειώσω τα db ούτε από μέσα προς τα έξω ούτε από έξω προς τα μέσα. Το μόνο που με απασχολεί είναι οι ανακλάσεις γιατί ακούγονται στην αναπαραγωγή. Γράφω με το attenuation στα -10db γιατί αλλιώς τα πράγματα θα ήταν δυσκολότερα.

 

Αν υποθέταμε ότι μπορεί να καλύψει τέτοια ανάγκη ένα booth σαν αυτό που περιγράφω τι θα έπρεπε να προσέξω;

Βέβαια, εάν θεωρείτε ότι είναι τελείως ανούσιο θα το δεχτώ και θα συνεχίσω... με τα plug ins μου.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αλλη μια λυση που ειναι να φτιαξεις μόνωση μεσα σε μια ντουλάπα..Και αν έχεις και μεγάλη τοτε ακομα καλύτερα :wink:

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό προσανατολιζόμουνα σε ένα κουτί που θα βάζεις μέσα το κεφάλι σου μόνο και θα έχει τη μία πλευρά ανοιχτή...για να μην χρειαστώ εξοπλισμό κατάδυσης!

Καταλαβαίνω από αυτά που λέτε ότι το καρτοτηλεφωνο-booth είναι προφανώς ψιλο.....

 

Χμμμ....Δεν μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα …

 

Αφού δεν έχεις πρόβλημα να ενοχλείς ή να σε ενοχλούν, (στον Όλυμπο μένεις ? 8O ) τότε συνιστώ το σύστημα που πρότεινε ο φίλος dienekes που είναι δοκιμασμένο σε πολλές εφαρμογές. Φτιάξε ένα "Π" ή ένα "Λ" σε ύψος περίπου 20 – 30 εκατοστά πιο πάνω από το ύψος σου και τοποθέτησε από τη μέσα πλευρά ηχοαπορροφητικό υλικό (sonex , ricofon κλπ). Θα πρέπει να το φτιάξεις σπαστό 2 ή 3 κομμάτια ώστε να διπλώνει (από την ανάποδη που δεν θα έχει ηχοαπορροφητικό υλικό) σε ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο για να μπορείς να το ακουμπάς σε ένα τοίχο όταν δεν ηχογραφείς. Έτσι θα έχεις και το πλεονέκτημα της διπλής χρήσης του ως ηχοαπορροφητική επιφάνεια για ένα τοίχο. Για ξύλα δεν συνιστώ νοβοπάν γιατί αν δεν είσαι ο Πύρος Δήμας , υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να μας βρίζεις όταν θα το μετακινείς. Θα πρότεινα κόντρα πλακέ θαλάσσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kwstas ωραίο θέμα.

 

dither μου φαίνεται ότι με έβαλες σε σκέψεις ιδιοκατασκευής με το whisper room έχει και φωτο βήμα - βήμα την συναρμολόγηση, οπότε με σωστή επιλογή υλικών και εφόσον πιάνουν τα χέρια μας πιστεύω ότι μπορεί να γίνει.

 

*κόντρα πλακέ θαλάσσης ωραία ιδέα.

 

άλλες προτάσεις υλικών για κατασκευή;

 

εχω κάνει ένα προθάλαμο με νοβοπαν και βλαστήμαγα!!

 

μια αποφαση είναι για να δούμε τι θα βγεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου