Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου,προενίσχυση κ.λ.π. ξανά, αλλά μόνο γιά χρήση...


Matzore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες γειά σας.

 

Διάβασα όσα περισσότερα ποστ μπορούσα γιά να βγάλω κάποια συμπεράσματα , αλλά ήρθε η ώρα να βάλω και το δικό μου ποστ γιά την ....τελική βοήθεια.___________________________________________

 

Λοιπόν , καταρχήν η χρήση των συγκεκριμένων περιφερειακών προς αγορά θα είναι αποκλειστικά και ΜΟΝΟ γιά την ηχογράφηση φωνής (όχι τραγούδι), μόνο ανάγνωση κειμένων, και συγκεκριμένα διαφημιστικών σποτ.

Οπότε μόνο ένα μικρόφωνο την φορά και τίποτα άλλο.

______________________________________________

Υπολογιστής ισχυρός τόσο ώστε να κάνει την δουλειά υπάρχει ήδη.

Το μικρόφωνο αποφασίστηκε επίσης , και θα είναι το RODE NT1A.

 

Από εκεί και πέρα έχουμε λοιπόν να αποφασίσουμε γιά μιά κάρτα ήχου (γιατί η sounblaster που έχει ήδη το pc δεν... προκάνει γιά τέτοια δουλειά), και 2ον (και μετά από όσα διάβασα μάλλον είναι απαραίτητη) , μιά αξιοπρεπής προενίσχυση μικροφώνου.

 

Ομολογώ πως στην αρχή προσανατολιζόμουν στην αγορά μόνο κάρτας ήχου και συγκεκριμένα firewire (μιάς και η μελλοντική χρήση της και σε laptop είναι πολύ πιθανή).

Από ότι ξέρω οι περισσότερες κάρτες αναλαμβάνουν και την προενίσχυση , αλλά από τα ποστ που διάβασα καταλαβαίνω ότι μάλλον μιά ξεχωριστή "καλή" προενίσχυση θα "ζεστάνει" ποιοτικά το αποτέλεσμα.

 

________________________________________________

Επειδή όμως η χρήση είναι πολύ συγκεκριμένη καθώς και το διαθέσιμο...χρήμα , έχουμε:

 

1η επιλογή : Αγορά μόνο κάρτας ήχου, firewire , με είσοδο XLR , phantom power, που θα λειτουργεί και ως προενίσχυση του mic.

 

2η επιλογή : Αγορά κάρτας ήχου σε συνδυασμό με ξεχωριστή προενίσχυση μικροφώνου

 

Ποιά από τις 2 επιλογές γιά την συγκεκριμένη χρήση προτείνετε και ποιά συγκεκριμένα μοντέλα? Ξέρω ότι έχουν αναφερθεί πολλές επιλογές στο παρελθόν εδώ μέσα ,αλλά θα ήταν κρίμα να αγοραστεί κάτι που γιά την συγκεκριμένη δουλειά απλά θα ήταν υπερβολικό.

_____________________________________________

Υπολόγιζα στην πρώτη επιλογή να δώσω γύρω στα 300-450 Ευρώ γιά κάρτα ήχου, και στην δεύτερη ,με την προυπόθεση ότι το αποτέλεσμα θα αξίζει τον κόπο, γύρω στα 600 Ευρώ (και γιά τα 2).

Τώρα βέβαια 50 πάνω 50 κάτω δεν είναι πρόβλημα.

8O

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry γιά το μακροσκελές του πράγματος.

 

Καλές βουτιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αρχές Ιουλίου, "αναγκάστηκα" με βαριά καρδιά να φτιάξω ένα τηλεοπτικό spot για περιοδικό στο σπίτι ενός φίλου, με έναν ταπεινό c valve pre της samson και μία 'σταχτοπούτα" M audio audiophile 24/96...

Το αποτέλεσμα (σε digital 24bit 96 Khz ηχογράφηση στην καρτούλα) με εξέπληξε ευχάριστα και δεν μου έλειψαν ιδιαίτερα (για την συγκεκριμένη χρήση) τα ακριβά περιφερειακά που κατα καιρούς έχω χρησιμοποιήσει...

Λαμβάνοντας υπόψη τις απαιτήσεις που θέτεις, θα σου πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη αυτόν τον συνδυασμό, που με συνολικό κόστος λίγο πάνω από τα 200 ευρώ πιστευω ότι θα σε καλύψει...

Προσθέτω ότι οι ακουστές διαφορές -άξιες προσοχής- από αυτό το entry level επίπεδο, πολλαπλασιάζουν το κόστος κτήσης..

Το επόμενο "σκαλοπάτι" (πάντα για μένα) είναι ο συνδυασμός μιας Lynx με έναν Spl και βάλε...(κάπου εδώ όμως οι δυνατότητες του -αξιολογότατου για τα λεφτά του- Rode που διαθέτεις, μένουν πίσω και αδυνατίζουν την αλυσίδα...)

 

ΥΓ. μιλάω πάντα για την ηχογράφηση μέσω της spdif εξόδου του samson σε 24/96...αναλογική συνδεσμολογία στο συγκεκριμένο setup δεν επιχείρησα, οπότε και δεν έχω γνώμη..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια πολύ καλή κάρτα ήχου όσο αφορά τον ήχο της πάντα είναι

η EMU 1212m (150e).έχει τυπικό "Signal to Noiz" όσο και μια lynx two

χωρίς να'ναι Lynx βέβαια...Και ένας preamp σε αυτά τα χρήματα είναι

ο trackmaster pro της focusrite με πολύ καλό συντελεστή απόδοσης

τιμής (280e).

Υπάρχουν όμως και ολοκληρωμένες όπως ανέφερες λύσεις τις

οποίες όμως δεν έχω ακούσει,απλά έχω διαβάσει γι'αυτές και

σου προτείνω την FOCUSRITE Saffire (400e)...

Ένα σημαντικό είναι πως και τα 2 setup έχουν οι κάρτες on board dsp

fx κάποια από τα οποία μπορούν να σου φανούν χρήσιμα στην

επεξεργασία...

Δες

http://www.soundonsound.com/sos/sep05/articles/saffire.htmhttp://www.soundonsound.com/sos/jun04/articles/emu.htm

http://www.soundonsound.com/sos/Nov01/articles/trackmaster.aspΑλλά και στα official...Ψάξε καλά και περίμενε κι άλλες

προτάσεις...Μπορεί κάποιος να'χει δουλέψει με saffire ή με την LE version

http://www.soundonsound.com/news&NewsID=8275

 

Επίσης η RME φημίζεται για την ποιότητα στους convertors,αλλά δεν

έχω διαβάσει κάτι για προενίσχυση...Και κοστίζουν και λίγο πιο ακριβά...RME HDSP RPM ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου