Προς το περιεχόμενο

Δύο κιθαριστικές λύσεις. Warmoth παραγγελία ή Επώνυμη αλλά με δική μου υποχ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί – λατρεμένοι συμφορουμίτες.

 

Το θέμα έχει ως εξής.

Ψάχνοντας για το δικό μου holy grail των ηλεκτρικών κιθαρών ήρθα αντιμέτωπος  με ερώτημα ψιλοκουφό (όχι που θα σας έπρηζα με φυσιολογικά πράγματα).

Γνωρίζω τα χαρακτηριστικά που επιθυμώ. Κάνοντας λοιπόν έρευνα αγοράς, προκύπτει ότι μπορώ να αγοράσω κομμάτι κομμάτι τα ανταλλακτικά και να συναρμολογήσω το όργανο της αρεσκείας μου. Το σύνολο της τιμής που προκύπτει είναι σεβαστό. Αν ψάξω να βρω έτοιμη κιθάρα στο εμπόριο με τα ακριβή χαρακτηριστικά της αρεσκείας μου δεν υπάρχει κάτι έτοιμο (μαγνήτες-συνδυασμός ξύλων πχ). Αν κάνω υποχωρήσεις  και δω τι υπάρχει σε μοντέλα κατασκευαστών (όχι custom shop) παρατηρώ ότι:

Μπορώ να αγοράσω 2 (προσοχή δύο)έτοιμες επώνυμες κιθάρες (με κοινή οικογένεια ή ίδια γραμμή παραγωγής) ή να φτιάξω 1 με τα ακριβή χαρακτηριστικά που επιθυμώ. Ανεξαρτήτως κατασκευαστή, βρήκα ότι περίπου με το κόστος πχ μιας Warmoth Bouzoukleri, μπορώ να αγοράσω πχ δυο Ibanez ή δυο LTD ή δυο Jackson με κοινή βάση όπως ανέφερα. Μπορώ να κάνω τράμπα κάποια από τα επώνυμα ανταλλακτικά τους και να προκύψει όργανο ακριβώς όπως το θέλω (βάσει χαρακτηριστικών, ηχητικά άγνωστο). Όπως επίσης προκύπτει και ακόμα ένα όργανο (από τα λοιπά) αδιάφορων χαρακτηριστικών σεβαστών ωστόσο.

 

Το θέμα έχει την πλάκα του για εμένα αλλά υποθέτω ότι στατιστικά και μόνο, τουλάχιστον ακόμα ένας, έχει βρεθεί σε αντίστοιχη ανακάλυψη.

 

Και το προς συζήτηση θέμα:

 

Kαι στις δυο περιπτώσεις θα χρειαστώ εξυπηρέτηση από ειδικό για τη συναρμολόγηση.

Kαι στις δυο περιπτώσεις το ποσό είναι πάνω κάτω το ίδιο. Σεβαστό μεν αλλά το ίδιο.

Kαι στις δυο περιπτώσεις είναι άγνωστο το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.

Kαι στις δυο διαδικασίες απαιτείται δική μου υπομονή.

Στη μεν τύπου Warmoth λύση έχω μια κιθάρα ΑΚΡΙΒΩΣ αλλά τίποτα άλλο.

Στη μεν Επώνυμη  Ματσακονιά λύση έχω δυο όργανα ένα που μου κάνει και ένα που ίσως να μου κάνει.

 

Έχει βρεθεί κανείς άλλος σε αντίστοιχη θέση ;

H κατάσταση που περιγράφω είναι πραγματική μεν αλλά ισχύει για τα δικά μου σημερινά γούστα και τερτίπια. Πιθανόν αύριο ή σε δυο χρόνια να έχω άλλη φανατικά αντίθετη άποψη.

Για πείτε τη γνώμη σας .

 

Ατάκες στυλ : καλή τύχη στη συναρμολόγηση κλπ αποδεκτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, μπερδευτικά λίγο. Εννοείς, ότι με τα λεφτά που θέλουν τα εξαρτήματα της warmoth, μπορείς να αγοράσεις 2 κιθάρες που σ'αρέσουν αλλά μιά σε κάνει και η άλλη δεν σε κάνει? Αμα δεν σε κάνει η μία γιατι δεν παίρνεις μονο αυτή που σε κάνει, και αντί να δώσεις και άλλα λεφτά για να πάρεις και την άλλη, πάρε τα ανταλακτικά που θες

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω παντως οτι η αγορα κομματιων προς συναρμολογηση ευνοειται αυτη την περιοδο απο την διαρκη πτωση του δολλαριου.

Οπως και να αποφασισεις να προχωρησεις καλη τυχη ευχομαι,οπως και να βγαλεις ενα οργανο που θα σε ικανοποιει πληρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν σε κάνει η μία γιατι δεν παίρνεις μονο αυτή που σε κάνει, και αντί να δώσεις και άλλα λεφτά για να πάρεις και την άλλη, πάρε τα ανταλακτικά που θες

 

άνα γειά σου ... αυτό

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον δίλημμα, εγώ μαλλον θα διάλεγα την δεύτερη λύση και την κιθάρα που δεν μου έκανε (αν τελικά δεν μου εκανε καθόλου) θα την πουλούσα.

 

Βασικά κάνε μας και  μια χάρη και πες μας τα χαρακτηριστικά που ζητάς και τις κιθάρες παραγωγης που σκέφτεσαι. (εκτός και αν είναι επτασφραγιστο μυστικό)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίρνοντας τη μία (μόνο) επώνυμη και φέρνοντάς τη στα μέτρα σου θα έχεις αυτό που θες + εξοικονόμηση χρημάτων + καλύτερη μεταπώληση + λιγώτερο μπελά να συγκεντρώσεις τα κομμάτια ένα-ένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως λάτρης των Custom εγώ θα πήγαινα με τη μία για Warmoth.

Η διαδικασία που θα ακολουθούσα θα ήταν η τηλεφωνική παραγγελία και συνεννόηση προσωπικά με το τύπο που θα την αναλάβει, ούτε "η-μέλια", ούτε "ιντερνέτια" ;D

 

Παρεπιπτόντως, για πες μας με τι καλούδια θα είναι το όργανο?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο σαφής.

Να αγοράσω μία κιθάρα, και να αρχίσω να αλλάζω μαγνήτες μπράτσο κλπ από after market κατασκευαστή (ναι μεν θα έχω πιο οικονομική λύση) μου έρχεται κάπως. Θέλω , όπως προανέφερα στη παρούσα φάση να είναι του ίδιου κατασκευαστή όλα τα μέρη. πχ μπράτσο που δεν μου κάνει θέλω να το αντικαταστήσω, με του ίδιου κατασκευαστή, με άλλο που με βολεύει. Αν παραγγείλω καινούργιο (ναι θέλω να είναι όλα με τη βούλα) πιθανόν να μου έρθει με τα μεταφορικά όσο μια κιθάρα  :D.

Δεν το ανέφερα μιλάω για μεταλλοκιθάρα. Όχι μεταλλική  ;D αλλά θα παίζω heavy metal. Ναι ξέρω, Bouzoukleri καλός για μέταλ ;

 

Τώρα για χαρακτηριστικά χωρίς αυτό να είναι μονόδρομος:

 

Σκέφτομαι για σώμα μαόνι, μπράτσο μαόνι, έβενο ταστιέρα,συνολικά όλη η κιθάρα χωρίς πολλά λούστρα και λοιπά.

Τ-Ο-Μ bridge , Bill Lawrence humbucker bridge και Seymour Duncan vintage single coil neck. Kλειδιά δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Σχήμα προς το παρόν υπο σκέψη.

 

 

Και για την οικονομία της κουβέντας, έχω και άλλες κιθάρες που με ικανοποιούν, πλήρως. Έτυχε να προκύψει το ερωτηματικό λόγω έρευνας αγοράς και κοιτώντας σε τι τιμές πωλούνται πλέον τα όργανα. Και να πω την αλήθεια προς Warmoth κλείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου