Προς το περιεχόμενο

truss rod - πως λειτουργει?


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες:)

Να ρωτήσω και έγω κάτι άσχετο (σχεδόν)

εάν αλλάξουμε νούμερο χορδών πώς ρυθμίζουμε το μπράτσο;

πώς βλέπουμε εάν είναι στην τέλεια θέση, και τι συνέπειες μπορεί να υπάρξουν εάν δεν είναι;

(Συγγνώμη για σχεδόν off-topic μου απλά θεώρησα άσκοπο να ανοίξω καινούριο θέμα καθώς η ερώτηση είναι εγγυκλοπαιδικου ενδιαφέροντος!Μια χαρά τα πάω με τις 9αρες)

 

μετα το μαθημα περι truss rod και μια που λεμε για ρυθμησεις και εγω θα ειθελα να ρωτησω το παραπανο (μιας και εχω παραγγειλει κατι 10αρες) συν το τι γηνεται με το nut δλδ αν θελει ανοιγμα.και να πω οτι το radius στομανικι μου ειναι 7,25 αν παιζει ρολο

ευχαριστω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μετα το μαθημα περι truss rod και μια που λεμε για ρυθμησεις και εγω θα ειθελα να ρωτησω το παραπανο (μιας και εχω παραγγειλει κατι 10αρες) συν το τι γηνεται με το nut δλδ αν θελει ανοιγμα.και να πω οτι το radius στομανικι μου ειναι 7,25 αν παιζει ρολο

ευχαριστω

To radius στο μπατζακι ποσο ειναι? ;D ;D

 

Αν "ανοιγμα" εννοεις οτι η βεργα σου ειναι κατω απ'το pickguard,τοτε ναι! 8)

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To radius στο μπατζακι ποσο ειναι? ;D ;D

 

Αν "ανοιγμα" εννοεις οτι η βεργα σου ειναι κατω απ'το pickguard,τοτε ναι! 8)

 

 

 

παντα ορεξατος ο yann  :)

για τα αυλακια του  nut λεω μηπος θα στενεψουν μεσα οι χορδες.και για το ΄'μπατζακι΄' μηπος παρει λιγο και μεγαλωσει η κουρμπα οποτε θελει μαζεμα

 

ασχετο  ;D ο αγριανθρωπος που εβαλες στη φοτοποιος ειναι  :o ??? ;D ;D

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yann το wd40 δε το χρησιμοποιούν μόνο για τη σκουριά, αλλά και σαν λιπαντικό. Βέβαια λεπτομέρειες θα μου πεις και θα έχεις δίκιο. Εδώ στην ανάγκη και λίγο ελαιόλαδο καλό κάνει (μη γελλάτε ωρέ!!!!)

 

Αν και το θέμα του tuss rod έχει λιώσει εδώ μέσα (και νιώθω ότι στο βρόντο πάνε και τα όσα γράφονται και όσα link έχουν σκάσει), πάμε άλλη μια φορά:

1) Όσον αφορά την κατάλληλη ρύθμιση:

Βάζουμε καποτάστο, ή απλώς με το ένα μας χέρι πιέζουμε τη χορδή στο πρώτο τάστο και με το άλλο είτε πιέζουμε το τάστο στο οποίο γίνεται η ένωση μεταξύ μπράτσου και σώματος, είτε πιέζουμε το τελευταίο τάστο. Έπειτα ελέγχουμε το 8ο τάστο. Εκεί η απόσταση μεταξύ χορδής και τάστου θα πρέπει να 3-5mm στις ηλεκτρικές και 5-7mm στις ακουστικές περίπου.*

2) Όσον αφορά το πως ρυθμίζεται:

Δεξιόστροφα σφίγγει η βέργα, διορθώνοντας την κούρμπα που ωφείλεται στην τάση των χορδών και αριστερόστροφα δίνει κούρμπα (αν έχει πάρει το μπράτσο από την ανάποδη). Εννοείται ότι όσο δυνατότερη είναι η χορδή, τόσο και ισχυρότερα τραβά το μπράτσο και άρα "θέλει δεξιόστροφη κίνηση" η βέργα. Βέβαια η ρύθμιση θα γίνει ΑΝ χρειάζεται, καθώς υπάρχουν λαιμοί τουφέκια που δεν καταλαβαίνουν και πολλά πολλά, οπότε και τους αφήνουμε στην ηρεμία τους. Μόνο όταν χρειαστεί επεμβαίνουμε στη βέργα

*Εδώ να συμπληρώσω ότι υπάρχουν μάστορες σαν τον elrewine, που θέλουν ο λαιμός να είναι ίσιος δίχως τη μικρή λακούβα στο 8ο τάστο, οπότε όπως τον βολεύει κάποιον .

 

Αν η βέργα μείνει ξερύθμιστη, αλλά όχι με τρομερές αποκλείσεις από τα όσα δίνει ο κάθε κατασκευαστής ως ρυθμίσεις, τότε απλώς θα έχουμε τριξίματα ή ψηλό action. Αν όμως παραγίνει, τόσο όσον αφορά ακραία ρύθμιση σε συνδυασμό με μακροχρόνιο διάστημα, τότε ο λαιμός μπορεί να σκεβρώσει πέραν του ορίου του, οπότε και θα θέλει κάποια επισκευή.

 

Α και κάτι ακόμη. Αν τα όποια προβλήματα παραμένουν ακόμη κι έπειτα από αυτες τις ρυθμίσεις, πλέον κοιτάμε για κανά αμολυμένο τάστο ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΗ ΒΕΡΓΑ. Καλύτερα στην τελική μια ολοκληρωτική αλλαγή τάστων, παρά το σπάσιμο της βέργας, αν και σε κάποιο βαθμό και φυσικά αναλόγως της ζημιάς μπορεί να διορθωθεί η ζημιά με σχετικά χαμηλό κόστος. Αλλά ως ένα βαθμό αυτό!!!

 

 

Funky γενικώς το nut θέλει άνοιγμα όταν πας σε μεγάλες αποκλίσεις χορδών. Από 9άρες σε δεκάρες δε χρειάζεται, από 9άρες σε 11άρες, συνήθως θέλει λίγο άνοιγμα. Βέβαια αν χρειαστεί ο βλέπεις και μόνος σου , αν πατάει καλά η χορδή ή όχι. ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-5mm? Μηπως 0.3-0.5mm dear boukas? Καλο relief για μενα σε ηλεκτρικες και σε ακουστικες ειναι οσο ειναι το παχος μιας business card ή το πολυ οσο μιας πιστωτικης (πλαστικης) καρτας. Αν και εγω τα προτιμω τα μπρατσα ολοισια.

 

Εκανα και στην ακουστικη το ιδιο που ειχα κανει στην ηλεκτρικη. Εβγαλα το παξιμαδι, το καθαρισα, το λαδωσα απο μεσα στα πασα και το ξαναβιδωσα. Τα αποτελεσματα δεν ηταν τοσο εξαιρετικα οσο ηταν στην strat μου και λεω τωρα να κανω το trick με τις ροδελες. Θα σας ενημερωσω μολις βρω τον χρονο και το κανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο  ;D ο αγριανθρωπος που εβαλες στη φοτοποιος ειναι  :o ??? ;D ;D

Ο Coyannte ugly! ;D

(δηλ. εγω "αγριομουρης" στο photoshop!)

Δεν βαζω ομορφη φωτο,θα με κυνηγανε τα gruppies! ;D ;D

 

Yann το wd40 δε το χρησιμοποιούν μόνο για τη σκουριά, αλλά και σαν λιπαντικό. Βέβαια λεπτομέρειες θα μου πεις και θα έχεις δίκιο. Εδώ στην ανάγκη και λίγο ελαιόλαδο καλό κάνει (μη γελλάτε ωρέ!!!!)

 

Bouka,το ελαιολαδο και καθε τετοιο λαδι,

ειναι αυτο που θα σου κολλησει τη βεργα,και θα σε ξαναναγκασει να ξαναριξεις wd την επομενη φορα..

 

Τα λαδια ΚΟΛΛΑΝΕ!!

ΜΟΝΟ ΓΡΑΣΣΟ στη βεργα και αυτο ΓΡΑΦΙΤΟΥΧΟ για να μην κολλαει,

και να μπορεσεις ευκολα να ξαναρυθμισεις μετα απο χρονια! :)

(Σιγα να μην βαζουν γραφιτουχο οι κατασκευαστες,οποτε και καινουρια οργανα μπορει να εχουν κολλημενη βεργα,

δεν τα αγοραζουμε την επομενη της κατασκευης τους,ετσι?)

 

Το wd ειναι και λιπαντικο,αλλα μονο για μεταλλα...

Ασχολουμαι με μηχανακια (λυνω και δενω) απο τα 14 μου (ειμαι 41),

και εχω χαλασει παμπολα wd απο τοτε που το ανακαλυψαμε (μεχρι τοτε ειχαμε το πετρελαιο)

παλαιοτερα ειχα το ψωνιο να παιρνω παλια μηχανακια και να τα αναπαλαιωνω μονος μου... :D

 

ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ για τις βεργες,θα κανει καλο ομως στα σκουριασμενα βιδακια της γεφυρας! ;)

(και το απορριπτω εδω και 20 χρονια...!)

 

Οσον αφορα τη ρυθμιση τωρα,δεν γινεται μονο απο τη βεργα,

αλλα ταυτοχρονα με τη ρυθμιση του υψους χορδων,και ακολουθειας radius!!

(Αν δεν ξερεις τι κανεις δηλαδη,ποιο σεταπ??)

 

Καλο ειναι οι γνωστες να μην προτεινουμε σε απειρους να κανουν τετοιες δουλειες,

γιατι την πληρωνουν οι επισκευαστες...(χαλασμενες βιδες γενικοτερα,κτλ)!! >:(

 

Θα το πω για μια ακομη φορα:

Πρωτα διαγνωση,μετα θεραπεια!!

 

Ποιος ο λογος να πειραξεις τη βεργα και τις οποιες ρυθμισεις,

αν δεν εισαι σιγουρος οτι δεν φταινε τα ταστα (οπως λες οτι κοιταμε μετα το πειραγμα της βεργας)...

 

Το ΣΩΣΤΟ λοιπον,ειναι να σιγουρευτουμε οτι ΔΕΝ φταινε τα ταστα η η ιδια η ταστιερα,

και τοτε παμε στη βεργα,η οποια θα κανει δουλεια ΜΟΝΟ αν δεν υπαρχει προβλημα αλλου! ;)

 

Οποιος λοιπον δεν ειναι σιγουρος για οτι κανει,

καλο ειναι να παει στο μαστορα του,για να μην τον "παιδεψει" αργοτερα,

και να μην "κλαιει" οργανα και λεφτα! ;D

 

Σε περιπτωση αλλαγης σετ,σιγουρα παμε κατευθειαν στη βεργα,

αφου "παρει" το μπρατσο μονο του πρωτα,και αν χρειαστει!(μερικα αντεχουν ενα παραπανω νουμερο).

 

Δωσε βαση τωρα:

ΔΕΝ αντιδρουν ολα τα μπρατσα αμεσως,

καποια ισως χρειαστουν ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ μεχρι να κουνηθουν λιγο...

 

Οποιος δεν το ξερει αυτο,νομιζει οτι η βεργα θελει κι'αλλο σφιξιμο...

σφιξε κι'αλλο λοιπον,και...ΜΠΑΜ!! :o

 

Και κατι αλλο:

Τι να κανει η ρυθμιση της βεργας,αν το μπραστο παιρνει

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ καμπυλη απο την πλευρα της μι καντινι,

και διαφορετικη απο την πλευρα της μπασσας.... ???

Οσο και να προσπαθεις... :-\

 

Αυτα τα...mm ειναι απλως βιομηχανικες οδηγιες,

γι'αυτο και "απο-εως"...

Κανενας σοβαρος μαστορας δεν ασχολειται με αυτα,

αλλα με το ατομο (οργανο) που εχει στα χερια του! :)

 

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bouka,το ελαιολαδο και καθε τετοιο λαδι,

ειναι αυτο που θα σου κολλησει τη βεργα,και θα σε ξαναναγκασει να ξαναριξεις wd την επομενη φορα..

 

 

Τα λαδια ΚΟΛΛΑΝΕ!!

 

Να το δεχτώ. Παίζει να είναι mumbo jumbo αυτό που διάβαζα (νετ βλέπεις) Αν θες όμως εξηγείς το 2ο;

 

Το wd ειναι και λιπαντικο,αλλα μονο για μεταλλα...

 

Ε μα για τη βέργα λέμε, όχι για το ξύλο! ΑΝ θες εξήγησε, γιατί το απορρίπτεις;

 

 

Οσον αφορα τη ρυθμιση τωρα,δεν γινεται μονο απο τη βεργα,

αλλα ταυτοχρονα με τη ρυθμιση του υψους χορδων,και ακολουθειας radius!!

(Αν δεν ξερεις τι κανεις δηλαδη,ποιο σεταπ??)

Εννοείται αυτό. Μάλιστα πολλοί τα ρυθμίζουν ταυτόχρονα (όχι ένα-ένα δηλαδή) Απλά το συγκεκριμένο θέμα σαν απορία είχε τη βέργα και όχι το σετάρισμα γενικότερα.  :)

 

Καλο ειναι οι γνωστες να μην προτεινουμε σε απειρους να κανουν τετοιες δουλειες,

γιατι την πληρωνουν οι επισκευαστες...(χαλασμενες βιδες γενικοτερα,κτλ)!! >:(

Θα το πω για μια ακομη φορα:

Πρωτα διαγνωση,μετα θεραπεια!!

Νομίζω ότι από την αρχή είπα ότι αν βρει δυσκολίες να το πάει σε μάστορα  ;)

 

Ποιος ο λογος να πειραξεις τη βεργα και τις οποιες ρυθμισεις,

αν δεν εισαι σιγουρος οτι δεν φταινε τα ταστα (οπως λες οτι κοιταμε μετα το πειραγμα της βεργας)...

 

Το ΣΩΣΤΟ λοιπον,ειναι να σιγουρευτουμε οτι ΔΕΝ φταινε τα ταστα η η ιδια η ταστιερα,

και τοτε παμε στη βεργα,η οποια θα κανει δουλεια ΜΟΝΟ αν δεν υπαρχει προβλημα αλλου! ;)

Το να ρυθμίσεις τη βέργα δεν είναι και rocket science. Αν δεις ότι δεν ρυθμίζεται με αυτή κοιτάς και τα τάστα. Αν θες τα κοιτάς πριν, αν θες τα κοιτάς μετά. Απλά η βέργα είναι το στανταρ σε ένα κανονικό σετάρισμα, ενώ τα τάστα είναι ειδικότερη διαδικασία και έλεγχος. Οπότε πιθανότερο είναι  να το καταλάβουμε αφού πρώτα κάνουμε το απαραίτητο σερβις και αυτό δεν πιάνει. Αν όμως σκάσει κάποιος σε κάποιο μαγαζί και πει ότι κάποιο πρόβλημα παίζει, τότε εννοείται ότι η διαδικασία που θα κάνει ένας μάστορας είναι λίγο διαφορετική από ένα απλό σερβις  :)

 

 

Σε περιπτωση αλλαγης σετ,σιγουρα παμε κατευθειαν στη βεργα,

αφου "παρει" το μπρατσο μονο του πρωτα,και αν χρειαστει!(μερικα αντεχουν ενα παραπανω νουμερο).

 

Δωσε βαση τωρα:

ΔΕΝ αντιδρουν ολα τα μπρατσα αμεσως,

καποια ισως χρειαστουν ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ μεχρι να κουνηθουν λιγο...

 

Οποιος δεν το ξερει αυτο,νομιζει οτι η βεργα θελει κι'αλλο σφιξιμο...

σφιξε κι'αλλο λοιπον,και...ΜΠΑΜ!! :o

Νομίζω ότι το "αν χρειαστεί" το έχω τονίσει 3-4 φορές πιο πριν  ;)

 

Και κατι αλλο:

Τι να κανει η ρυθμιση της βεργας,αν το μπραστο παιρνει

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ καμπυλη απο την πλευρα της μι καντινι,

και διαφορετικη απο την πλευρα της μπασσας.... ???

Οσο και να προσπαθεις... :-\

Αυτό είναι άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει με τη ρύθμιση ενός t.r. Είναι ειδική κατάσταση που εμπίπτει στο "Τράβα την σε ειδικό" που λέω συνεχώς

 

Αυτα τα...mm ειναι απλως βιομηχανικες οδηγιες,

γι'αυτο και "απο-εως"...

Κανενας σοβαρος μαστορας δεν ασχολειται με αυτα,

αλλα με το ατομο (οργανο) που εχει στα χερια του! :)

Ε νομίζω ότι πιο πριν το είπα κι εγώ αυτό με το παράδειγμα του Erlewine που κάνει τα δικά του  ;)

 

 

 

Τες πα δεν ξέρω που διαφωνούμε (αν διαφωνούμε κάπου τελικά), απλά εσύ το θέτεις στα ευρύτερα όρια του τι κάνει ένας επαγγελματίας όταν του σκάσει ένα προβληματικό όργανο, ενώ εγώ απλά το περιόρισα στα όρια του απλού σεταρίσματος και που πρέπει να σταματήσει ένας απλός οργανοπαίκτης  :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου