Προς το περιεχόμενο

Πέτρινα Χρόνια Vst Κλαρίνο/Σαξόφωνο


Marios Paradisis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εδώ είναι μια διασκευή του φοβερού κομματιού του Σταμάτη Σπανουδάκη "Πέτρινα Χρόνια" παιγμένη live από εμένα στα πλήκτρα με ένα κλαρίνο σε στυλ Βασίλη Σαλέα που φέρνει πολύ και σε σαξόφωνο. Το όργανο αυτό το έχω φτιάξει ο ίδιος στο Kontakt.

Επειδή η ποιότητα ήχου και το compression που χρησιμοποιεί το youtube είναι χείριστα μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ το mp3 http://www.datafilehost.com/get.php?file=c275446f

 

Εδώ είναι και το βίντεο, πείτε μου τη γνώμη σας.

 

Amazing Keyboard Solo

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Σε αυτό το forum μάλλον δεν είστε και πολύ ομιλητικοί!  :)

 

Ρε φιλαρακο απ οτι καταλαβα δεν ζητας τη γνωμη μας για το μουσικο θεμα (δεν ειναι εξ αλλου δικο σου), αλλα μαλλον για τον ηχο του κλαρινοξαφοφωνου που ανακαλυψες.

Εγω τωρα απο τη μερια μου τι να σου πω?? Οτι ειναι καλο?? Μ@λακια θα πω, οτι ειναι κακο?? Παλι μ@λακια θα πω. Οποτε δεν λεω τιποτε και κουλαρω.

Ενα σχολιο μονο θα κανω.

Οπως εσυ μπορεσες και αναιρεσες τον κλαρινοσαξοφωνιστα (κλαρινιστα στην περιπτωση μας) ετσι και γω που τυγχανει να ειμαι κλαρινοφλαουτοσαξοφωνιστας (πανε πακετο αυτα ξερεις...), αλλα και κιθαριστας,  μπορω να σε αναιρεσω σαν αρμονιστα και να βαλω το pc μου να παιζει, και πολυ καλυτερα ακομα, και ετσι να αναιρουμε ο ενας τον αλλον. Και που να καταληξουμε τελικα?? να αναιρεθουμε ολοι μας απο την τεχνολογια, και να κοιταζουμε ο ενας τον αλλον απραγοι, και ολοι μαζι το "μηχανημα" να παιζει.

Το θελουμε αυτο?? ΟΧΙ. Και ξερεις κατι??!! Αν αυτο το πραγμα το παιξεις σε καποιο live (μαγαζι κοινως) το κοινο (ο κοσμος δηλαδη) θα ψαχνει να βρει που ειναι το κλαρινο που παιζει. Οταν θα καταλαβει οτι δεν παιζει κλαρινο αλλα μηχανη, θα νοιωσει κατι....καλο η κακο...ασχετο, αλλα τεραστια σημασια εχει οτι θα ψαξει να βρει το κλαρινο. Που τελικα αυτο παει να πει οτι ο κοσμος "μας θελει" να παιζουμε. Αλλος το ενα οργανο, αλλος το αλλο. Εμεις δεν μας θελουμε.....  ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

TSotir: Sorry αλλά νομίζω ότι κάπου μπερδεύεις τα πράγματα... Ο σκοπός των VI (Virtual Instruments, Εικονικά Όργανα) δεν είναι να πάρουν την δουλειά από τους οργανοπαίκτες, αλλά να δώσουν μία παραπάνω δυνατότητα.

 

Να σου δώσω, 1-2 παραδείγματα για να καταλάβεις:

α. Εγώ είμαι πιανίστας και έχω 2 πιάνα στο σπίτι. Για ηχογραφήσεις όμως χρησιμοποιώ τον Η/Υ και samples! Πολύ απλά η ποιότητα και το κούρδισμα είναι τόσο καλά, που είναι αδύνατον να καταφέρω να βρω τρόπο να τα φτάσω μόνος μου. Και όχι μόνον εγώ. Σε γνωστό στούντιο στην Αθήνα το 2001 έκανα ηχογράφηση σε ένα yamaha πιάνο με ουρά, και ο ήχος ήταν... κακός τελικά. Κλέβω την δουλειά από κάποιον; Ίσως από κάποιο στούντιο που όμως ΔΕ μπορεί να μου προσφέρει την ποιότητα που εγώ, ως επαγγελματίας χρειάζομαι.

β. Γράφω ένα κομμάτι για ορχήστρα εγχόρδων και χορωδία. Αν περιμένεις να έχω μία χορωδία και μια ορχήστρα στα υπόγειά μου κλειδωμένες να τους βγάζω όποτε τους χρειάζομαι... πολύ απλά κάνεις λάθος! ;)

 

Με λίγα λόγια τα VST εξυπηρετούν εκεί που ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα για τον 'ζωντανό ήχο'. Φυσικά και η φιλαρμονική του Βερολίνου είναι καλύτερη από οποιοδήποτε VST, αλλά μέχρι να καταφέρω να φτάσω εκεί... έεεε... καλά είναι και τα samples! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικολα δεν διαφωνω σε γενικες γραμμες με οσα γραφεις, τα VI μας κανουν γενικα τη ζωη μας ευκολη. Οτι εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου το εγραψα σαν σχολιο και πιο πολυ σαν γενικο προβληματισμο. Και οσα εγραψα πιστευω οτι ισχυουν (αν και τα τελευταια χρονια καποιος που θελει να ηχογραφησει κατι με ενα πνευστο απευθυνεται σε καποιον που παιζει κατι τετοιο και κανει τη δουλεια του και οχι σε κακες και πεθαμενες απομιμησεις)

Αφορμη για τον προβληματισμο μου αυτον ηταν το οτι δεν μπορεσα να καταλαβω το νοημα και το ζουμι του ολου ετουτου θεματος (κλαρινα σαξοφωνα σαλεας, κλπ κλπ).

Κατα τα αλλα το παιδι πολυ καλα παιζει.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

TSotir, τώρα είδα τις απαντήσεις σου (κάλιο αργά παρά ποτέ) και έχω να σου πω οτι το βίντεο που παρέθεσες δεν έχει καμία σχέση με αυτό που "προσπάθησα να μιμηθώ" και επίσης δεν είχα σκοπό να σε "ακυρώσω" και συγγνώμη, αλλά πραγματικά λυπάμαι για τα σχόλια που κάνεις. Εγώ βγάζω απλώς την ψυχή μου μέσα από το παίξιμο μου και δεν είπα πουθενά οτι τα καταφέρνω καλύτερα από τον οποιονδήποτε που παίζει με το αληθινό όργανο ούτε έχω σκοπό να φάω την δουλειά των πνευστών. Έλεος δηλάδη, μερικοί νομίζετε οτι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από σας.

 

Και αυτό που λες οτι παίζει "μηχανή" και όχι άνθρωπος είναι παντελώς άστοχο, γιατί με το ίδιο σκεπτικό εγώ θα πρέπει να πω για σένα οτι παίζει ένα επεξεργασμένο κομμάτι ξύλου ή χαλκού. Ο υπολογιστής είναι απλώς το μέσο, που το ελέγχω εγώ με τα δάχτυλά μου, με το πόδι μου (sustain pedal) και την αναπνοή μου (breath controller).

 

Λοιπόν αυτά και λυπάμαι που σε"ακύρωσα" με το βίντεό μου, δεν ήταν η πρόθεσή μου αυτή, και αν εσύ θες να με "ακυρώσεις" οποιαδήποτε στιγμή, σου υπόσχομαι οτι δεν θα με πειράξει ούτε λίγο.

 

Καλές γιορτές σε όλους.

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εδώ είναι μια διασκευή του φοβερού κομματιού του Σταμάτη Σπανουδάκη "Πέτρινα Χρόνια" παιγμένη live από εμένα στα πλήκτρα με ένα κλαρίνο σε στυλ Βασίλη Σαλέα που φέρνει πολύ και σε σαξόφωνο. Το όργανο αυτό το έχω φτιάξει ο ίδιος στο Kontakt.

Επειδή η ποιότητα ήχου και το compression που χρησιμοποιεί το youtube είναι χείριστα μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ το mp3 http://www.datafilehost.com/get.php?file=c275446f

 

 

 

 

Mου αρεσει και μαλιστα παρα πολυ.Απο οτι καταλαβα το samplaρες μονος σου?χιλια μπραβο και μονο γιαυτο.Δεν ξερω τι γνωμη εχουν οι...σκληροπυρηνικοι πνευστοι..παντως ο συγκεκριμενος ηχος περναει για πανω απο το 90% των περιπτωσεων, οποτε την αποστολη του την πετυχαινει και με το παραπανω....παντως απο οτι εχω καταλαβει αν δεν υπαρχει breath controller τα πνευστα vst χανουν σε ρεαλισμο(οσο και να ρημαζεις το wheel του keyboard).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Μαριε, κλαρινο που να φερνει σε σαξοφωνο (οπως λες στην περιγραφη της φωνης που παιζεις), ειναι αυτο εκει το μπασο κλαρινο που εβαλα. Δεν ειπα οτι εχει σχεση αυτο που παιζει εκεινος εκει στο βιντεο εκεινο με αυτο που παιζεις εσυ. Τον ηχο απλα προσομοιωσα και τιποτε αλλο.

Αν καταλαβες, οτι ειπα σε αυτο εδω το θεμα, δεν αποτελει κριτικη για αυτο που εκανες εσυ. Απλα διατυπωσα ενα προβληματισμο μου, ο οποιος μπορει να ηταν και αστοχος η εκτος θεματος (μπορεις να το παρεις και ετσι). Οποτε αυτο...

 

Έλεος δηλάδη, μερικοί νομίζετε οτι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από σας.

 

εκ μερους σου ειναι λιγο αστοχο.

Δεν σε πειραξε κανενας για να ζητας ελεος, και δεν αισθανομαι εγω το κεντρο του κοσμου (δεν μπορω να καταλαβω γιατι το λες αυτο??!!).

 

Και για να κανω και την κριτικη μου σε αυτο που παιζεις.....οχι εμενα δεν μου αρεσε. Εσυ μπορει να βαζεις ψυχη, αλλα αυτη η ψυχη σε μενα δεν βγαινει...

Εμενα μου αρεσε και μου βγαζει ψυχη αυτο εδω.

 

 

και το χω ακουσει μεχρι τωρα 40 φορες.  ;D

 

Παρεπιμπτοντως αν αυτο που παιζεις με τον ηχο που μονος σου εφτιαξες το επαιζες απλα με ενα πιανο, μπορει και να μ αρεσε (τοτε θα επιανα και την ψυχη που βαζεις).

Δεν καταλαβαινω γιατι με βριζεις?? Επειδη δεν μ αρεσει κατι που εφτιαξες??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και το χω ακουσει μεχρι τωρα 40 φορες.  ;D

 

Παρεπιμπτοντως αν αυτο που παιζεις με τον ηχο που μονος σου εφτιαξες το επαιζες απλα με ενα πιανο, μπορει και να μ αρεσε (τοτε θα επιανα και την ψυχη που βαζεις).

Δεν καταλαβαινω γιατι με βριζεις?? Επειδη δεν μ αρεσει κατι που εφτιαξες??

 

 

Αυτο ισως σημαινει οτι δεν ακους τετοιο ειδος μουσικης, αρα δεν μπορεις να δεις την

ψυχη που κατ' εμε βγαζει ο φιλος Marios... εστω και με αρκετη υπερβολη, οσον αφορα το παιξιμο, η μαλον την εξομοιωση παιξιματος κλαρινου που προσπαθησε να πετυχει...

Αν ας πουμε ακουγες το original απο τον Β. Σαλεα, θα ενιωθες την ψυχη στο παιξιμο που αναμφιβολα υπαρχει;

Για να το πω και αλλιως, σε πολλους δεν αρεσει ο Καζαντζιδης και δικαιωμα τους, ωστοσο η ψυχη που εβγαζε αυτος ο ανθρωπος τραγουδωντας δεν αμφισβητειται.

 

Τωρα οσον αφορα την τεχνολογια των σαμπλαρισμενων ηχων γενικοτερα, δεν ειναι καθολου κακο θα ελεγα, απεναντιας.... εγω προσωπικα χρησιμοποιω τετοιους ηχους και θαυμαζω τους δημιουργους μερικων απο αυτους.... Demo απο κατι τετοιους ηχους εχουν ξεγελασει πολλους καλους μουσικους, πχ. ενα βιολι οταν πρωτοειχε βγει και ακουγαν το demo στοιχιματιζαν οτι αυτο ειχε παιχτει απο βιολιστα και οχι απο πληκτρα!

 

Για τον φιλο Marios τωρα, μαλλον απο οτι καταλαβα ηθελε να πουμε γνωμες για το παιξιμο και για τον ηχο που εφτιαξε.

Λοιπον φιλε το παιξιμο σε γενικες γραμμες καλο αν και με υπερβολες οπως ειπα, εχε ομως στα υπ οψιν οτι ενας καλος και γρηγορος πληκτρας δεν ειναι απαραιτητα και καλος - παιζοντας  στα πληκτρα παντα - κλαρινιστας, βιολιστας, κιθαριστας αν προηγουμενως δεν εχει μελετησει ΚΑΛΑ το υφος και την εκφραστικοτητα του οργανου που προσπαθει να εξομοιωσει.

Στην εισαγωγη του κομματιου ας πουμε σβηνεις αποτομα τις νοτες, ισως δεν εχεις καταφερει ακομα να διαχειριστεις το breath controller στις πολυ χαμηλες εντασεις....

Οσον αφορα τον ηχο, σε ορισμενα σταδια εντασης, λιγα ομως, θυμιζει σκετο κλαρινο, στα περισσοτερα θυμιζει κλαρινοσαξοφωνο  ;D οποτε δουλεψε τον αρκετα μεχρι να βγαλεις ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα.

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου