Προς το περιεχόμενο

Ερώτήσεις σχετικά με σύνδεση 2 οθονών σε PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

 

Έχω εδώ και 3-4 χρόνια περίπου μια κάρτα γραφικών (ASUS X700 Series) στον υπολογιστή μου η οποία βγάζει 2 εξόδους: Mία RGB (D-SUB) και μία DVI-I.

 

Από όσο ξέρω (κι εδώ να με διορθώσετε αν κάνω λάθος) η DVI-I έξοδος παραδίδει και αναλογικό και ψηφιακό σήμα ενώ η RGB μόνο αναλογικό.

 

Το ζητούμενο είναι να συνδέσω 2 οθόνες στο PC (Extend Desktop) έτσι ώστε να μπορώ να έχω περισσότερο χώρο για τα παράθυρα των εφαρμογών μου.

 

Επειδή δεν μπορώ πλέον να βρω δεύτερο ίδιο μόνιτορ κατευθύνομαι στην αγορά 2 ίδιων Monitors.

 

Tα Monitors που βλέπω έχουν εισόδους RGB (D-Sub) και DVI-D που πάλι από όσο ξέρω διαβάζει μόνο ψηφιακό σήμα.

 

Φαντάζομαι λοιπόν οτι έχω δύο επιλογές για τη σύνδεση 2 οθονών στην κάρτα γραφικών.

 

1η Επιλογή:

Σύνδεση RGB κάρτας γραφικών στην είσοδο RGB της οθόνης 1. (Aναλογική Σύνδεση)

Σύνδεση DVI-I εξόδου της κάρτας γραφικών στην DVI-D είσοδο της οθόνης 2. (Ψηφιακή Σύνδεση)

 

2η Επιλογή:

Σύνδεση RGB κάρτας γραφικών στην είσοδο RGB της οθόνης 1. (Aναλογική Σύνδεση)

Σύνδεση DVI-I εξόδου της κάρτας γραφικών σε DVI-I to RGB adaptor και στη συνέχεια σύνδεση σε RGB είσοδο της οθόνης 2. (Αναλογική σύνδεση καθώς γίνεται εκμετάλλευση των pins του DVI-I που μεταφέρουν Analog Signal)

 

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν η σύνδεση μου θα είναι αναλογική η ψηφιακή. Αυτό που θέλω είναι να βλέπω και τα 2 ίδια Monitors να δουλεύουν το ίδιο καλά και να είναι εντελώς όμοια μεταξύ τους. Δεν θέλω δηλαδή διαφορετικές αποχρώσεις στο ένα και διαφορετικές στο άλλο και φυσικά θα πρέπει ο χρόνος απόκρισής τους να είναι ίδιος.

 

Ερώτηση 1:

Υπάρχει περίπτωση τα 2 Monitors να εμφανίσουν διαφορές σε περίπτωση που χρησιμοποιήσω την Επιλογή 1;

 

Ερώτηση 2:

Αν χρησιμοποιήσω την επιλογή 2 θα μπορέσω να βρω εύκολα Adaptor DVI-I to RGB; Νομίζω οτι η κάρτα γραφικών μου είχε τέτοιους adaptors αλλά τους έχω χάσει δυστυχώς καθώς δε με απασχολούσαν τότε.

 

Ερώτηση 3:

Θα μπορούσα από την RGB της κάρτας γραφικών μου να πάω σε RGB Splitter το οποίο να δίνει τη μία έξοδό του στη μία οθόνη (RGB) και την άλλη στην άλλη οθόνη (RGB) αλλά να είναι εφικτή η Extend Desktop λειτουργία;

 

Ερώτηση 4:

Θα μπορούσα από την DVI-I της κάρτας γραφικών μου να πάω σε DVI-I Splitter το οποίο να δίνει τη μία έξοδό του στη μία οθόνη (DVI-D) και την άλλη στην άλλη οθόνη (DVI-D) αλλά να είναι εφικτή η Extend Desktop λειτουργία;

 

Επαναλαμβάνω οτι δεν με αφορά αν το σήμα μου θα είναι αναλογικό ή ψηφιακό.

Με ενδιαφέρει τα Monitor μου να έχουν την ίδια απόκριση και συμπεριφορά για αυτό άλλωστε επιλέγω ίδιο κατασκευαστή, μοντέλο και ίντσες.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σύνδεσε τη δεύτερη οθόνη με ότι νά'ναι δεν έχει διαφορά.

Τώρα αν τα μονιτορς έχουν χρωματικές διφορές κλπ τα ρυθμίζεις ξεχωριστά το καθένα ως προς όλα brightness, contrast, color, hue, saturation, ανάλυση, οπότε μη στεναχωρίεσαι ιδιαίτερα.

Στα λέω έτσι απλά γιατί και εγώ έχω δύο οθόνες και στην αρχή αν και προβληματίστηκα ως προς το πιο θα είναι το αποτέλεσμα, τελικά ήταν πολύ πιο απλό απ'όσο νόμιζα.

Τώρα το ένα μου μόνιτορ δουλεύει στα 1280Χ1024 και το δεύτερο (της κονσόλας ;) ) είναι στα 1920Χ1080!

So, don't worry mate!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω να ρωτήσω καποιες πληροφορίες ακόμα για δική μου ενημέρωση.

 

Οι adaptors και splitters που υπέθεσα παραπάνω υπάρχουν διαθέσιμοι στην αγορά; Μπορείτε να μου δώσετε κάποιο Link καθώς σε Πλαίσιο και eShop δεν βρήκα κάτι από μια πρόχειρη αναζήτηση.

 

Eπίσης αν κανείς χρησιμοποιήσει ΜΙΑ μόνο έξοδο από την κάρτα γραφικών (είτε την RGB είτε την DVI-I) και την σπλιτάρει είναι εφικτή η EXTEND DESKTOP λειτουργία ή το μόνο που καταφέρνεις είναι να έχεις 2 οθόνες που δείχνουν το ίδιο πράγμα χωρίς να είναι εφικτή η μετακίνηση παραθύρων από τη μία στην άλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι adaptors και splitters που υπέθεσα παραπάνω υπάρχουν διαθέσιμοι στην αγορά; Μπορείτε να μου δώσετε κάποιο Link καθώς σε Πλαίσιο και eShop δεν βρήκα κάτι από μια πρόχειρη αναζήτηση.

Ναι υπάρχουν, αλλά στα site μην περιμένεις να βρείς, κάνε καμία βόλτα σε κομπιουτερομάγαζα και ζήτα το, σίγουρα θα βρεις ένα.

 

Eπίσης αν κανείς χρησιμοποιήσει ΜΙΑ μόνο έξοδο από την κάρτα γραφικών (είτε την RGB είτε την DVI-I) και την σπλιτάρει είναι εφικτή η EXTEND DESKTOP λειτουργία ή το μόνο που καταφέρνεις είναι να έχεις 2 οθόνες που δείχνουν το ίδιο πράγμα χωρίς να είναι εφικτή η μετακίνηση παραθύρων από τη μία στην άλλη;

ΌΧΙ! Το να σπλητάρεις μία έξοδο θα έχει ως αποτέλεσμα στην καλύτερη να μην ανάψουν οι οθόνες και στη χειρότερη να κάψεις την έξοδο της κάρτα.

Ακολούθα την πεπατημένη. ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίπτωση (1) δεν μου παίζει (αν και, από τα λεγόμενα του WilliamSats, γίνεται -βέβαια, δεν διευκρινίζει αν κι αυτός έχει μία αναλογική και μία ψηφιακή έξοδο). Στους υπολογιστές που έχουμε στο γραφείο, οι έξοδοί τους είναι αμφότερες ψηφιακές οπότε δεν έχουμε θέμα ούτε με ανάλυση, ούτε με refresh rate.

 

Η περίπτωση (2) παίζει.

 

Η (3) και η (4) όχι (είναι το ίδιο σήμα που απλά μοιράζεται).

 

Όλα τα παραπάνω δεν λαμβάνουν υπ' όψιν την παράμετρο του χρώματος. Για να έχεις εσύ λοιπόν πλήρη και απόλυτη ταύτιση θα πρέπει να έχεις τα ίδια μόνιτορς, της ίδιας εταιρίας, συνδεδεμένα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στον υπολογιστή σου. Αλλιώς, αν τα μόνιτορς είναι διαφορετικά, φροντίζεις τουλάχιστον να έχουν δυνατότητα ρύθμισης του gain χωριστά ανά χρώμα, για να μπορέσεις είτε με το μάτι είτε με κάποια βεντούζα να τα φέρεις ακριβώς.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και, από τα λεγόμενα του WilliamSats, γίνεται -βέβαια, δεν διευκρινίζει αν κι αυτός έχει μία αναλογική και μία ψηφιακή έξοδο

Ακριβώς έτσι.

Στο κύριως μόνιτορ D-Sub/RGB και το δευτερεύον με DVI-I απο μία παλιά κάρτα ATI2600PRO

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω οτι δεν με αφορά αν το σήμα μου θα είναι αναλογικό ή ψηφιακό.

 

Η προσέγγιση σου είναι λανθασμένη.

Χρειάζεσαι δύο οθόνες με ψηφιακή είσοδο.

Χρειάζεσαι μία κάρτα με δύο ψηφιακές εξόδους.

Μη χάνεις χρόνο με τόσο περίπλοκα σενάρια, δε θα σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσέγγιση σου είναι λανθασμένη.

Χρειάζεσαι δύο οθόνες με ψηφιακή είσοδο.

Χρειάζεσαι μία κάρτα με δύο ψηφιακές εξόδους.

Μη χάνεις χρόνο με τόσο περίπλοκα σενάρια, δε θα σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα.

 

Διορθώνω: χρειάζεσαι δύο ΙΔΙΕΣ οθόνες με ψηφιακή είσοδο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι.

Στο κύριως μόνιτορ D-Sub/RGB και το δευτερεύον με DVI-I απο μία παλιά κάρτα ATI2600PRO

 

Άρα δύο ανεξάρτητες κάρτες γραφικών, έτσι; Χμμμμ....

 

Πάντως, αν η Asus X700 series βασίζεται στην ATI Radeon x700, τότε, όπως λέει και το εγχειρίδιο της κάρτας (http://www2.ati.com/manuals/RadeonX700PCISeries.pdf), υποστηρίζει είτε ένα dvi monitor είτε δύο VGA monitors. Άρα ο αντάπτορας από DVI σε VGA φαίνεται να είναι υποχρεωτικός...

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω άλλη μία κάρτα γραφικών με έξοδο dvi. Ή μία με διπλή dvi. Στην πρώτη περίπτωση, δίνεις κανα 30άρι-40άρι (και παιδεύεσαι βέβαια με διπλούς drivers και ένα κάρο πισάδικα...). Στη δεύτερη, δίνεις 130-150 ευρώ και είσαι σχεδόν κύριος. :)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου