Προς το περιεχόμενο

Αρχιζοντας με μια ηλεκτρικη κιθαρα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς γεια σε όλους,μετά από αρκετό καιρο αποφάσισα να ασχολήθώ περισσότερο με την μουσική,ακούω Metal + Rock,ξεκινάω μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας κ θέλω να μ προτείνετε τι κιθάρα και ενισχυτή μπορώ να παρω για αρχή...δίνω περίπου 270-300€ για τον ενσχυτή κ την κιθάρα μαζί... ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για ενισχυτη θα προτεινα κατι φτηνο modelling σαν :

http://www.thomann.de/gr/roland_cube15x.htm

(τον εχει ενας φιλος και βγαζει πολυ καλο ηχο)

 

για κιθαρα λογικα θα θες διπλους μαγνητες οποτε καλο θα ηταν πρωτα να προσδιορισεις τι σχημα σαρεσει και μετα ισως να πηγαινες να δοκιμασεις διαφορες πως σου καθονται στο χερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνές αλλά καλές κιθάρες για τα λεφτά τους είναι οι Ibanez, Epiphone, Squire. Δοκίμασε και δες ποια σου κάθεται καλύτερα.

Η Squire χολαίνει στο μεταλ η Epiphone έχει ιδιαίτερο στυλ, η Ibanez είναι all around κιθάρα αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου.

Έχω αυτόν τον ενισχυτή και είμαι ικανοποιημένος για το σπίτι. Βέβαια αυτή η σειρά ενισχυτών έχει και πολλούς επικριτές.

http://www.thomann.de/gr/marshall_mg15_cdr_egitarrencombo.htm

 

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ενισχυτη που παραθετει ο vintager τον εχω κι εγω και ειναι αρκετα καλος οχι τοσο οσον αφορα τα εφφε του αλλα σαν αποδωση ηχου σε συνδιασμο και με κανενα πεταλακι ή πεταλιερα.Τωρα βεβαια εσυ σαν νεος κιθαριστας δεν θα παρεις καποιο τετοιο στην αρχη,απλα μιλαω γενικοτερα.Παντως για αρχη πιστευω ειναι πολυ καλος ενισχυτης.Εγω τον εχω 6 χρονια και βαλε και....ζει ακομα! ;D ;D

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι MG δεν παθαίνουν τίποτα, βγάζουν σκατά ήχο, αλλά κρατάνε αυτόν τον σκατά ήχο αναλλοίωτο γιά πάντα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου και εγω εχω ξεκινησει ηλεκτρικη εδω και περιπου 6 μηνεσ(αρχεσ οκτωβριου) και αυτο που ειδα(επειση ξεκινησαμε 3 ατομα την ιδια στιγμη) ειναι οτι εγω και ο 1 απο τους 2 καταφεραμε να βρουμε καποιες παλιες κιθαρες φίλων να μπορουμε να κανουμε εξασκηση(οι οποίες ειναι στην τιμη που αναφερεις με ενισχυτη) και μας εδωσαν ολο το σετ..ενω ο 3ος πηγε και αγορασε ενα σετακι της Ibanez(καλο μεν αλλα δεν με ενθουσιαζει..)ενα καλλιστα μπορεις να μαζεψεις αλλα 100-150 ευρω..και να πας να παρεις μια Epiphone Les Paul και ενα ενισχυτη σαν αυτον που λενε τα παιδια..η και καποιο Roland(τον πηρε το αλλο παιδι με την Epi LP  ;D ;D) που ειναι και πολυ καλος....

Πχ και εγω τωρα θα ξεφορτωθω το καυσοξυλο που ειχα για να ξεκινησω και θα παρω κατι που ερχεται στα 350-370,πχ μια Schecter(ειναι και καταλληλες για μεταλ... ;))

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μια all around κιθάρα με humbucker σαν αυτή

http://www.dv247.com/invt/38578/

με έναν ενισχυτή σαν και αυτόν

http://www.dv247.com/invt/37585/

και είσαι κομπλέ!  ;)

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Roland είναι καλός ενισχυτής, έχει και τα εφφέ του, θα είσαι κομπλέ για αρχή.

Τώρα για κιθάρα, πάρε κάτι που να σου αρέσει οπτικά με διπλό στην γεφυρα.

Αν σου αρέσουν οι Les Paul/SG κοίτα για καμιά Epiphone, αν είσαι εντελώς μέταλ κοίτα schekter.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάλι το schekter=metal να υποθέσω ότι είναι καινούργια καραμέλα ?

Πάρε οποία κιθάρα σου αρέσει στο μάτι  και σου κάθετε καλά στο χέρι με διπλό μαγνήτη στη γέφυρα

και είσαι οκ. Αργότερα αν αξίζει αλλάζεις και μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου