Προς το περιεχόμενο

Gibson LP studio, epiphone ή καποια άλλη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες, σας διαβάζω καιρό, αλλά μόλις χθες εφτιαξα account για να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου (προβλήματα που έχουμε εμείς οι νέοι καλοκαιριάτικα :oops: :lol: ).

 

Eίμαι στη φάση αγοράς μιας -τρίτης ηλεκτρικής κιθάρας :roll: (και όχι δεν έχω να ξοδέψω τα λεφτά μου σε τίποτα καλύτερο όπως το να πάω διακοπές :P ).

H αγαπημένη μου κιθάρα μέχρι σήμερα και αυτή που χρησιμοποιώ σχεδόν παντα, είναι μια φεντερ τελε, ενώ πιο σπάνια χρησιμοποιώ και μία squier strat. (απλά σας δίνω μερικές πληροφορίες στα γρήγορα για να καταλάβετε τη διάσταση του "προβλήματος" και να μην μπειτε στον κόπο να προτείνετε fender εναλλακτικές).

 

Tέλοσπάντων, στο θέμα. είχα αποφασίσει για την αγορά μιας Gibson LP studio αλλά μετά απο μερικά παιξίματα και μερικές (πολλές) συζητήσεις, αναρωτιέμαι αν όντως και κατα πόσο αξίζει τα παραπάνω λεφτά απο μια epi το συγκεκριμένο μοντέλο που όσο να'ναι νταξει είναι entry level με ο,τι αυτό συνεπάγεται.

 

 

εν ολίγοις: ζητείται κιθάρα μέχρι 1300 ευρώ με ζεστό ήχο και κάμποσο σουστέιν :P που όταν αγοραστεί δεν θα κλαίω τα λεφτά μου εξ'αιτίας της ποιότητας κατασκευής ή επειδή τα πέταξα μόνο και μόνο για το όνομα gibson.

 

ελπίζω να καταλαβαίνετε τί ψάχνω αλλά και τους προβληματισμούς μου γιατί στο μπλα μπλα δεν τα πάω και πολύ καλά .

 

ps από την τελε ειμαι φουλ ικανοποιημένος, απλα θέλω και κάτι διαφορετικό.

 

ps2. ψηνόμουν και για SG, με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο όταν έπαιξα, αλλά με χαλάει λιγάκι εμφανισιακά ρε γμτ..

 

ps3. είμαι ανοιχτός φυσικά και σ´αλλες προτάσεις, δεν τραβάω κανένα κόλλημα ούτε με gibson ούτε με lp.

 

ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου και για τις όποιες απαντήσεις εκ των προτέρων, και είμαι εδώ για διευκρινίσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ζητείται κιθάρα μέχρι 1300 ευρώ με ζεστό ήχο και κάμποσο σουστέιν

 

δεκαδες διαφορετικες κιθαρες καλυπτουν αυτη την αναγκη.

 

προσωπικα πιστευω οτι ενα καλο semi hollow σκαφος ειναι πιο ευελικτο και πιο "χρησιμο" απο μια Les Paul (ασε που συνδιαζεται και τελεια με μια tele).

 

Αφου εχεις καποιο σοβαρο ποσο να διαθεσεις θα σου προτεινα πρωτα απο ολα καποια DUESENBERG (εκπληκτικη ποιοτητα και σε πολυ καλη τιμη)

 

http://www.duesenberg.de/

 

Ειδικα η σειρα starplayer TV σκοτωνει,το ιδιο και η κορυφαια DOUBLE CAT.

Ενω και οι δυο "Les Paul" της (η ακριβη set neck 49er & η φθηνοτερη bolt on Starplayer Special) ειναι ενδιαφερουσες κιθαρες.

 

Επισης οι περισσοτερες HAAGSTROM σε στυλ Les Paul (SWEEDE & SUPER SWEEDE) αλλα και τα σκαφακια τους ειναι εξαιρετικες κιθαρες σε πολυ λογικες τιμες....

 

 

http://www.hagstromguitars.com/

 

Οι Epiphone δεν ειναι καθολου κακες (ειδικα τα ακριβοτερα Κορεατικα μοντελα) και βεβαια με μια αλλαγη μαγνητων (αν και οι στοκ δεν ειναι ασχημοι) "παιρνουν" πολυ το "απανω" τους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να τσεκάρεις τις Duesenberg και ειδικά την Starplayer Special.Με λιγότερα από 1000 ευρώ παίρνεις κιθάρα που πατάει κάτω την εν λόγω Gibson.Eχει μάλιστα ορισμένα χαρακτηριστικά που ίσως σου αρέσουν αφού πάιζεις με tele,όπως bolt on μανίκι και tele jackplate.Κοίταξε επίσης τις Framus. Εγώ πήρα μια πρόσφατα και είναι τρομερή.Αν δεις κάποιο μοντέλο να σου αρέσει δοκίμασε το..Πάντως οποσδήποτε ψάξε τις Duesenberg.

 

SF γράφαμε μάλλον ταυτόχρονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps2. ψηνόμουν και για SG' date=' με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο όταν έπαιξα, αλλά με χαλάει λιγάκι εμφανισιακά ρε γμτ.. [/quote']

 

8O 8O 8O 8O 8O

Σόρρυ αλλά δεν άντεξα... οι SG είναι από τις πιο όμορφες κιθάρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μεχρι πριν μια εβδ. ο Θωμας ειχε LP CLASSIC

με 1300 , εσυ που εισουν ????.

Ξερεις καποιον , προσωπικα, που πηρε GIBSON και

κλαιει τα λεφτα του ?? εγω παντως δεν ξερω (ααα

ρε Γκαιμπελς τι μας εχεις κανει .... συκοφαντειτε

ολο και κατι θα μεινει ) ολοι ..μα ολοι ,ξερουν το

φιλο , τον μπατζανακη κλπ που πηρε μια στραβη LP

Tεσπα δεν αμφισβητω την ποιοτητα των παραπανω

εταιρειων , αλλα να θες Φερραρι και να σου προτεινουν Κια σπορταζ ......δεν λεει !!!

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Tο θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό, γι αυτό και δεν θα το αναλύσω πάρα πολύ (μπορείς αν σ' ενδιαφέρει να κάνεις ένα search),

αλλά θα επιμείνω...

Vintage Tokai Love Rock (τέλη 70's αρχές 80's) από E-bay. Les Paul Std με original specs...

Όχι Epiphone, όχι Gibson LP Studio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Καλα μεχρι πριν μια εβδ. ο Θωμας ειχε LP CLASSIC

με 1300 ' date=' εσυ που εισουν ????.

Ξερεις καποιον , προσωπικα, που πηρε GIBSON και

κλαιει τα λεφτα του ?? εγω παντως δεν ξερω (ααα

ρε Γκαιμπελς τι μας εχεις κανει .... συκοφαντειτε

ολο και κατι θα μεινει ) ολοι ..μα ολοι ,ξερουν το

φιλο , τον μπατζανακη κλπ που πηρε μια στραβη LP

Tεσπα δεν αμφισβητω την ποιοτητα των παραπανω

εταιρειων , αλλα να θες Φερραρι και να σου προτεινουν Κια σπορταζ ......δεν λεει !!![/quote']

 

Λίγο μεγαλύτερη προσοχή στα σχόλια δεν θα σ' έβλαπτε...

Τι υπονοείς δηλαδή...ότι έχεις ακούσει τις παραπάνω κιθάρες κι εμπίπτουν στην κατηγορία KIA SPORTAGE;;; Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω...

 

Δεν έχει σημασία λοιπόν τι γράφει στο Headstock, σημασία έχει αν το όργανο παίζει ή όχι. Για να "κλάψεις τα λεφτά σου" πρέπει και να ξέρεις να κρίνεις, να παίζεις, ν' ακούς. Αν δεν μπορείς να κάνεις τα παραπάνω, και δεν έχεις και μέτρο σύγκρισης, διαβάζεις Gibson...και γουστάρεις.

 

Και ναι, εγώ έχω ακούσει άπειρες Gibson που είναι καδρόνια, ακόμα κι ακριβότερα μοντέλα, κι απ' ότι φαίνεται από συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ μέσα δεν είμαι κι ο μόνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχολια μου ειναι ιδιαιτερως προσεγμενα .

Το νοημα το εδωσε ηδη ο SF "εξαιρετικες κιθαρες σε

λογικη τιμη" αυτο ακριβως λεω και εγω .

Αλλο ομως LP και αλλο copy LP.

Συμφωνω απολυτως με την δευτερη παραγραφο σου, αν και μαλλον θα πρεπει να παει Γερμανια για

να τις δοκιμασει ολες . Αγοραζοντας απο ιντερνετ

που θα ειχες μεγαλυτερη "ασφαλεια" στο ονομα GIB.

η σε κατι σαν GIB. ??

Μακαρι να ειχαμε ολη την αγορα στα ποδια μας σε

σωστες τιμες , η επιλογη θα ηταν απλη .

Καδρονια ... δοξα τον Θεο ..μπολικα , σε τι ποσοστα ανα εταιρεια ???

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι Epihone LP Εlitist ειναι τρομερες κιθαρες!

Αξιζουν τα λεφτα τους ε και με κανα καλυτερο μαγνητη αλλα και αυτους που εχει πανω αξιζουν και με το παραπανω!

Μετα μην κοιταξεις καν για την Gibson Menace δεν αξιζει!

Tις studio ετσι και ετσι και μετα classic kai standard!

Classic πιστευω ειναι best value!

 

ΑΥΤΑ!

 

:D :D :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα σας πώ και εγώ την απλοϊκή γνώμη μου. Για μένα όλη η ιστορία ειναι single coil και Humbuckers! Τόσο απλοϊκά!

Με τι κιθάρες θα έχεις 2 προσωπικότητες, με αφήνει αδιάφορο. Απλά όταν επάνω γράφει Fender ή Gibson έχεις καλύτερη μεταπωλητική αξία με το πέρασμα του χρόνου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου