Προς το περιεχόμενο

Προενισχυτης Μπουζουκιου


bouzoukovios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται, προσφατα αγορασα ενα 8χορδο μπουζουκι μαζι με εναν μαγνητη b-voice. Διαθετω γυρω στα 350 ευρω και θα ηθελα να αγορασω εναν προενισχυτη για το μπουζουκι μου. Θελω να εχει πανω equalizer και ενα reverb . Ψαχνω  αλλα οι περισσοτεροι ειναι 700 ευρω και πανω. Αν καποιος ειναι γνωστης του θεματος θα του ημουν ευγνωμων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

kalutera 8a htan na psaxteis me kapoia petaliera.to problhma einai oti oi petalieres den exoun proenisxush opote gia xrhsh sto spiti tha prepei na exeis toulaxiston ki ena autoenisxyomeno hxeio.

Καταρχήν καλώς ήλθες Γιάννη στο ΝΟΙΖ.

Κατά δεύτερον, παρακαλώ να γράφεις Ελληνικά όπως αυτό ορίζετε απ'τους κανονισμούς του φόρουμ.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=3948.0

 

Στο θέμα μας τώρα.

Όλες οι πεταλιέρες έχουν προενίσχυση.

Το θέμα είναι οτι αν πραγματικά χρειάζεται μόνο ένα EQ και Reverb γιατί να πάει σε πεταλιέρα?

Μπορεί να πάει σε δύο πεταλάκια ξεχωριστά και να κάνει μια χαρά τη δουλειά του.

Η μόνη περίπτωση χρήσης πεταλιέρας στο μπουζούκι είναι αν θέλει κάποια στιγμή, παραπάνω εφέ απ'τα δύο που προανέφερε, δηλαδή να βάλει και chorus, delay, octave/pitch shifter και να τα έχει όλα έτοιμα σε patches.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν θελω πεταλιερα, δεν προκειται να χρησιμοποιησω chorus, flanger , octaver αλλα ουτε amps samples στο μπουζουκι ! Και εγω αρχικα ειχα σκεφτει ενα boss ge-7 equalizer και ενα πεταλακι για reverb , απλα βλεπω πολυ να χρησιμοποιειται η νοοτροπια ''προενισχυσης στο μπουζουκι '' τωρα τελευταια . Δεν ξερω απαραιτητα σε τι βοηθαει το μπουζουκι να εχει περισσοτερο σημα ακομα και σε καλα μπουζουκια με ογκο και καλους μαγνητες ...  και αν εχετε κανα καλο πεταλι κατα νου για reverb πειτε μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βρεις πουθενα δοκιμασε το αυτο το πεταλακι.

http://www.thomann.de/gr/tech_21_boost_rvb.htm

 

 

Εχει και boost επανω ωστε να κερδισεις και λιγα db αν ειναι αυτο το ζητουμενο (εκτος απο το συμπαθητικοτατο βαθακι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ φιλε !! Πολυ ενδιαφερον το πεταλακι .... και προενισχυση και βαθος !! Επειτα με ενα equalizer ge-7 της Boss θα ειμαι καλυμενος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την εμπειρια μου σαν ηχοληπτης σε διαφορα live stages και σε διαφορα μαγαζια εχω καταλαβει οτι τα πραματα ειναι απλα και εμεις τα κανουμε δυσκολα.

ο λογος ειναι οτι εχουμε μαθει να "κολαμε" σε καποια μηχανηματα (βλεπε solitaire για μπουζουκι, βλεπε korg για πληκτρα κ.τ.λ.)

εγω θα σου διξω αυτα που με εκαναν εντυπωση χωρις να ειναι ακρβα.

Για ριξε ενα ματι και σε αυτο το λινκ

http://www.thomann.de/gr/lr_baggs_para_acoustic_di_preamp.htm

το εχω ακουσει σε διαφορα μπουζουκια και εχω παθει πλακα, πολυ καλο! Στην αρχη δε μου γεμησε το ματι αλλα δεν ειναι για το ματι ;)

κουμπωνεις και αυτο το nanoverb τις alesis και με 5 λεπτα ψαξιμο θα το φερεις σιγουρα εκει που θελεις.

http://www.thomann.de/gr/alesis_nanoverb.htm

το τελευταιο που θελω να σου πω χωρις να εχω ακουσει το μαγνητη σου σε πολλα μπουζουκια, ειναι οτι επαθα πλακα με τα περισοτερα μπουζουκια που φορεσανε emg μαγνητη τεραστια διαφορα, χωρις να χαλαει τον ηχο και το βασικοτερο βγαζει το μπουζουκι αληθινο αλλα χωρις συρματιλα η σκληραδα. αξιζει τα λεφτα του

Αυτα απο εμενα, ελπιζω να σε βοηθησα λιγο και να μη σε μπερδεψα περισοτερο :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις.Οσο για τους EMG ειμαι αρνητικος ... Σαφως ο αυτοενισχυομενος μαγνητης ειναι καλυτερος αλλα ο Emg εχει μια ταση να κανει τον ηχο πιο ηλεκτρονικο , κιθαριστικο (ovation style) . Εχω εναν B-voice και αυτος αυτοενισχυομενος με ενα ποτενσιομετρο που ρυθμιζεισ μπασα και πριμα . Οσον αφορα το alesis nanoverb που μου εστειλες προτιμησα να παραγγειλω το TC ELECTRONIC M350 ( http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_m350.htm ) επειδη μου προσφερει προενισχυση και εξισου καλα βαθοι και αλλα εφε που ισως να μην μου χρειαστουν καν. Θα την ψαξω για το L.R.BAGGS PARA ACOUSTIC DI PREAMP που μου προτινες, και παλι ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το tc  θα το ευχαριστιθεις ενα απο τα καλυτερα για τα λεφτα του. το μονο που θα πρεπει να προσεχεις ειναι η τιμες που θα δωσεις για να μην εχεις φυσημα απο τα εφε σου, οσο για προενυσχηση απο το tc απλα ξεχνατο δεν κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου