Προς το περιεχόμενο

Midi keyboard με 300e?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, με όσο εμπειρια και γνωσεις εχετε και οσο μιντι εχουν πεσει στα χερια σας,

 

ποιο Midi keyboard θα προτεινατε σε budget 300e?

 

σιγουρα θα ηθελα να εχει 49 πληκτρα. Η χρηση του θα ειναι για ηχογραφηση σε daw (ηλεκτρονικη μουσικη).

 

το ποσο ειναι αυτο (μη ρωτατε γιατι και πως... τα εχω βαλει σιγα σιγα στην ακρη πολυ καιρο τωρα και θα προοριστουν γι'αυτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Maνωλη, στο μυαλο μου εισαι... κ εγω σε αυτο ψιλοκαταληγω..

 

Ψαχνω για καποιο που να ειναι στιβαρο (οσο μπορει να ειναι) στην κατασκευη, νταξ για κοντρολερ μιλαμε κ οχι για καποιο συνθ. Απλα ρε παιδι επειδη πιο παλια ειχαν πεσει στα χερια μιυ καποια (δε θυμαμαι ποια) και μου φανηκαν πολυ πλαστικουρα και στη αισθηση παιξιματος τα πληκτρα πολυ ψευτικα...

Μαλλον αυτο που θελω ειναι να εχει καλο keybed (ετσι λεγεται?).

 

Διαβασα για το behringer motor.. αρχικα εγραφαν οτι ειχε καλη κατασκευη αλλα μετα σε ολα τα reviews οι 3 στους 5 εγραφαν οτι ηταν ελαττωματικα..! οποτε μαλλον το αφηνω αυτο..

 

Μου εχει γυαλισει επισης το korg triton taκtile αλλα παλι καπου διαβασα οτι δεν ειναι και τοσο δεμενης κατασκευης... δε ξερω..Κι οντως επεσε στα χερια μου και μου φανηκε πολυ πλαστικουρα.Μπορει να κανω και λαθος, δεν εχω δει καιπολλα αλλα..

 

Το Roland A800 μου αρεσει πολυ –τουλαχιστον σε εμφανιση- και σε κατασκευη δειχνει καλο. Τa reviews που διαβασα λενε οτι ειναι καλο , απλα εχει ενα θεμα στο mapping. Τι λετε?

Το εχει περιεργαστει κανενας απο κοντα και πως του εχει φανει?

 

Το Α800 σε σχεση με το Α500 εκτος απο τα περισσοτερα πληκτρα, εχει καποια αλλη διαφορα σε ποιοτητα?

Παντως μου κανει εντυπωση οτι ειναι ενα μοντελο που βγαινει απο το..2010 χωρις καποια αλλαγη. Τωρα αυτο ειναι καλο ή κακο?

 

Επισης, αλλο cakewalk αλλο roland.. oσον αφορα την ποιοτητα?

 

Aρα, Roland A800ήΑ500, korg triton tactile (και παραλιγο behringer motor 49) 

Sε συγκριση ποιο υπερεχει?

 

(την τιμη μη λαμβανετε υποψη)

 

https://www.thomann.de/gb/cakewalk_a500pro.htm

https://www.thomann.de/gb/cakewalk_a_800pro.htm

https://www.thomann.de/gb/korg_triton_taktile_49.htm

https://www.thomann.de/gb/behringer_motoer_49.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μαλλον αυτο που θελω ειναι να εχει καλο keybed (ετσι λεγεται?).

Ναι ή κάπως έτσι.

Μάλλον θα εννοείς την αίσθηση του κλαβιέ στο παίξιμο και όχι το ίδιο το keyboard ως ποιότητα υλικών κατασκευής κλπ.

 

Το Roland A800 μου αρεσει πολυ –τουλαχιστον σε εμφανιση- και σε κατασκευη δειχνει καλο. Τa reviews που διαβασα λενε οτι ειναι καλο , απλα εχει ενα θεμα στο mapping. Τι λετε?

Όπως για παράδειγμα;

Είναι το μοναδικό που κάνει τα πάντα ή τα περισσότερα αν θες όσον αφορά το MIDI. Αυτό σου το λέω από τα όσα έχω ψάξει βάση χαρακτηριστικών τουλάχιστον.

 

Το Α800 σε σχεση με το Α500 εκτος απο τα περισσοτερα πληκτρα, εχει καποια αλλη διαφορα σε ποιοτητα?

Όχι. Η δαφορά τους (A-800PRO, A-500PRO, A-300PRO) είναι το εύρος στα πλήκτρα, 61-49-32 αντίστοιχα.

 

Παντως μου κανει εντυπωση οτι ειναι ενα μοντελο που βγαινει απο το..2010 χωρις καποια αλλαγη. Τωρα αυτο ειναι καλο ή κακο?

Υπήρχε αλλαγή μόνο στο brand name. Άλλωστε κάνει τόσα πράγματα που γιατί να το αλλάξει;

Για μένα, συγκριτικά με τα άλλα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι πιό πλήρες, οπότε γιατί να το αλλάξει;

 

Επισης, αλλο cakewalk αλλο roland.. oσον αφορα την ποιοτητα?

Ίδια.


Οι επιπλέον δυνατότητες που τυχόν έχει ένα midi keyboard/controller μπορεί να σου είναι άχρηστες για τον πραγματικό σκοπό που το θες.

Γι'αυτό, η επιλογή ενός midi controller εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου, από το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και με τι θα το συνδέσεις. Φυσικά, παίζουν ρόλο και οι γνώσεις σου όσον αφορά το midi γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Σταυρο, ποια η γνωμη σου για το roland?

 

Δεν ξέρω δεν είχα ποτέ midi keyboard χρησιμοποιώ τα συνθ για midi/usb.

 

προσωπικά δεν θα έδινα 300 για midi με τόσα παίρνεις workstation/synth μεταχειρισμένο αλλά αν δουλεύεις αποκλειστικά daw κοίτα να έχει όσα περισότερα κουμπιά ;) (και φωτάκια >:D)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου