Προς το περιεχόμενο

Κλιμακες που χρησιμοποιούνται στην RΟCK μουσικη!


sotirakos10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμιτες!Νομιζω οτι δεν χρειαζετε να πω πολλα και να αναλυσω το θεμα γιατι ο τιτλος τα λεει ολα!Εκτος απο την πεντατονικη ποιες αλλες κλιμακες χρησιμοποιουνται στην ROCK και ποιες χρησιμοποιειτε εσεις?

Let 's Play Some F@cking

          Rock 'n Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όλες?

 

Πιο συχνα όμως Πεντατονικές ματζόρε & μινόρε και Blues. Απο κει και πέρα και οι  mixolydian, dorian, aeolian(φυσική μινόρε)....Σε πιο metal θα ακούσεις και αρμονικές μινορε, phrygian, phrygian dominant, diminshed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι την ερωτηση την κανει καποιος αρχαριος αυτοδιδακτος που τα εχει λιγο απλοποιημενα στο κεφαλι του,σε φαση ροκ αυτα τζαζ αυτα ρεγγε τα αλλα κτλ.

 

Οπως ειπε ο φιλος πρακτικα ειναι ολες αλλα ως ξεκινημα και μπουσουλα μαθε μινορε πεντατονικη και φυσικη μινορε.Συχνες τονικοτητες E και A(εννοειτε ομως θα δεις ολες τις τονικοτητες ολες τις θεσεις).Πχ σχεδον ολη η δισκογραφια των Metallica,Maiden ειναι Ε φυσικη μινορε.

 

Ποιες χρησιμοποιω...Οποιες προτασσει το rythm section και τι ακουω στο κεφαλι μου.Ειναι λιγο σαν το σκακι η φαση,καλο ειναι να σκεφτεσαι μερικα μετρα πιο μπροστα.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι την ερωτηση την κανει καποιος αρχαριος αυτοδιδακτος που τα εχει λιγο απλοποιημενα στο κεφαλι του,σε φαση ροκ αυτα τζαζ αυτα ρεγγε τα αλλα κτλ.

 

Οπως ειπε ο φιλος πρακτικα ειναι ολες αλλα ως ξεκινημα και μπουσουλα μαθε μινορε πεντατονικη και φυσικη μινορε.Συχνες τονικοτητες E και A(εννοειτε ομως θα δεις ολες τις τονικοτητες ολες τις θεσεις).Πχ σχεδον ολη η δισκογραφια των Metallica,Maiden ειναι Ε φυσικη μινορε.

 

Ποιες χρησιμοποιω...Οποιες προτασσει το rythm section και τι ακουω στο κεφαλι μου.Ειναι λιγο σαν το σκακι η φαση,καλο ειναι να σκεφτεσαι μερικα μετρα πιο μπροστα.

 

Σωστα το φανταστηκες φιλε μου!Απλα επειδη εχω ψιλολιωσει στην μινορε πεντατονικη θελω να αλλαξω λιγο τον ηχο μου και επειδη τα ακουσματα μου ειναι rock και blues (οχι metal) :P γι αυτο και ανοιξα αυτο το θεματακι!

Let 's Play Some F@cking

          Rock 'n Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν καταλαβα σε αυτο το φορουμ γιατι γραφετε πχ phrygian και οχι φρυγιος .τα ματζορε μινορε πες παει στην ευχη ;D μετα μας πειραζουν τα greeklish  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν καταλαβα σε αυτο το φορουμ γιατι γραφετε πχ phrygian και οχι φρυγιος .τα ματζορε μινορε πες παει στην ευχη ;D μετα μας πειραζουν τα greeklish  :P

 

Επειδη πολλοι μαθαινουμε θεωρια απο ξενα βιβλια. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ολες τις "επιστημες" μπορει να διαβαζεις απο ξενα βιβλια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και ωραιο να χρησιμοποιεις αγγλικους ορους ενω υπαρχουν ελληνικοι. φαντασου εναν γιατρο να λεει εχθες στο microsurgery που εκανα αναγκαστικα να χρησιμοποιησω ενα microscope κτλπ

ο καθενας βεβαια κανει οτι θελει αλλα πιστευω οτι εχει την ιδια βαρυτητα στο ελληνικο λεξιλογιο με το να χρησιμοποιεις greeklish .Οχι να λεμε το ροκ πετρα ξερω γω αλλα κατι ντοριαν ,φριγκιαν κτλπ (που βγαινουν και απο ελληνικες λεξεις  :P) ειναι λιγο ασχημο που τα περναμε στο λεξιλογιο μας.

 

πιστευει κανεις αλλος κατι παρομοιο ή ειναι υπερβολη αυτο που λεω ? κουβεντα να γινεται παντα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ολες τις "επιστημες" μπορει να διαβαζεις απο ξενα βιβλια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και ωραιο να χρησιμοποιεις αγγλικους ορους ενω υπαρχουν ελληνικοι. φαντασου εναν γιατρο να λεει εχθες στο microsurgery που εκανα αναγκαστικα να χρησιμοποιησω ενα microscope κτλπ

ο καθενας βεβαια κανει οτι θελει αλλα πιστευω οτι εχει την ιδια βαρυτητα στο ελληνικο λεξιλογιο με το να χρησιμοποιεις greeklish .Οχι να λεμε το ροκ πετρα ξερω γω αλλα κατι ντοριαν ,φριγκιαν κτλπ (που βγαινουν και απο ελληνικες λεξεις  :P) ειναι λιγο ασχημο που τα περναμε στο λεξιλογιο μας.

 

πιστευει κανεις αλλος κατι παρομοιο ή ειναι υπερβολη αυτο που λεω ? κουβεντα να γινεται παντα  8)

 

Εγω παντως πιστευω οτι δεν ειναι αυτο το θεμα μας  :P

Let 's Play Some F@cking

          Rock 'n Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα το φανταστηκες φιλε μου!Απλα επειδη εχω ψιλολιωσει στην μινορε πεντατονικη θελω να αλλαξω λιγο τον ηχο μου και επειδη τα ακουσματα μου ειναι rock και blues (οχι metal) :P γι αυτο και ανοιξα αυτο το θεματακι!

 

παντώς το θεμα δεν είναι ποιες κλίμακες  χρησιμοποιείς στο αριστερό χέρι αλλά το πως χτυπάς με το δεξί δηλ ρυθμικά πως βαζεις  τις νότες και η  αίσθηση-συναίσθημα για να μην πω "feeling"  και παρεξηγηθώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι (θεωρώντας τα modes ως αυτούσιες κλίμακες και όχι ως τρόπους) όλες χρησιμοποιούνται.Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός μιας και το ροκ είναι πολυ ανοιχτή μουσική.Αγαπημένες μου είναι η aeolian,frygian,mixolydian b9 b13 και lydian.Eιδικά τη lydian την έχει λιώσει ο vai ;D ;D ;D

 

Φυσικά και οι blues κλίμακες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου