Προς το περιεχόμενο

Λάθος διάγραμμα SD για Στρατ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια στρατ με 1 vol 1 tone και προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το εξής διάγραμμα του Seymour Duncan αλλά αν και έχω τσεκάρει όλες τις συνδέσεις δεν λειτουργεί:

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=3s_1v_1t_5w

 

Είναι δυνατόν να είναι λάθος;

 

Αν όχι, είναι φυσιολογικό που έχει διαφορετικές συνδέσεις με αυτό (1 vol 2 tone)

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=3s_1v_2t_5w

στο πρώτο ποδαράκι του vol και στα ποδαράκια του 1ου tone;

Συγχωρήστε μου την άγνοια. Έχω ξεσκιστεί στο ψάξιμο και ακόμα άκρη δεν βρήκα.

Ευχαριστώ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάγραμμα δεν είναι λάθος. Όσον αφορά στο δεύτερο διάγραμμα που παραθέτεις δικαιολογείται η διαφορά γιατί στο πρώτο έχεις master tone ενώ στο δεύτερο ξεχωριστά tones για τους μαγνήτες. Τσέκαρε τα καλώδια που καταλήγουν στο βύσμα, το κλασικότερο λάθος είναι να μπουν ανάποδα (η γείωση στο σήμα και το αντίστροφο). Αν είναι όλα σωστά και είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ γι΄αυτό άρχισε να τσεκάρεις διακόπτη και ποτενσιόμετρα (αν και είναι χλωμό να φταίνε αυτά). Καλή επιτυχία ;)

 

 

 

Edit: Τί μαγνήτες έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες. Το πολύμετρο δίνει όλες τις συνδέσεις οκ. Έχω τσεκάρει εκατό φορές και οπτικά. Αλλά δεν περνάει κανένας ήχος όταν συνδέω το καλώδιο από το pickguard στον ενισχυτή για να ακούσω τους μαγνήτες με το κατσαβίδι. Μόνο βόμβος ... Γαμώ την ημιμάθεια μου γαμώ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο βουητό θα ακούσεις με το κατσαβίδι :). Ακούμπησε το pickguard στη θέση του μην το βιδώσεις) και βάλε πρόχειρα μια χορδή και δοκίμασε. Ίσως να είναι όλα οκ :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να ακούω όμως και ένα κλακ κλακ όταν ακουμπάει στους ενεργούς πόλους;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... Δυστυχώς μόνο ψάξιμο παίρνει... Μπορεί να είναι το πιο απλό και απλά να μην πηγαίνει το μάτι σου. Όσες φορές πάντως (και είναι αρκετές ;D) βρέθηκα στη θέση σου είδα ότι η καλύτερη λύση ήταν να σταματήσω να ασχολούμαι. Παράτησέ τη λοιπόν και ξεκίνα αύριο πάλι με καθαρό μυαλό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Πριν πάω για ύπνο έκανα μια τελευταία προσπάθεια.

Και διαπίστωσα ότι έκανα λάθος.

Το σήμα φτάνει κανονικά μέχρι το πρώτο ποδαράκι του vol και το τρίτο ποδαράκι του tone (σύμφωνα με το διάγραμμα).

Αλλά δεν φτάνει στην έξοδο, αν και η ένωση από το δεύτερο ποδαράκι του vol στο tip δουλεύει κανονικά. Αυτό σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το ποτ ή είναι λάθος του διαγράμματος;

 

Μαγνήτες 57/62 και δύο Pots CTS 250k No_load, Πενταθέσιος Dimarzio

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κανονικά γειωμένο το tone? Κάνε έναν κόπο και βγάλε το από τη συνδεσμολογία και δες αν δουλεύουν όλα κανονικά. Αν ναι τότε μάλλον φταίει το ποτενσιόμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω αύριο. Το κολλητήρι κοιμήθηκε. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου