Προς το περιεχόμενο

sample libraries σε εξωτερικο σκληρο δισκο(?)


djObiwan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα.

 

δουλευω σε ενα macbook pro το οποιο δεν εχει πολυ μεγαλο σκληρο δισκο.σκεφτομουν λοιπον να αγορασω εναν εξωτερικο δισκο για να εχω μεσα τη συλλογη μου με τα samples τα οποια σαμπλαρωκατα καιρους και καποια sample libraries για το kontakt.

 

τι σκληρο προτεινετε να επιλεξω?το βρισκετε καλη ιδεα,δλδ με την ταχυτητα του σκληρου θα ειμαι οκ?

ευχαριστω! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σκληρο προτεινετε να επιλεξω?

Έναν μεγάλο

 

το βρισκετε καλη ιδεα,δλδ με την ταχυτητα του σκληρου θα ειμαι οκ?

Καλή-κακή ιδέα, δεν έχεις άλλη επιλογή

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι καλή ιδέα γιατί κατ'αρχάς θα "διευκολύνεις" τον υπάρχοντα σκληρό δίσκο, καθώς δεν θα χρειάζεται να "τρέχει" ταυτόχρονα για 50 διαφορετικές δουλειές (λειτουργικό, daw, sample player, samples). Γενικά είναι καλύτερα το λογισμικό να είναι σε διαφορετικό δίσκο από τα sample libraries.

 

Σε ότι αφορά την ταχύτητα δε νομίζω να έχεις κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα καθώς το μέγεθος των δειγμάτων (όχι συνολικά) δεν έχει και τρελές απαιτήσεις ούτε ανάγκη από συνεχόμενο streaming. Επίσης τα περισσότερα αν όχι όλα τα sample players (το Kontakt σίγουρα) σου δίνουν την δυνατότητα να επιλέξεις τον τρόπο που διαχειρίζοντε τα δείγματα σε ότι αφορά το loading & playback (ram only, direct from disk, combination κλπ). Στην πράξη η ram είναι σαφέστατα πιο σημαντική από την ταχύτητα (και φυσικά τον τρόπο διασύνδεσης) του δίσκου.

 

Από εκεί και πέρα σίγουρα ένας "φυσιολογικά" γρήγορος firewire σκληρός είναι η προτιμότερη επιλογή (έναντι ενός usb)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση External SATA έχει δουλέψει άραγε; Παίζει; Γιατί έχω ακούσει horror stories, ενώ θεωρητικά είναι καλή λύση.

 

Έχω laptop με external SATA στον οποίο συνδέω εξωτερικό σκληρό με Win 7 Pro με το Sonar σαν DAW και δουλεύει μια χαρά είτε σαν boot drive είτε σαν storage εδώ και τουλ. 6 μήνες.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να βαλω μεγαλυτερο εσωτερικο σκληρο δεν ειναι επιλογη λογω κοστους.

 

αποτι φαινεται και μετα τις απαντησεις σας θα καταληξω σε εναν εξωτερικο ο οποιος εχει κ την δυνατοτητα να τον συνδεσεις με 3 διαφορετικους τροπους,usb2,firewire & sata.

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.lacie.com/uk/products/product.htm?pid=11166

 

Προσωπικά δουλεύω με τον παραπάνω εξωτερικό σκληρό δίσκο αρκετά χρόνια και είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Εκεί ηχογραφώ, εκεί έχω όλες τις βιβλιοθήκες με ήχους για το Logic (WAV, Apple Loops, REX, EXS24, Kontakt) και πάνω στο δεύτερο Firewire 800 έχω συνδεδεμένη την κάρτα ήχου μου μια Apogee Duet (μιας και το imac που έχω έχει μόνο ενα Firewire). Δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω είναι καλύτερα το λογισμικό να είναι σε διαφορετικό δίσκο από τα sample libraries.

 

Είναι καλή ιδέα γιατί κατ'αρχάς θα "διευκολύνεις" τον υπάρχοντα σκληρό δίσκο, καθώς δεν θα χρειάζεται να "τρέχει" ταυτόχρονα για 50 διαφορετικές δουλειές (λειτουργικό, daw, sample player, samples). Γενικά είναι καλύτερα το λογισμικό να είναι σε διαφορετικό δίσκο από τα sample libraries.

 

Από εκεί και πέρα σίγουρα ένας "φυσιολογικά" γρήγορος firewire σκληρός είναι η προτιμότερη επιλογή (έναντι ενός usb)

www.greekmacuser.gr - www.logicstudio.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου