Προς το περιεχόμενο

Απ: Dreadbox synths (ελληνική εταιρεία) - περι νοιζ κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν δεν μπαναριστει δεν υπαρχει περιπτωση να επανερθουν οι συζητησεις. Το λεω με λογο γνωσης.

 

no offense και επειδη ειμαι και νεος στο φορουμ δεν θελω να μπω σε λογικη δικηγοριας η κατηγοριας

αλλα μεχρι στιγμης δεν βλεπω λογο που θα επρεπε να γινει μπαν ενα μελος που μεχρι τωρα εχει φανει παραπανω απο προθυμο να συμμετεχει σε ενα θεμα (Βασικες αποριες περι synthesis) που γνωριζετε οτι σε αλλα φορουμ θα επερνε απαντησεις τυπου "just google it and don't waste our time" . ανταυτου ο συγκεκριμενος εχει δωσει πολλες πληροφοριες και συμβουλες!

φιλικα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε όλο τον κόσμο, αυτό που καθορίζει την τιμή οποιουδήποτε προϊόντος ή οποιασδήποτε υπηρεσίας είναι η ζήτηση, όχι το κόστος. Ο φίλτατος Καταράκτης, την πατάει μεγαλοπρεπώς όταν αποτυγχάνει να συνειδητοποιήσει πως όντως το πρωτότυπο** αεροπλάνο των αδελφών Ράϊτ είναι κατά πολύ ακριβότερο από την ιπτάμενη πολεμική μηχανή που μας παρουσίασε.

 

Το γιατί τα Moog είναι τόσο ακριβά, μου διαφεύγει, αλλά το ξέρουν αυτοί που τα αγοράζουν. Δεν είναι καν πιθανό πως όλοι αυτοί είναι αφελείς ή ανόητοι. Το ίδιο ισχύει και για τα Μακ, τις φωτογραφικές μηχανές της Leica, τα ακριβά βρετανικά αυτοκίνητα και πολλά άλλα προϊόντα.

 

Για τα Dreadbox synths δεν ξέρω απολύτως τίποτε, αλλά ενοχλήθηκα από το σχόλιο για το παιγχνιδάκι της Korg (για τους λόγους που εξηγώ παραπάνω), και αναρρωτιέμαι σε ποιο ακριβώς κοινό (ταξικά, λέμε) απευθύνεται η εταιρεία.

 

** δεν είναι "ρέπλικες" τα Moog, είναι όντως πρωτότυπα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να πω στη Δήμητρα (clopy) πρωτα ενα ευχαριστώ για τη συμμετοχη και τις inside πληροφοριες σχετικα με το κοστος κατασκευης και μετα ενα μεγάλο μπραβο για τα πολυ καλά συνθς της εταιρείας που εργαζεται. Δυστυχως μας πετυχαν σε δυσκολη οικονομικά εποχή. Ευχομαι να πετυχουν στο εξωτερικο, και νομιζω πως θα το κανουν.

 

Επειτα, μια συγγνωμη που δε συμμετεχουμε εμείς που μας ενδιαφέρει η αγορα των αναλογικών, αλλα οπως θα διαβασες Δήμητρα πιο πριν στους επινικιους πανηγυρισμους, την «καναμε ενας ενας» επειδή «ηττηθήκαμε».

 

Διαφωνώ με την αποψη του yameth ότι κανουν οτι περναει απο το χερι τους για να μη καταντησει ετσι οπως κατάντησε το section. Θα ισχυριζόμουν μαλιστα το αντιθετο.

 

Ποσο κριμα ειναι παντως, να εχουμε εναν ελληνοφωνο κατασκευαστη να μας ανοιξει τα ματια για το εσωτερικο των synths, κι εμεις να του λεμε "ασε ξερουμε".

 

Αυτα...συνεχιστε τωρα να «αποφευγετε τα μονοφωνικα αναλογικα οπως και τις κατσαρίδες»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα...συνεχιστε τωρα να «αποφευγετε τα μονοφωνικα αναλογικα οπως και τις κατσαρίδες»

 

Σωστός. Για να μάθει ένας νεοεισερχόμενος στον χώρο των πλήκτρων να παίζει μουσική, θα πρέπει να αποκτήσει πολυφωνικό όργανο για να μάθει να παίζει μουσική, πόσο πιό απλά να το πούμε το απλό αυτό πραματάκι, ας πάει κάποιος νέος σε μία σχολή να πεί στον δάσκαλο ότι θέλει να μάθει να παίζει πλήκτρα, κόβω το κεφάλι μου (και το κάτω άμα λάχει) ότι δεν θα του πεί να πάρει αναλογικό είτε μονοφωνικό είτε 4φωνικό είτε 8φωνικό. Θα του πεί να πάρει είτε πιάνο, είτε ψηφιακό αρμόνιο.

 

Προφανώς ορισμένοι δεν μπορούν να το εμπεδώσουν αυτό, τί να κάνουμε, προσωπικά τις κατσαρίδες δεν τις αποφεύγω πάντως, τα μόνα έντομα που αποφεύγω είναι τα κουνούπια και οι μύγες, τα μόνα που σκοτώνω είναι τα κουνούπια, ούτε κάν τις μύγες.  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Για να μάθει ένας νεοεισερχόμενος στον χώρο των πλήκτρων να παίζει μουσική, θα πρέπει να αποκτήσει πολυφωνικό όργανο για να μάθει να παίζει μουσική, πόσο πιό απλά να το πούμε το απλό αυτό πραματάκι, ας πάει κάποιος νέος σε μία σχολή να πεί στον δάσκαλο ότι θέλει να μάθει να παίζει πλήκτρα, κόβω το κεφάλι μου (και το κάτω άμα λάχει) ότι δεν θα του πεί να πάρει αναλογικό είτε μονοφωνικό είτε 4φωνικό είτε 8φωνικό. Θα του πεί να πάρει είτε πιάνο, είτε ψηφιακό αρμόνιο.

 

Προφανώς ορισμένοι δεν μπορούν να το εμπεδώσουν αυτό, τί να κάνουμε, προσωπικά τις κατσαρίδες δεν τις αποφεύγω πάντως, τα μόνα έντομα που αποφεύγω είναι τα κουνούπια και οι μύγες, τα μόνα που σκοτώνω είναι τα κουνούπια, ούτε κάν τις μύγες.  O0

 

Καλησπέρα. Ειμαι εγώ cos_dr

axtarma μου, βρίσκω την απάντησή σου λίγο off topic.

 

Για αυτό που θέτεις ίσως π.χ.  θα μπορούσε να γίνει ενα άλλο thread προς συζήτηση, περι καταλληλότητας στην επιλογή  οργάνων για εκμάθηση μουσικής ή κάτι παραμφερές.

 

Καλό ειναι να γίνεται έτσι :-)

 

Παράλληλα επι της ευκαιρίας  ας μου επιτραπεί να καλωσορίσω την φίλη developer και νέο μέλος του φόρουμ clopy. Καλές περιηγήσεις στο noiz. :-)

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ειμαι εγώ cos_dr

axtarma μου, βρίσκω την απάντησή σου λίγο off topic.

 

Για αυτό που θέτεις ίσως π.χ.  θα μπορούσε να γίνει ενα άλλο thread προς συζήτηση, περι καταλληλότητας στην επιλογή  οργάνων για εκμάθηση μουσικής ή κάτι παραμφερές.

 

Καλό ειναι να γίνεται έτσι :-)

 

Παράλληλα επι της ευκαιρίας  ας μου επιτραπεί να καλωσορίσω την φίλη developer και νέο μέλος του φόρουμ clopy. Καλές περιηγήσεις στο noiz. :-)

 

Καλησπέρα cos_dr.

Παρακαλώ πολύ τους Moderator να διαγράψουν το προηγούμενο και μοναδικό πόστ μου σε αυτό το θέμα, το τελευταίο πράγμα που δεν επιθυμώ κάν να είναι έστω και τελευταίο, είναι να προκαλέσω ανούσιες αντιπαραθέσεις. Καλά θα είναι όμως να λείπουν και οι σπόντες και κυρίως οι στρεβλώσεις φράσεων άρθρων από άλλα μέλη οι οποίοι αποκόπτουν μικρές φράσεις από ολόκληρα άρθρα, διαστρεβλώνοντας έτσι το νόημα των φράσεων και προσβάλλοντας με αυτό τον τρόπο και το site που αποφασίζει να φιλοξενήσει τα άρθρα και τον αρθρογράφο και το ίδιο το νόημα του άρθρου και την αλήθεια. Αν θέλετε να είσαστε δίκαιοι, οι παρατηρήσεις σας να γίνονται εξίσου παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια,είμαι ένας από αυτούς τους καθηγητές που πάει ο αρχάριος και του λέει θέλω να μάθω πλήκτρα.Και ναι, έχω προτείνει μονοφωνικά συνθς σε ανθρώπους που κατάλαβα ότι αυτό χρειάζονται.

 

Ότε και ΑΝ ξεκολλήσει το σεξιον από την αντίληψη ότι συνθς παίζουν οι πιανίστες και οι αρμονιστες, τότε θα γίνουν σοβαρές κουβέντες για τα τόσο ευέλικτα αυτά οργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια,είμαι ένας από αυτούς τους καθηγητές που πάει ο αρχάριος και του λέει θέλω να μάθω πλήκτρα.Και ναι, έχω προτείνει μονοφωνικά συνθς σε ανθρώπους που κατάλαβα ότι αυτό χρειάζονται.

 

Ότε και ΑΝ ξεκολλήσει το σεξιον από την αντίληψη ότι συνθς παίζουν οι πιανίστες και οι αρμονιστες, τότε θα γίνουν σοβαρές κουβέντες για τα τόσο ευέλικτα αυτά οργανα.

 

Αν καταλαβαίνεις ότι αυτοί που έρχονται σε εσένα, θέλουν να μάθουν να φτιάχνουν ήχους και να τους παίζουν, τότε καλά κάνεις τους οδηγείς στα σύνθς, αλλά η φράση που απαράδεκτα απέκοψες από ένα συγκεκριμένο άρθρο, χάνει το πραγματικό της νόημα καθώς αναφέρεται σε πολύ συγκεκριμένα πράματα το άρθρο και δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που εσύ προσπαθείς να δείξεις με αυτή τη φράση όταν την παρουσιάζεις αποκομένη.

 

Η πράξη σου είναι ανήθικη, αισχρή και άδικη, έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις όποια αρνητική άποψη θέλεις για αυτά που γράφω και κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό, αλλά είσαι απαράδεκτος και δεν σου επιτρέπω να αποκόπτεις φράσεις από τα άρθρα μου και να τις παρουσιάζεις με αλλοιωμένο νόημα οπουδήποτε αλλού για να πετύχεις προσωπικές σου φιλοδοξίες.

 

Ντροπή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν καταλαβαίνεις ότι αυτοί που έρχονται σε εσένα, θέλουν να μάθουν να φτιάχνουν ήχους και να τους παίζουν, τότε καλά κάνεις τους οδηγείς στα σύνθς, αλλά η φράση που απαράδεκτα απέκοψες από ένα συγκεκριμένο άρθρο, χάνει το πραγματικό της νόημα καθώς αναφέρεται σε πολύ συγκεκριμένα πράματα το άρθρο και δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που εσύ προσπαθείς να δείξεις με αυτή τη φράση όταν την παρουσιάζεις αποκομένη.

 

Η πράξη σου είναι ανήθικη, αισχρή και άδικη, έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις όποια αρνητική άποψη θέλεις για αυτά που γράφω και κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό, αλλά είσαι απαράδεκτος και δεν σου επιτρέπω να αποκόπτεις φράσεις από τα άρθρα μου και να τις παρουσιάζεις με αλλοιωμένο νόημα οπουδήποτε αλλού για να πετύχεις προσωπικές σου φιλοδοξίες.

 

Ντροπή.

βρίσκομαι σε ένα τραίνο προς τη δουλειά μου και δε μπορώ να γράψω πολλά.

 

Αλλά ομολογώ ότι δε βλέπω κάτι ΤΟΣΟ βαρύ στο ποστ του neeq.

 

Προς ολους: Κυριακή σήμερα. Καλή μερα πρέπει να έχει στην Ελλαδα... δε νομίζω ότι χρειάζεται τόσο ένταση πια... δε μπορούμε να έχουμε όλοι την γνώμη μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου