Προς το περιεχόμενο

Βιβλίο εκμάθησης επάνω στην κατασκευή ηχων.


playel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε και πάλι. Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο βιβλίο στην Ελληνική γλώσσα, για να με βοηθήσει και να μου δώσει μια βάση στο πως να φτιάξω έναν ήχο πάνω σε ένα synth? Γιατί παρολο που ασχολούμαι πολύ με τα synth μου και έχω φτιάξει αρκετούς ήχους, θα ήθελα να μην το κάνω στα τυφλά όπως τώρα και να έχω μία βάση..Θα μου πείτε, άλλοι πάνε και σπουδάζουν έξω για να τα μάθουν αυτά...τεσπα..Παράδειγμα..όταν ήθελα να ξεκινήσω να μαθαίνω το cubase είχα βρει στον Νακα ένα βιβλίο στα Ελληνικα ''εισαγωγή στο cubase'' το αγόρασα και με βοήθησε αρκετά.Δεν βρήκα κάτι όμως για την κατασκευή ήχων..Βρήκα μόνο στα Αγγλικά όταν έψαξα στο google. Και τα μέτρια Αγγλικά μου δεν θα με βοηθήσουν στην καλή ανάγνωση.Αν γνωρίζετε κάποιο βιβλίο....Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που να αρχισει κανεις και που να τελειωσει...

Χαίρετε και πάλι. Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο βιβλίο στην Ελληνική γλώσσα, για να με βοηθήσει και να μου δώσει μια βάση στο πως να φτιάξω έναν ήχο πάνω σε ένα synth?

Ολα τα synths δεν ειναι το ιδιο. Αν και υπαρχουν 10 βασικα πραγματα (που υποτιθεται πρεπει να ξερεις) γυρω απο αυτα, το βιβλιο που ψαχνεις λεγεται MANUAL του συγκεκριμενου synth(s) που εχεις.

Ειναι διαφορετικο πραγμα να φτιαχνεις ηχο σε ενα FM synth απο οτι σε ενα κλασσικο αναλογικο synth με αφαιρετικη συνθεση.

 

Γιατί παρολο που ασχολούμαι πολύ με τα synth μου και έχω φτιάξει αρκετούς ήχους, θα ήθελα να μην το κάνω στα τυφλά όπως τώρα και να έχω μία βάση..
Ποιο synth εχεις?

 

Θα μου πείτε, άλλοι πάνε και σπουδάζουν έξω για να τα μάθουν αυτά...
Το καλσον να κοιταξουν μονο μη το σκισουν.... ;D

Κατα τα αλλα, μπορει ο καθενας πλεον, κι εσυ δηλαδη, να μαθει τα βασικα και οχι μονο, απλα ψαχνοντας στο internet. Δεν καταλαβαινω που "κολλας'. Πες μας ποιο synth εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall-K δεν παίζεσαι..  :P χαχαχα. Λοιπόν.. Έχεις δίκιο για το manual και για τις διαφορετικές μηχανές σύνθεσης , αλλά δεν εννοώ αυτό! Αν θέλω να μάθω το interface του κάθε οργάνου που θα έχω στα χέρια μου, σαφώς και θα ανοίξω να διαβάσω το εγχειρίδιο χρήσης όπως σωστά είπες. (Μάλλον δεν το έθεσα σωστά εγω το ερώτημα)Ένα απλό παράδειγμα.. Θέλω να φτιάξω ένα pad... ενα lead ή οτιδήποτε τελος πάντων..Θέλω απο το βιβλίο να μου δείξει την δομή του ήχου που θέλω να φτιάξω.Δεν θα χρησιμοποιήσω ένα δείγμα κιθάρας για να φτιάξω το Pad..λέμε τώρα! Κατάλαβες φαντάζομαι τι εννοώ.Βέβαια μπορεί να μην υπάρχει τέτοιο βιβλίο..Με απλά λόγια όπως ένας ζαχαροπλάστης ή μάγειρας βλέπει μια συνταγή για να φτιάξει κάτι! Τα πλήκτρα που έχω είναι roland fantom x / v-synth / yamaha mo6 και kurzweil micro ensemple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπον εχεις τα παραπανω synths, θα ξερεις (?) οτι τα manuals τους ειναι κατατοπιστικοτατα ως προς τα βασικα της Χ συνθεσης ηχου που εχει το καθενα. Στα ιδια manuals διαβαζεις και μαθαινεις λεπτομερεστατα τις τεχνικες ορολογιες και οχι μονο. Ριξε ενα ματι πχ στα manuals της Yamaha, εκει μπορεις να διαβασεις και να μαθεις τα πλεον απαραιτητα και οχι μονο, δηλαδη ακομα και καποιος που πρωτη φορα πιανει ενα synth στα χερια του μαθαινει σε βαθος τα Τι και Πως. Τα συγκεκριμενα manuals δεν περιοριζονται μονο στη επεξηγηση των λειτουργιων του synth.

 

Θέλω απο το βιβλίο να μου δείξει την δομή του ήχου που θέλω να φτιάξω.Δεν θα χρησιμοποιήσω ένα δείγμα κιθάρας για να φτιάξω το Pad...

Εγω παλι θα το εκανα. Γιατι οχι? Μια κυματομορφη ειναι, οπως ολες οι αλλες. Το αποτελεσμα μπορει να αρεσει ή οχι, αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο. Pad μπορεις να φτιαξεις απο οτιδηποτε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι κατατοπιστικά τα manuals και εξηγούν και τεχνικές ορολογίες.Επίσης χωρίς πειραματισμους δεν  θα ανακαλύπταμε νέα πράγματα. (Όπως ανέφερες για το pad με δείγμα κιθάρας) Αλλά επιμενω..μήπως πρέπει να πατάμε σε μια βάση και μετά να κάνουμε πειράματα με φίλτρα κλπ? Π.χ στο βιβλίο που έχω για το cubase, γράφει πως κάποια εφέ πρέπει να μπαίνουν  insert και κάποια  send.Αυτό δεν είναι μια βάση? Και μετα ο πειραματισμός.. Τεσπα.για να μην ξεφευγουμε κι απ το αρχικό post, μάλλον δεν υπάρχει τέτοιο βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπε ο waterfall έχει μεγάλη σημασία εξαρτάται το synth, πχ ένα Roland V Synth είναι πολύ διαφορετικό από ένα Korg Kronos και ένα Yamaha Motif, το μυστικό κρύβεται στο manual του εκάστοτε synth.

 

το να φτιάξεις έναν ήχο ωστόσο από το sctratch είναι αρκετά δύσκολο, αυτό που γίνεται συνήθως είναι να παίρνουμε έναν ήχο εργοστασιακό και να τον πειράζουμε και το φέρνουμε στα μέτρα μας και να τον χρησιμοποιούμε όπως θέλουμε, πχ αν είναι pad παίζεις με το release/attack, αν είναι synth παίζεις με την κυμματομορφή saw, sine κτλ ή μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις με arpeggiator σε delay πχ ανάλογα βέβαια και το είδος της μουσικής.

 

αυτό που βρίσκω πιο ενδιαφέρων από όλα όλα αυτά τα χρόνια είναι η χρήση combi (korg) patch (roland) που μπορείς να φτιάχνεις layers με διάφορους ήχους εκεί μπορείς να ανακαλύψεις πολλά πράγματα και να φτιάξεις το δικό σου ηχόχρωμα. και ποτέ δεν ξέμεινα από ήχους οι βιβλιοθήκες μεγάλων εταιριών όπως είναι korg, yamaha, roland, nord, kurzweil προσφέρουν σχεδόν τα πάντα + τις κάρτες & bonus που δίνουν.

 

και η ανανέωση εξοπλισμού παίζει μεγάλο ρόλο, δεν ξέρω τι έχεις αλλά πολλές φορές τα παλιά όργανα δεν έχουν να σου δώσουν κάτι άλλο καινούργιο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω με τον waterfall.Αλλο το v Synth που ειναι v.a και εχει βαθυτερη παραμετροποιηση και αλλο ενα workstation σαν το fantom.Αυτο που ειπες προσπαθω να κανω και γω.Παιρνω ενα δειγμα απ το οργανο το πειραζω και οντως εχω φτιαξει αρκετα καλους ηχους μερικες φορες.Απλα το κανω στα τυφλα.(απο αποψης επιλογης ηχου) Σιγουρα επισης χρειαζεται ανανεωση οργανων διοτι η τεχνολογια προχωραει,αλλα δεν υπαρχει φραγκο! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθε καλυτερα αγγλικα. Ετσι θα εκμεταλευτεις ολη τη βιβλιογραφια που υπαρχει.

 

(Και μην πεις οτι ειναι δυσκολο.

Εχω φιλο μεγαλο σε ηλικια που το εκανε μονο και μονο για τα συνθς και παρεμφερεις ασχολιες.

δεν θες να γραφεις εκθεσεις ιδεων. απλα να καταλαβαινεις παραπανω.)

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου