Προς το περιεχόμενο

X-minor Bass Covers


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα κόσμε!

 

Αποφάσισα επιτέλους να βάλω μπρος κι έκανα κι εγώ γιουτουμποκάναλο! Αυτό είναι το πρώτο βίδεο. One take κι έχει κάτι λαθάκια που ξεχνούσα τι παίζει μετά αλλά βαρέθηκα να ξαναηχογραφήσω δεκάλεπτο τραγούδι βραδιάτικα!  ;D

 

Το μπάσσο είναι ένα boutique Harley Benton HB75, καρφί στην Tascam US-122 χωρίς περαιτέρω φρουφρού κι αρώματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

 

Το μπάσσο είναι ένα boutique Harley Benton HB75, καρφί στην Tascam US-122 χωρίς περαιτέρω φρουφρού κι αρώματα.

 

 

Χρειάζονται όμως και αυτά. Βαλε λίγο φρου-φρου (amp simulation) και λίγο άρωμα (eq) ;D, γιατι εν γένει το μπάσσο είναι "δύσκολο" όργανο στην ηχογράφηση (Το άκουσα και από hi-fi ηχεία, το πείραξα και λίγο το eq....και πάλι συχνοτικά, έχει θέμα).

 

Αν σκεφτείς ότι το 90% ακούει τα youtube videos σε κινητό ή Laptop.....θα δυσκολευτει να ακούσει ....μπάσσο.

 

Σε κάθε περίπτωση, well done, δεν ειναι και ευκολο αυτό που έκανες (τόση ώρα Live παίξιμο).

 

Το video (σαν εικόνα) είναι πολύ καλλιτερο από ό,τι το περιέγραψες....θα τα βρεις αυτά εν καιρώ.

 

Και πάλι μπράβο και καλώς ήρθες στο γιουτιουμπ  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο το κανάλι σου. Ωραίο και το cover. Δεν πήρα χαμπάρι τα όποια λαθάκια μπορεί να έκανες, ίσως δεν είναι και τόσο φανερά όσο νομίζεις. Μόλις απέκτησες τον πρώτο σου συνδρομητή! Θα δούμε και από Anathema κάποιο cover;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζονται όμως και αυτά. Βαλε λίγο φρου-φρου (amp simulation) και λίγο άρωμα (eq) ;D, γιατι εν γένει το μπάσσο είναι "δύσκολο" όργανο στην ηχογράφηση (Το άκουσα και από hi-fi ηχεία, το πείραξα και λίγο το eq....και πάλι συχνοτικά, έχει θέμα).

 

Αν σκεφτείς ότι το 90% ακούει τα youtube videos σε κινητό ή Laptop.....θα δυσκολευτει να ακούσει ....μπάσσο.

 

Σε κάθε περίπτωση, well done, δεν ειναι και ευκολο αυτό που έκανες (τόση ώρα Live παίξιμο).

 

Το video (σαν εικόνα) είναι πολύ καλλιτερο από ό,τι το περιέγραψες....θα τα βρεις αυτά εν καιρώ.

 

Και πάλι μπράβο και καλώς ήρθες στο γιουτιουμπ  ;D ;D

 

Η αλήθεια είναι πως τ'άφησα ξερό γιατί μου ακουγόταν αρκετά καλά (έκανα μίξη -ο θεός να την κάνει- με ακουστικά) και αρκετά κοντά στον original μπασσοήχο του Mendez. Κατά τ'άλλα, δεν το πειράζω παραπάνω, έκανε πόση ώρα render και ένα βράδυ ολόκληρο ν'ανέβει!  ;D

 

Το βίδεο εν τέλει βγήκε καλούτσικο γιατί έβγαλα μόνο μπάσσο, δεν πήρα παραπάνω "χώρο". Αν με έπαιρνα ολόκληρο συν background σκοτείνιαζε τραγικά. Δεδομένου του εξοπλισμού, είμαι οκ με το αποτέλεσμα!

 

Ευχαριστώ!

 

Καλορίζικο το κανάλι σου. Ωραίο και το cover. Δεν πήρα χαμπάρι τα όποια λαθάκια μπορεί να έκανες, ίσως δεν είναι και τόσο φανερά όσο νομίζεις. Μόλις απέκτησες τον πρώτο σου συνδρομητή! Θα δούμε και από Anathema κάποιο cover;

 

Ευχαριστώ πολύ! Θ'ανταποδώσω όταν νιώσει να μου δείξει τους συνδρομητές γιατί ακόμα το δουλεύει όπως φαίνεται! Anathema γιατί όχι, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο. Δεν το ακουσα ολο γιατι ειναι πολυ μεγαλο αλλα θα ηθελα το μπασο να ακουγεται πιο δυνατα. Ελπιζω να παρω κι εγω ενα φθηνο  καποια στιγμη και να αρχισω να μαθαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου