Προς το περιεχόμενο

Απάτη Online shop


kerkiras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του Noiz!

 

Θεώρησα απαραίτητο να σας ενημερώσω για αυτό που μου συνέβη μήπως μπορέσω να σώσω και άλλους από την απάτη της οποίας έπεσα θύμα. Ήθελα να αγοράσω ένα πληκτροφόρο όργανο και έψαχνα το web μιας και οι τιμές των αντιπροσωπειών στην ελλάδα μου φάνηκαν λίγο τσουχτερές. Βρήκα λοιπόν το εξής site www.djonlinestore.co.uk από το οποίο και παράγγειλα το όργανο που με ενδιέφερε. Έκανα το τραγικό λάθος να εμπιστευτώ μια σελίδα που ούτε καν είχα ξανακούσει άλλα και ούτε είχα ρωτήσει να μάθω γι'αυτην γιατι ενθουσιάστηκα με τις τόσο χαμηλές τιμές ενώ συγχρόνως έπεσα θύμα της εξήγησης ότι τα όργανα έρχονται κατευθείαν από stock αποθήκες των χωρών που κατασκευάζονται (Ιαπωνία ας πούμε). Μου δόθηκε από τη σελίδα ένα όνομα και κάποια στοιχεία στα οποία έπρεπε να αποστείλω τα χρήματα μέσω western union (Αυτό ισχύει για πελάτες που παραγγέλνουν από χώρες εκτός Αγγλίας όπου "εδρεύει" η υποτιθέμενη εταιρία). Πήγα λοιπόν ένα ωραίο πρωί κατέθεσα τα 700 ευρουλάκια και από τη στιγμή που πήραν οι "κύριοι" τα χρήματα.. ούτε φωνή, ούτε ακρόαση ακόμα και μετά από 3 e-mail που τους έχω στείλει. Έχει περάσει ένας μήνας και ανήσυχος πλεόν έψαξα ότι forum υπήρχε στο web για το εν λόγω site. Βρήκα τα εξής...

 

http://db.aa419.org/fakebanksview.php?key=11482

http://heim.ifi.uio.no/~gisle/blog/?p=62

 

Το όργανο που παράγγειλα δε θα το πάρω ποτέ καθώς πρόκειται για μια καλά στημένη ιστορία απάτης. Θα μου πείτε ότι φταίω αποκλειστικά και μονο εγώ καθώς δεν έψαξα τίποτα σχετικά με την υπόθεση.. Το γνωρίζω!

Ίσως αυτό που ρωτάω να είναι λίγο χαζό άλλα δεν έχω τώρα πια να χάσω τίποτα (τα χρήματα τα έχω ήδη χάσει...). Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα ενδεχομένως να κάνω σε σχέση με αυτήν την ιστορία? Έχω τα στοιχεία του ατόμου που έστειλα τα χρήματα.... Θα βρώ άκρη? που θα πρέπει να καταφύγω? Όποιαδήποτε συμβουλή σας ίσως βοηθήσει...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σου εύχομαι καλή τύχη και να μου επιτρέψεις να σου δώσω μία συμβουλή.Ποτέ μα ποτέ μην χρησιμοποιήσεις ξανά Western Union.Κάθε τέτιου τύπου απάτες έχουν ένα κοινό : Western Union.

Ολόκληρη εταιρεία που κάνει τεράστιες εισαγωγές και δεν είχε ένα λογαριασμό σε μία τράπεζα ή δεν δεχόταν πιστωτικές.Τουλάχιστον ύποπτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συγχωρεις αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση εχεις μεγαλο μερος της ευθυνης καθοτι δεν εκανες σωστη ερευνα αγορας και δεν φροντισες να εισαι σωστα ενημερωμενος σχετικα με τους τροπους πληρωμης........

 

Κανονας: ΠΟΤΕ δεν στελνουμε χρηματα με western union

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Εμείς σε ευχαριστούμε για την πληροφόρηση.

Δυστυχώς, αυτό που με απογοητεύει είναι το ότι επέλεξες να σκεφτείς κουτοπόνηρα (ρε μπαγάσα, είπαμε φθηνότερες τιμές αλλά τόόόόσο φθηνότερες;;;;).

Τα κακά νέα είναι ότι δεν θα πάρεις πίσω τα χρήματά σου.

Όλοι την πατήσαμε κάποτε, μην το παίρνεις πιο βαρειά απ' ότι πρέπει.

 

Φιλικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω! Πραγματικά κρίμα!

 

Αλλά κι εσύ ρε γμτ τσίμπησες σαν το ψάρι! Παραβίασες τον νο1 κανόνα! ΠΟΤΕ με western union και τράπεζα σε 100% αγνώστους!

 

Ελπίζω το πάθημα να γίνει μάθημα! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, κρίμα για την ιστορία αυτή.. Όντως έχεις και εσύ ευθύνη, αλλά σημασία έχει τι κάνεις τώρα. Καλό είναι πάντως που ενημερώνεις για την συγκεκριμένη απάτη, παίρνουμε μαθήματα ...

 

Όπως θα έχεις δει από άλλα posts στο Internet, η συγκεκριμένη απάτη είναι γνωστή. Συνεπώς η βρετανική αστυνομία ήδη θα ψάχνει τους δράστες. Γνώμη μου είναι πως συνήθως τέτοιες ιστορίες δεν κρατούν πολύ, κάποια στιγμή θα τους βρουν.

 

Να έρθεις σε επικοινωνία με την Βρετανική πρεσβεία στην Ελλάδα και να αναφέρεις το γεγονός, αφήνοντας τα στοιχεία της ιστορίας. Να τους ρωτήσεις τι πρέπει να κάνεις - ρώτα και έναν δικηγόρο που να ξέρει να σε συμβουλέψει.

 

Ποτέ δεν ξέρεις .. Βέβαια μάλλον απίθανο είναι, αλλά δεν ξέρεις τι γίνεται, πες ότι τους πιάνουν μέσα σε λίγες μέρες, ίσως έχεις δικαίωμα να ζητήσεις αποζημίωση ... Αλλά θα είναι καλό να μπορείς να αποδείξεις ότι τους πλήρωσες, να έχεις πχ ενημερώσει την πρεσβεία. Όσο δεν έχεις τίποτα να χάσεις, κάνε ότι μπορείς ...

 

 

Καλή τύχη, και προσεκτικά άλλη φορά.. Πάντως εντάξει, είναι μεν κάποια λεφτά, αλλά μην σε παίρνει και από κάτω, άλλοι την έχουν πατήσει πιο χοντρά, υπάρχουν και άλλα, πολύ πιο άσχημα πράγματα στη ζωή εξάλλου..

 

Μην κάνεις άγχος πάντως, πες δε γ....., και ξέχνα το ..

 

 

θ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορηση φιλε

 

+1!

 

Μακάρι να τους πιάσουνε, να παρετε τα λεφτά σας πίσω και να τους σπάσουν τα παϊδια.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μην το αποπαίρνετε το παιδί, ντάξει έκανε μια πατάτα, αλλά μην τον σταυρώνετε. Μπράβο ρε μάγκα που το έκανες post και σε ευχαριστούμε όλοι. Όλοι μας εξαπατηθήκαμε και όλοι μας κάποτε εξαπατήσαμε. Να σαι καλά, και όταν γίνεις μεγιστάνας, κλείστηνα την που^&%*&^ την western union. Θα σου χρωστάμε πολλά

:D

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου