Προς το περιεχόμενο

Κρατησεις σε λευκο χαρτι, κενο CD, μνημες, δισκους υπερ πνευματικων δικ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσοι απο σας το εχετε παρει χαμπαρι οτι για καθε αγορα SD RAM, αγραφων CD, DVD, σκληρων δισκων, λευκου φωτοτυπικου χαρτιου πληρωνουμε βασει νομου πνευματικα δικαιωματα 4 τοις εκατο μια που οι πιθανοτητες κατα τον νομοθετη ειναι να προοριζονται για αντιγραφη εργων τριτων και τα λεφτα αυτα πανε για τα διαφυγοντα κερδη ?

 

Η παραπανω φωτοτυπια ειναι απο το ΠΛΑΙΣΙΟ για αγορα μνημης RAM και αναγραφει αναλυτικα τις εξτρα κρατησεις που γινονται.

 

Με την ιδια λογικη θα πρεπει να υπαρχει κρατηση υπερ τριτου και στα κενα τετραδια με 5γραμμα (αφου εχουν ηδη καταληξει οτι θα χρησιμοποιηθουν για κλοπη εργων τριτων), στις πενες (αφου εχουν καταληξει οτι θα παιξουν εργα τριτων), στον λευκο καμβα, στις κηρομπογιες, στις αυγοτεμπερες, στις χορδες, κιθαρες, ενισχυτες, φυσαρμονικες, βυσματα και γιατι οχι και στον αερα (αφου ως μεσο μεταδοσης θα χρησιμοποιηθει για την κλοπη, αναπαραγωγη και διαδοση εργων τριτων).

 

 

Και εις ανωτερα. Προτεινω φορους σε ολους μας απο το μαιευτηριο!

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o :o :o :o :o :o

ήηηηημαρτον!

 

αυτό άραγε συμβαίνει μόνο στην Ελληνική νομοθεσία ή γίνεται παντού; ???Ποιά άλλα είδη υπόκεινται σ αυτό το πλαίσιο;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας έχει ξεφύγει το συγκεκριμένο θέμα (ήταν και ο φίλος evris στην κουβέντα). Ορίστε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση που είχαμε παλιότερα

 

 

Προτεινω φορους σε ολους μας απο το μαιευτηριο!

 

Νομίζεις ότι δεν έχει;  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας έχει ξεφύγει το συγκεκριμένο θέμα (ήταν και ο φίλος evris στην κουβέντα). Ορίστε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση που είχαμε παλιότερα

 

Βεβαια τοτε ο νομος των εξτρα εισφορων σε κομπιουτερε hardware πχ μνημες, usb sticks νομιζω δεν υπηρχε (η δεν ειχε ενεργοποιηθει και για αυτα) :(

 

 

[πως τους εχει ξεφυγει η ιδεα να βαλουν κρατησεις ανα Mb στο bandwidth στο μηνιαιο λογαριασμο του ADSL internet provider μας] 

 

Δεν ξερω, με τρελαινει το να σε θεωρουν a priori κλεφτη και να ερμηνευουν την καθε αγορα σου σε μνημακια ως δικο τους πληγμα γιατι σιγουρα το εκανες για να κανεις κλοπη.

 

Επισης θεωρω ακατανοητη την λογικη του νομοθετη οτι ο κοσμος ειναι καλα χωρισμενος σε ακριβως 2 κατηγοριες: τους παραγωγους εργων (που ολοι τους ειναι συνδικαλισμενοι και προστατευομενοι απο τους περιεργους συλλογους διαχειρισης/προστασιας δικαιωματων) και ολους εμας τους κλεφτες που ζουμε και αγοραζουμε μνημες RAM για να αντιγραφουμε τις δουλειες της 1ης κατηγοριας.

Δεν βλεπει καν την ενδιαμεση κατηγορια του να χρειαζομαι ενα σκληρο δισκο για να βαζω τις ψηφιακες μου φωτογραφιες, βιντεο, κειμενα, νομιμα αγορασμενα πραγματα, να ειμαι δηλαδη ενας μινι παραγωγος η και εγω η εστω νομιμος χρηστης και οχι αναγκαστικα κλεφτης.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμή μου έφυγαν όποιες τύψεις είχα όταν πειρατεύω. Πραγματικά δεν μπορώ να το πιστέψω πώς πέρασε στη ζούλα κάτι τέτοιο. Δεν είναι και λίγο το 4%.... Και στο κάτω κάτω ή καταπολεμήστε την πειρατεία ή πιάστε κώλους ανεξέλεγκτα. Αυτοί θέλουν και την πίτσα ολόκληρη κ το σκύλο χορτάτο. (πίτσα επειδή είμαι ιταλία διακοπές  :D :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμή μου έφυγαν όποιες τύψεις είχα όταν πειρατεύω.

 

ΕΣΥ ..."πειρατεύεις" ? ? ?

 

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!

 

Μετά από αυτό το Thread-Κατηγορώ σου;

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10791.0

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. +1 στον elavd.

β. οι κανονισμοί αυτοί ισχύουν απ'όσο ξέρω παγκοσμίως. Γι αυτό και τα audio cdr ήταν πολύ ακριβότερα από τα cdr για pc, παρ'ότι φυσικά δεν υπήρχε καμία διαφορά στο κόστος κατασκευής.

γ. ΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ, συμφωνώ ότι είναι παραλογισμός από τη μία να απαγορεύεται (ορθώς) η πειρατεία και από την άλλη να πληρώνουμε με δεδομένο ότι θα κλέψουμε. Πάντως δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι αυτό, με την έννοια ότι ξέρω ότι πλήρωνες δικαιώματα για τα AUDIO cdr, στην οποία περίπτωση ήταν νόμιμο να κάνεις κόπιες, αφού τα δικαιώματα τα είχες πληρώσει.

δ. Οι λάθος/απαράδεκτοι/παράλογοι νόμοι ΔΕ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κλέβουμε. ΕΛΕΟΣ!! ΕΛΕΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι:

αφού έχω πληρώσει δικαιώματα αντιγραφής,

γιατί δεν δικαιούμαι να αντιγράφω;  ???

 

Αλλά αν δεν έχω δικαίωμα να αντιγράφω,

τότε γιατί πληρώνω το δικαίωμα;  ???

 

Πώς γνωρίζουμε πως  τα χρήματα από τα δικαιώματα που πληρώνουμε,

τα παίρνουν αυτοί ακριβώς τους οποίους αντιγράφουμε, και όχι κάποιοι «άλλοι»;  ???

 

Με λίγα λόγια, το θέμα είναι … «όποιος προλάβει και αρπάξει».

 

Ο κλέψας του κλέψαντος τον κλέψαντα τους κλέψαντες.  ;D

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου