Προς το περιεχόμενο

αγορα σκληρου δισκου


djObiwan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.

εχω ενα desktop pc οπου μεσα εχω συνδεσει ενα sata hd κι ενα ide.

θελω να αγορασω αλλον ενα σκληρο.sata.(εσωτερικο)

 

αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ποια η διαφορα sata/sata2 και ποια εταιρια μου προτεινετε.

συνηθως αγοραζω western digital αλλα διαπιστωσα πως οι seagate ειναι πιο γρηγοροι απο τα χαρακτηριστικα που ειδα.

τι λετε?!

 

ευχαριστω πολυ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καιρώ να ασχοληθώ αλλά από όσο θυμάμαι οι seagate έχουν 5 χρονια εγγύηση ενώ οι WD 3. Για μένα αυτός είναι λόγος να προτιμήσω seagate εφόσον η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη. Οσον αφορα στους SATA/SATA2 θα σε γελάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με την motherboard,με εχει μπερδεψει.

δεν αναφερει στα internal sata ports ταχυτητες και στο external λεει πως το external sata port υποστηριζει και πρωτοκολο 3gb/s.

δε θα επρεπε να το λεει και για το μεσα αυτο?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον δύσκολα θα βρεις δίσκους SATA στην αγορά, οι SATA2 τους έχουν αντικαταστήσει πλήρως. Και πολύ καλά έκαναν, μιας και έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα και είναι ακόμα φτηνότεροι. Πέραν αυτών, δεν υπάρχουν άλλες διαφορές (σε εξωτερική εμφάνιση, μέγεθος, connectors).

 

Επίσης, σε παρόμοια μοντέλα διαφορετικών εταιριών, η διαφορά στην ταχύτητα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη και αν θέλεις όντως να δεις κάτι παραπάνω στην απόδοση του σκληρού που θα πάρεις, δώσε επιπλέον χρήματα για κάποια καλύτερη σειρά δίσκων (π.χ. Raid Edition της WD ή 7200.11 της Seagate).

Προσωπικά ορκίζομαι στους WD Raid Edition 3 αλλά είναι αρκετά ακριβότεροι από έναν μέσο δίσκο στα ίδια Gb.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω...εγω ειχα SEAGATE και τον εδωσα στον πατερα μ o οποιος δεν τον δουλευε και πολυ και μετα απο 1,5 χρονο αποφασισε να σταμματησει να δουλευει,τπτ!ουτε ανοιγε ουτε τπτ!το στειλαμε για φτιαξιμο και ηρθε μετα απο 2 μηνες.το ιδιο επαθε και το seagate της μανας μου και εχασε 500gb δουλεια.WD και παλι WD ειναι η γνωμη μου

-CΛINE-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ορκίζομαι στους WD Raid Edition 3 αλλά είναι αρκετά ακριβότεροι από έναν μέσο δίσκο στα ίδια Gb.

 

Τους ίδιους έχω στη δουλειά  ;)

 

Αν θυμάμαι καλά έχουν 10 χρόνια εγγύηση, no questions asked.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου