Προς το περιεχόμενο

Κουρτίνες για ηχομόνωση;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Granule

 

Πολυ σωστα αυτα που λες αλλα η ερωτηση που εθεσες στην αρχη πιστευω ηταν τι ειναι διαχυτο πεδιο και τελεια αντηχηση.

Η απαντηση μου ηταν στο τι ειναι αυτα.

 

 

Σε προηγουμενο post σου ρωτας

 

"δεν υπαρχει ο παραγοντας κατευθυντικοτιτα "

 

και να μιλάμε για ένταση....;;;;;;;;;

 

και μετα κανεις αναλυση της εντασης και φτανεις στο συμπερασμα οτι ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τη κατευθυντηκοτητα.

 

Εδω πραγματικα με μπερδευεις.

Και σου λεω οτι αν σκεφτεις οτι εχεις 4 ηχεια γυρο σου και καποιο παιζει πιο δυνατα απο τα αλλα τοτε θα καταλαβεις οτι ο ηχος ερχετε απο εκει ομως εαν παιζουν ολα το ιδιο τοτε δεν καταλαβενεις απο που ερχετε ο ηχος απλα τον ακους.Αυτο πολυ χονδρικα ειναι η προυποθεση για το διαχυτο πεδιο.

 

Αν τορα ενδιαφερετε καποιος για το δικο του χωρο να κανει αυτες τις εφαρμογες εννοειτε οτι πρεπει να λαβει υποψην αυτα που λες για τις συχνοτητες εξου και το γεγονος οτι σε μικρους χορους ειναι δυσκολα τα πραγματα για διαχυτο πεδιο.

 

Χρήστη Paris1983

 

Δεν έκανα καμία ανάλυση της έντασης....

 

Πώς θα μπορούσα άλλωστε...;;;

 

Έχουνε γραφτεί πολλά papers με αυτό το θέμα και από παγκοσμίως ΜΕΓΑΛΑ (πραγματικά ΜΕΓΑΛΑ) ονόματα της ακουστικής.

 

Εγώ απλά είπα οτι η ένταση είναι διανυσματικό μέγεθος....

 

Μόνο αυτό.

 

Και οτι σαν τέτοιο.... έχει κάποιες ιδιότητες.

 

Για αυτό και απόρησα... αλλά.... τεσπα... άστο.

 

΄Σε παράπεμψα σε ένα μέγεθος.

 

Δες το.....

 

Επίσης...

 

η προυπόθεση για το διαχυτό πεδίο...

 

 

 

 

 

αυτό που αναφέρεις...

 

είναι αποτέλεσμα. Όχι προυπόθεση.

 

 

Δες αυτό που σε παρέπεμψα....

 

 

 

 

χρήστη FreemindGr...

 

Δεν πρόκειται να πω τίτλο.

 

Ούτε έναν.

 

Γιατί....

 

1ον.

 

Ας είναι ο άλλος απόφοιτος της πρώτης τάξης του δημοτικού. Από την στιγμή αυτά που λέει είναι σωστά δεν μετράει ούτε τι χαρτιά έχει ούτε τι μόρφωση (Αυτό για το "αν εισαι πολιτικος μηχανικος με ειδικευση στη μελετη ακουστικων χωρων ή φυσικος με ειδικευση στην κυματικη του ηχου, ευχαριστως να ακουσω ολες τις ενστασεις σου") .

 

 

 

2ον.

 

Η μάλλον... συγγνώμη αλλά αυτό δεν θα το πώ.

 

 

 

Αυτά.

 

Φιλικά

Granule.

 

Υ.Γ. Πάντως... αλήθεια... σου συνιστώ να αλάξεις.... "καρνταρόμπα" βιβλιοθήκης........... κατά την ταπεινή μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε Granule

 

Καταρχην ζητω συγνωμη για την αστοχη λεξη "αναλυση" που χρησιμοποιησα.

 

Δεν καταλαβαινω τι δεν μπορεις/θελεις να δεχτεις απο τον ορισμο του διαχυτου πεδιου που σου εδωσα?

Δηλαδη αν υπαρχει κατι λαθος ή ασαφες πεστο για να το ψαξουμε και να βρουμε μια λυση.

 

Το γνωριζω οτι η ενταση ειναι διανυσματικο μεγεθος και το ξανακοιταξα και τωρα ξανα.

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Granule

 

Καταρχην ζητω συγνωμη για την αστοχη λεξη "αναλυση" που χρησιμοποιησα.

 

Δεν καταλαβαινω τι δεν μπορεις/θελεις να δεχτεις απο τον ορισμο του διαχυτου πεδιου που σου εδωσα?

Δηλαδη αν υπαρχει κατι λαθος ή ασαφες πεστο για να το ψαξουμε και να βρουμε μια λυση.

 

Το γνωριζω οτι η ενταση ειναι διανυσματικο μεγεθος και το ξανακοιταξα και τωρα ξανα.

 

Μα....

 

δεν είναι προσωπικό το θέμα.... :D

 

 

Τέσπα.....

 

 

Πιστεύω οτι είναι ατελέσφορο να εμβαθύνουμε κι άλλο.

 

Αν αυτή μου η άποψη σε βρίσκει αντίθετο παρακαλώ πέστο μου να συνεχίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Granule

 

Δεν ειπα οτι το θεμα ειναι προσωπικο :) απλα εκανα ενα λαθος και ζητησα συγνωμη τιποτα αλλο :)

 

Και εγω πιστευω δεν πρεπει να εμβαθυνουμε αλλο γιατι εχουμε παραποιησει το post του φιλου μας.

 

Απλα ηθελα να δωσω μια απαντηση στις ερωτησεις σου δεν ξερω αν τα καταφερα ή οχι και σαν υστατη προσπαθεια θελω να δωσω και αυτο

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Diffusion_(acoustics)

 

και αν πιστευεις οτι υπαρχει κατι ασαφες και προς συζητηση να κανουμε αλλο θεμα γιαυτο. :)

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Granule, η ερωτηση μου για το αν εισαι κατι συγκεκριμενο σε αυτους τους κλαδους, δεν εχει να κανει με καμια κακια απο μερους μου. Η ενασχοληση μου με την ακουστικη ειναι καθαρα ερασιτεχνικη και με βοηθαει κυριως στη δουλεια μου στο θεατρο, και οχι στη δημιουργια ειδικων χωρων ( μιας και γι'αυτο χρειαζεται ειδικος ).

Ασε με λοιπον να σου ζητησω το βιβλιο που ηθελες να αναφερεις, αλλα τελικα δεν ανεφερες. Απο τη στιγμη που εχεις την διαθεση να συμμετασχεις στο topic, σημαινει πως εχεις και καποιες γνωσεις που θελεις να μοιραστεις. Και αν η βιβλιοθηκη μου οντως χρειαζεται αλλαγη, τοτε τι καλυτερο απο το να κινηθω προς την κατευθυνση που θα μου πεις :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα μπορούσα να επανέλθα στο αρχικό ερώτημα θα έλεγα ότι το να βάλεις κουρτίνα περιμετρικά είναι extreme αντιμετώπιση για acoustic treatment. Μάλλον χρειάζεσαι μεγαλύτερη φαντασία και πολυμορφικότητα. Χρειάζεσαι δηλαδή panel για όλο το ακουστικό φάσμα και όχι μόνο για αυτό που αποροφουν οι κουρτίνες. Αντιλαμβάνομαι ότι οδηγήθηκες εκεί πιστέυοντας οτι οι κουρτίνες μπορεί να εμποδίσουν τον ήχο να βγαίνει από το δωμάτιο αλλα δεν πρόκειται να το κάνουν. Επίσης το να σου μειώσουν την ένταση που ακούς μέσα στο δωμάτιο πολλές φορές δεν λέει και τίποτα γιατί εσύ πάλι θα δυναμώνεις για να ακούσεις στην ένταση που γουστάρεις να ακούς.

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βελούδινη κουρτίνα είναι απορροφιτική αλλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ

Για τους τοίχους σου συστήνω ταπεινά ricophone (κάπου στα 13 ευρώ το τετραγωνικό το 3εκατ. παχος και 23 ευρώ το 5 εκατ. πάχος)

 

Για το ταβάνι υλικό που αποτελείται από πετροβάμβακα και εξωτερικά ιρακλίτ (φαντάσου το σαν σάντουιτς: έξω το ιρακλίτ και μέσα ο πετροβάμβακας) και απο κάτω γυψοσανίδα.

 

Για πιο φτηνή λύση στον τοίχο ΑΥΓΟΘΗΚΕΣ (συνήθως πάνω από κάποιο φελιζόλ και όχι Daw γιατί κάνει τυμπανισμό!!!)

 

Δάπεδο παχιά μοκέτα.

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε granule, ¨ημαρτον. Κατέντησε αυτό το τόπικ ενας "δημοτικού" ανταγωνισμός γνώσεων. Ολοι βοηθάνε και συμμετέχουν. Το πάρε βιβλίο να διαβάσεις και κάνε αυτό και όχι δεν ειναι ετσι ,όταν ξεπερνάνε τις 3 σελίδες σε ενα τόπικ... ήμαρτον!

Πάντως εγώ πιστέυω ότι η καλύτερη κουρτίνα ηχομόνωσης ειναι του μπάνιου!

Ε μαααααα...

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πήγαινε στου Χυτήρογλου,

και ζήτα από την πωλήτρια να σου δώσει κουρτίνες ηχομόνωσης. 8O

 

Και αν δεν καταλαβαίνει, πήγαινέ την στο σπίτι σου,

να δεί το τι ακριβώς χρειάζεσαι, :wink:

να της «εξηγήσεις» :wink: ώστε να «καταλάβει» :o . bigheadgirl08sm_t.jpg

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμέσως επόμενο ζήτημα μετά το Μεσανατολικό έγινε αυτό της κουρτίνας. :lol: Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας. Αρκετές από αυτές με βοήθησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου