Προς το περιεχόμενο

Τι chat... τι Forum. Το ίδιο είναι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Σε παραίνεση μου στο θέμα "Το καλύτερο άλμπουμ Metal":

"Για τέτοιου είδους συζήτηση υπαρχει και το chat."

Απάντησε ο boukaw7:

Ναι αλλά δεν μπαίνει κανείς. Και παλιότερα που το είπα μου ανταπάντησαν ποιος θα ήταν τότε ο λόγος ύπαρξης του forum :roll:

 

Παίρνω αυτή την ευκαιρία για να διευκρινήσω και να βάλω κάποια πράγματα στη θέση τους.

 

Δεν ξέρω τι πιστεύουν κάποιοι για τα fora, πάντως δεν αφορούν το Noiz forum.

 

Στο chat μπορείς ν' απαντάς μονολεκτικά και να γράφεις με προτάσεις μιας γραμμής τύπου:

 

"έλα ρε...", "έπαθα πλάκα", "xaxaxaxa..σε ταπωσα icon_twisted.gif"

 

και να θεωρείς ότι έχεις εκφραστεί, καθώς υπάρχει ροή του λόγου.

 

Όλοι μπορούμε να το κάνουμε αυτό και είναι μια χαρά σε ένα chat room.

Γιατί αυτά θα πάψουν να υπάρχουν στο τέλος της κουβέντας αφού θα σβηστούν!

 

Δεν πιστεύω να θέλουμε να μας θυμούνται γι αυτή στη προσφορά μας στην ανθρωπότητα.

 

Το forum όμως είναι άλλη υπόθεση.

 

Κόσμος μπαίνει και βγαίνει και μπορεί να παρακολουθεί ένα thread που εξελίσσεται σε βάθος χρόνου.

 

Τα θέματα δεν σβήνονται και ιδιαίτερα στο forum του Noiz που χρησιμεύει σαν βιβλιοθήκη αναφοράς, σε απορίες και θέματα Μουσικής Τεχνολογίας (ας μη ξεχνιόμαστε).

 

Και αν διαβάσει κανείς σήμερα κάποια threads, θα εκπλαγεί με το πως πελαγοδρομούν οι συζητητές μέσα κι έξω από το θέμα.

 

To forum βρίσκεται εδώ για ν' αναπτύσουμε τις θέσεις μας με σαφήνεια κι επιχειρήματα.

Όχι μονολεκτικά και με παρωπίδες.

 

Από την άλλη, δεν χρειάζεται να είναι κανείς παντογνώστης για να συμμετέχει.

Αν γνωρίζει κάτι και είναι σίγουρος, μπορεί να το προτίνει σαν λύση στον ερωτώντα.

 

Αν δεν είναι σίγουρος, ας μην απαντήσει.

Κάποιος άλλος θα ξέρει.

Αφήστε τους να μιλήσουν.

 

Στην παρέα μας υπάρχουν οργανοποιοί, επιστήμονες, ηχολήπτες, τραγουδοποιοί, μουσικαράδες, επαγγελματίες της δισκογραφίας και πολλοί έμπειροι άνθρωποι που κρύβονται πίσω από την ανωνυμία και μπορούν να δώσουν τις απαντήσεις που όλοι μας ζητάμε.

Αφιλοκερδώς κι απλόχερα.

 

Γιατί όλοι λίγο-πολύ κυνηγάμε το ίδιο όνειρο. Εχουμε το ίδιο πάθος.

 

Τη μουσική.

 

Είτε είναι Metal, Petal, Grind, Jazz, Soul, Blues, Τσάμικα, 'Εντεχνα, ή όπως αλλιώς θέλετε να τα ονομάσετε.

 

Και όλα είναι μέρος του Noiz.

 

Δεν είμαστε γκέτο κάποιου μουσικού είδους.

Γι αυτά, υπάρχουν πολλά καλά site και περιοδικά.

 

Εμείς είμαστε μουσικοί.

Και θέλουμε να μαθαίνουμε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω με ολα οσα ειπε ο yameth.

 

Να προσθεσω και γω κατι αλλο: αν και τα ακουσματα μου ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο ο σκληρος ηχος, δεν αντεχω να βλεπω αλλα θρεντ "ξεπουληθηκαν οι μεταλλικα", "ταδε vs tade", "ποιος την εχει πιο μεγαλη" κλπ κλπ.

 

Ναι μεν ειναι ΚΑΙ αυτα θεματα συζητησης, αλλα:

1)υπαρχει και το μεταλ χαμμερ οπως και παρα πολλα αλλα φορουμ ελληνικα τα οποια εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο το σκοπο. Προφανως θα υπαρχουν και εδω, αλλα δεν μπορω να τα βλεπω να πεταγονται σαν κουνελια καθε μερα.Και δεν ειναι οτι βλεπουμε καποια σοβαρη αναλυση παιξιματος ή οτιδηποτε, αλλα με το συμπαθειο, θεματα τα οποια ειναι πιο μικρης ηλικιας.

 

2)Να ανοιγονται στο ΣΩΣΤΟ μερος. Δεν ειναι δυνατον να πηγαινω στο "guitars...." και να βλεπω φατσα καρτα "portnoy vs lombardo". Μπορει να εκανε καποιος το λαθος να το βαλει εκει και προφανως, οκ σιγα το λαθος, αλλα οταν γινεται παραπανω φορες δεν ειναι λαθος. Οπως επισης δεν χρειαζεται και ιδιαιτερη νοημοσυνη για τοσο ξεκαθαρα θεματα, να μπουν στο σωστο μερος.

 

Δεν θελω να μειωσω κανεναν, ουτε να θιξω καποιον.Ολοι κανουμε λαθοι, τα οποια πρεπει ομως να τα αναγνωριζουμε και να τα διορθωνουμε. Και οχι, δεν θελω να "κοψω" την φορα στο μικρο μεταλλακι(λες και γω ειμαι μεγαλος:P), αλλα θα πρεπει να υπαρχει μια αισθηση μετρου σε αυτα τα πραγματα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έτσι είναι. Γράφουμε σε ένα ανοικτό βιβλίο το οποίο έχει πολλές σελίδες ακόμη να γεμίσει. Σαφώς και δεν γράφουμε πανεπιστημιακό σύγγραμα* και σαφώς και θα γράψουμε και κάποιο αστειάκι που και που αλλά ας κρατάμε την αναλογία τοποθέτησης/χαβαλέ όσο πιο ψηλά μπορούμε.

 

* Αν και ορισμένα post είναι πολύ δυνατά.

 

 

 

Πάντως yameth μου, εγώ από το στρατό θυμάμαι ότι μπορεί κουμάντο να κάνει ο διοικητής, αλλά οι χαμηλόβαθμοι, οι υπαξιωματικοί και οι παλιότεροι ειναι αυτοί που δίνουν το tempo επί καθημερινής βάσης. Ατυχές ίσως το παράδειγμα με το στρατό, αλλά θέλω να πω ότι μία κοινότητα δεν μπορεί να λειτουργήσει μόνο με γραμμένους κανόνες. Το savoir vivre δεν επιβάλλεται δια νόμου αλλά καθορίζει τη συμπεριφορά ολόκληρων ομάδων περισσότερο από κάθε νόμο.

Σε ένα forum o κύριος όγκος της πληροφορίας είναι αυτός που τελικά κυριαρχεί και δίνει το tempo. Κι καθώς -φαντάζομαι- δεν είναι επιθυμητή από κανέναν η άμεση χειραγώγιση του περιεχομένου, ίσως κάποιος θεματικός εμβολιασμός να ηταν μια ευχάριστη τροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
τι εννοείς θεματικός εμβολιασμός; harilatron

 

Εννοώ jmone αυτοί που γκρινιάζουν ότι δεν τους αρέσει το περιεχόμενο, να συμμετεχουν πιο ενεργά και αρχίζοντας thread τα οποία θεωρούν πιο ουσιώδη. Να "μπολιάσουν" δηλαδή το forum με θέματα τα οποία μπορεί και να ανθίσουν. :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααα ok συμφωνώ μαζί σου harilatron γιατί ο καθένας ξέρει να κατηγορεί και να κρίνει αλλά μια συλλογική κίνηση προς το καλύτερο δεν γίνετε όχι ότι εγώ είμαι καλύτερος ή χειρότερος αλλά δεν κράζω κιόλας πάντως όσα έχουν ειπωθεί ως τώρα είναι σωστά

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ο καθένας ξέρει να κατηγορεί και να κρίνει αλλά μια συλλογική κίνηση προς το καλύτερο δεν γίνετε όχι ότι εγώ είμαι καλύτερος ή χειρότερος αλλά δεν κράζω κιόλας πάντως όσα έχουν ειπωθεί ως τώρα είναι σωστά

 

Eπειδη προφανως αυτο παει σε μενα: δεν με εβγαλα απ εξω απο αυτα που γραφω πιο πανω! Δεν κανω κριτικη μονο στους αλλους, αλλα και στον εαυτο μου. Επισης δεν ειχα καμια διαθεση κραξιματος, το αντιθετο μαλιστα.Ετσι κι αλλιως αυτα που ειπα, εγιναν-δεν προκειται για διαστρευλωση γεγονοτων.

 

Ο λογος που μιλησα για μεταλλαδες, ηταν ο εξης: Εχοντας περασει το σταδιο αυτο που ειναι καποιοι αλλοι, ξερω πανω κατω πως αντιμετωπιζουν τα της μουσικης. Πως θεωρουν/με αυτη την μουσικη την καλυτερη κλπ, ανουσιες συγκρισεις κλπ. Το θεμα ειναι οτι για περασεις στην αλλη φαση, πρεπει να περασεις πρωτα και απο αυτη. ΠΡΟΦΑΝΩΣ. Aπο την αλλη ομως, ειναι ενοχλητικος αυτος ο εφηβικος ενθουσιασμος, γιατι δεν ειναι "ωριμος".

Και ο janick και εσυ και γω ειμαστε μεταλλαδες, αλλα ειμαστε πιο διακριτικοι. Και προσοχη! Δεν λεω να μην βγαζεις τα "συναισθηματα" σου απο μεσα σου, αλλα να εχεις συναισθηση, το πως πρεπει να τα βγαλεις!

Αλλιως θα εκφραστεις στο ελεκτρικ ρεκουιεμ και αλλιως στο νοιζ. Γιατι ο ταδε ηχοληπτης που μπορει να γραφει εδω και λυσει 100αδες προβληματα μας, αμα αρχισει και βλεπει μια metalαξη του φορουμ, μπορει να την κανει με ελαφρα, γιατι μπορει να ξενερωσει. Συγνωμη, αλλα εδω προτειμω 1 σαν αυτον, παρα 10 σαν εμενα στο φορουμ.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

forensick δεν πήγαινε σ εσένα ρε άραξε απλά σε όλα αυτά τα θέματα τα "άκυρα" όλο και κάποιος κράζει μόνο εσένα δεν έφερα στο μυαλό μου :wink: :wink: :wink:

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου