Προς το περιεχόμενο

Prog Lead Βιβλία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανένα βιβλιο για solos lead στα πλήκτρα.Δλδ τεχνικές-ασκήσουλες καθαρά για solo ξεσπάσματα που συναντάμε σε πολλές σύγχρονες progressive μπάντες.Δλδ να είναι λίγο προχωρήμενου επιπέδου καθώς έχω κάνει και 7 χρόνια σπουδές κλασσικού πιανου.

 

Αν ναι, προτείνετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο. Ισως δεν έχω ψάξει αρκετά. Ρίξε μια ματιά στα videos του Jordan Rudess: Keyboard wizardy και Keyboard madness. Δεν είναι σε καμία περίπτωση εκπαιδευτικά (πιο πολύ ψυχαγωγικά θα τα έλεγα) αλλά θα σου δώσουν κάποιο υλικό για να ξεκινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στα videos του Jordan Rudess: Keyboard wizardy και Keyboard madness.

 

Respect, αλλά έχω δει τόσα διαφημιστικά που έγινε χειρότερος και από την Μενεγάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλία και όχι video, δεν τα 'χω τσεκάρει βέβαια, αλλά το θέμα ψοφάει για rudess:

 

http://www.amazon.co.uk/Total-Keyboard-Wizardry-Jordan-Rudess/dp/1575606798/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1207147081&sr=8-2

 

http://www.amazon.co.uk/Dream-Theater-Keyboard-Anthology/dp/075792008X/ref=sr_1_9?ie=UTF8&s=books&qid=1207147081&sr=8-9

 

Το πρώτο έχει ασκήσεις και τεχνικές, το δεύτερο είναι transcriptions των κομματιών των theater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στα videos του Jordan Rudess: Keyboard wizardy και Keyboard madness.

 

Respect, αλλά έχω δει τόσα διαφημιστικά που έγινε χειρότερος και από την Μενεγάκη.

 

:) ;D Όντως ο τυπάς το έχει παρακάνει με τις διαφημίσεις. Οι τελευταίες του πόζες είναι για κλάμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? Καλά η διαφήμιση σας πείραξε εσάς...Ό,τι να 'ναι εδώ μέσα... ??? ::)

 

On topic τώρα: 8)

Rudess Rudess και πάλι Rudess....Για αυτό που ζητάς είναι Ο ΠΛΕΟΝ κατάλληλος... 8)

Δεν συγκρίνονται οι δουλειές των άλλων πληκτράδων με αυτές του Rudess... ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω αυτό το βιβλίο, είναι αναλυτικό μέχρι αηδίας και πιάνει όλους τους τομείς όπως ήχους, εφφέ και οτιδήποτε πρέπει να ξέρεις για να προσεγγίσεις όσο το δυνατόν περισσότερο το original.

Όμως δεν είναι βιβλίο τεχνικής, απλά εξηγεί τι παίζει ο Rudess (ή ο Moore σε μερικά κομμάτια) και τα κόλπα για να πετύχεις κάποια κουφά που κάνουν. Δεν εξηγεί το βασικό, πώς θα καταφέρεις να παίξεις τα παλαβά που ακούς στο εκάστοτε κομμάτι.

 

@FatalK

Δεν συγκρίνονται οι δουλειές άλλων πληκτράδων με ΚΑΠΟΙΕΣ από τις δουλειές του Rudess. Ο άνθρωπος έχει γράψει αριστουργήματα, δεκτόν. Αλλά και οι χαζομάρες που γράφει τελευταία δύσκολα βρίσκουν ταίρι... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στα videos του Jordan Rudess: Keyboard wizardy και Keyboard madness.

 

Respect, αλλά έχω δει τόσα διαφημιστικά που έγινε χειρότερος και από την Μενεγάκη.

 

Ε όντως!!!!!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγκρίνονται οι δουλειές άλλων πληκτράδων με ΚΑΠΟΙΕΣ από τις δουλειές του Rudess. Ο άνθρωπος έχει γράψει αριστουργήματα, δεκτόν. Αλλά και οι χαζομάρες που γράφει τελευταία δύσκολα βρίσκουν ταίρι... ::)

 

Ναι συμφωνώ, αλλά εναλλακτικά ας δει και λίγο για μαμάτες μπάντες όπως ELP, ή Genesis. Keith Emerson και Tony Banks... να μην ξεχνιόμαστε.  ;)(εκτός αν ντε και καλά θέλει *σύγχρονες* μπάντες*)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ, αλλά εναλλακτικά ας δει και λίγο για μαμάτες μπάντες όπως ELP, ή Genesis. Keith Emerson και Tony Banks... να μην ξεχνιόμαστε.  ;)(εκτός αν ντε και καλά θέλει *σύγχρονες* μπάντες*)

Σωστό και ειδικά ο Tony Banks είναι πολύ υποτιμημένος και άγνωστος σε σχέση με όσα έχει παίξει. Θυμάμαι μια κουβέντα του Wow! πριν πολύυυ καιρό, "ο Tony Banks είναι από τους ουσιαστικότερους πληκτράδες ever" ή κάπως έτσι. Είχε απόλυτο δίκιο... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου