Προς το περιεχόμενο

Rock-Metal Ελληνικοί η Ξένοι στίχοι


pureanalog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσεις τι στιχους γραφεται? Ελληνικους η Αγγλικους?

 

Επίσης εσεις που γράφετε στα Αγγλικά πιστεύετε πως είναι προσιτά τα τραγούδια σας στους Έλληνες, ειδικά όταν βγαίνετε και παίζετε λαιβ?

 

Εγώ είμαι σε αυτό το δίλημμα εδω και χρονια και δε μπορω να καταληξω. Ναι ο Αγγλικος στιχος ακουγεται πιο ταιριαστος επειδη εχουμε εξοικιωθει. Αλλα αν σε ενα μαγαζι βγεις και παιξεις δικα σου κομματια με ξενους στιχους θα χασμουριουνται ολοι. Αν εχεις Ελληνικους τοτε καποιοι ισως προσεξουν και ισως ενδιαφερθουν για τα κομματια σου, ισως τους πουν και κατι. Στα αγγλικα θα καταλαβαινουν συνηθως μια κορακιστικη αγγλικη προφορα, αντε μια αποδεκτη προφορα στην καλύτερη που θα κανει mumbling καποιους ακατανοητους στιχους...

 

Πιστευω πως οι στιχοι ειναι μεγαλο μερος του γιατι στην Ελλαδα ο κοσμος προτιμαει να ακουει αυτα που ακουει... Επειδη τα καταλαβαινει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επισης μπορεις να γινεις και ποιο ευκολος στο ακουσμα στο ελληνικο κοινο με τον παρακατω τροπο!!!

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εκπομπη της πάνια ειχα δει μια διασκευη του paranoid στα αλβανικα.......

σε βαζει σε σκεψεις???

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το θέμα προσφερεται για κάψιμο, θα προσπαθήσω να απαντήσω σοβαρά.

 

Πιστευω οτι εκαστος στο είδος του και ο Ελληνας στο σκυλαδικο. Ειτε μας αρεσει ειτε οχι το rock και το metal ειναι μουσικες που δημιουργηθηκαν και τελειοποιηθηκαν απο τους Αγγλοσάξωνες. Ετσι το μαθαμε ετσι το αγαπησαμε αυτο ειναι. Καποια πραγματα ειναι καλο να μην τα αλλαζουμε.

 

Τωρα για το αν ο Ελληνας ξερει καλα αγγλικα για να γραψει η να καταλαβει τον αγγλικο στιχο, αυτο ειναι αλλη κουβεντα. Εδω που τα λεμε οι περισσοτεροι ροκ και μεταλ στιχοι δεν ξεφευγουν ποιοτικα απο το μεσο ελληνικο στιχο. Τις ιδιες παπαριες λενε σε αλλη γλωσσα.

 

Εμενα προσωπικα μου προκαλει απεχθεια ο ορος Ελληνικο ροκ και γελιο η σκεψη για metal με ελληνικο στιχο (σκεφτειτε τος εξοριστους με αγγλικο στιχο ...)

 

Συμπερασμα : ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ στο ΡΟΚ κ το ΜΕΤΑΛ. ΑΝ θελετε να τραγουδατε στη γλωσσα μας υπαρχουν αλλα ειδη μουσικης

 

Υ.Γ. Τον κανονα κανουν οι τεραστιες πλειοψηφιες. Σαφως υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα για αυτο ακριβως το λογο δεν τις αναφερω

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις πλακα συμφωνω απολυτα με τον προλαλησαντα.

 

Ετσι κ αλλιως το ελληνικο κοινο πλεον ειναι πιο εξοικειωμένο με τα αγγλοφωνα κ με τα greeklish (στο γραπτο λογο)

 

right???? ;D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτό ακούγεται άσχημα??  ;D

(αν εξαιρέσουμε την κακή παραγωγή)

Skaribas - Ase me mana shkwnw moikana

Αν ηταν στα αγγλικά πιθανότατα θα το είχα προσπεράσει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μχ.....

ειναι ενα θεμα που παντα με βαζει σε σκεψεις.....

οσο καλα αγγλικα και να γνωριζουμε πλεον, η γλωσσα μας ειναι η ελληνικη οποτε εαν θελουμε να περασουμε σε εναν Ελληνα ακροατη ενα μηνυμα και γρηγορα μεσα απο την μουσικη μας πιστευω οτι θα πρεπει να ειναι στα ελληνικα.Το εχω δει και στο εαυτο μου οτι ακουγοντας συγκροτηματα Live μου μενουν στιχοι και μηνυματα μονο οταν ειναι στα Ελληνικα.

Ομως να παιξεις μεταλ σε Iron maiden στυλ με ελληνικο στιχο θα φας πολυ ντοματα...

Με λιγα λογια πιστευω οτι ο ελληνικος ταιριαζει οταν τον παντρεψεις σωστα με την μουσικη που του ταιριαζει καλυτερα.

πχ ο Πουλικακος, ο Σιδηροπουλος, ο Πανουσης, (ΙΜΟ) το παντρεψανε πολυ ομορφα.

 

εαν θελεις να συνεργαστεις ομως με καποιο Label στο εξωτερικο κ γενικα εχεις βλεψεις κ προς τα εξω ο αγγλικος στιχος ειναι μονοδρομος οπως κ ενας καλος τραγουδιστη/στρια με την καταληλη προφορα

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όποια γλώσσα κι αν είναι οι στίχοι στο μέταλ, πόσοι καταλαβαίνουν περισσότερο απο το 30%, μέσα από ένα ορυμαγδό από ούλτρα-παραμορφωμένες κιθάρες κλπ.;

 

για να μη μιλήσω για "βοθροφωνές"...

 

κατά τα άλλα συμφωνώ πως σε ροκ (ή "ροκίζοντα") ακούσματα ταιριάζει η αγγλική γλώσσα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως κ ενας καλος τραγουδιστη/στρια με την καταληλη προφορα

 

εδώ είναι το θέμα,στην προφορά,αλλά και στην εκ των βάθων γνώση της αγγλικής,κάτι που ένα πτυχίο φροντιστηρίου δε μπορεί να το δώσει.Προσωπικά,ό,τι αγγλική αργκό έχω μάθει,την έμαθα από το σινεμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου