Προς το περιεχόμενο

CASIO CZ 101, 230S, 1000, 3000 KAI 5000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

 

Θα ήθελα όποιος έχει χρησιμποιήσει ποτέ κάποιο απο τα θαυματουργά casio της σειράς cz (101, 230s, 1000, 3000, 5000) που διαθέτουν τη μέθοδο σύνθεσης phase distortion να μου απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις.

Βασικά σκέφτομαι να αγοράσω το μικρό cz 101. Το ρεπερτόριο για το οποίο το χρειάζομαι είναι για λαϊκό-σκυλάδικο και γενικά για πανηγύρι φάση (λαικό ποντιακό τούρκικο προγραμμα κτλ) Νομίζω έγινε σαφές οτι το θέλω για solo και ταξίμι.

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής.

 

1. Δεν βρίσκω εύκολα το cz 101 αλλά έχω βρει το cz 5000. Θεωρητικά είναι ανώτερο μοντέλο με μεγαλύτερη μνήμη και πολυφωνία. Νομίζω οτι και αυτό διαθέτει τη μηχανή σύνθεσης που χρησιμοποιεί phase distortion synth method. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

 

2. Ξέρει κάποιος μήπως αν τα cz υποστηρίζουν detune? (Δεν αναφέρομαι σε master transpose η master detune που επηρεάζουν όλες τις νότες αλλά σε detune που επηρεάζει μόνο την κάθε νότα.(ανεξάρτητη ή σε όλες τις οκτάβες.) Ρωτάω γιατί χρησιμοποιώ αραβικά κουρδίσματα και σκάλες (maquam. rast bayati κτλ)

 

3. Υπάρχει switch για mono και poly λειτουργία? Βασικά με ενδιαφέρει η mono λειτουργία. Όπως προανέφερα το θέλω μόνο για σόλο. Ότι άλλο θέλω να κάνω το κάνω με άλλα synth και arrangers (Εχω τα KORG PA 80, KORG TRITON LE, KORG TRITON EXTREME ME MOSS, ROLAND Em55, KORG M1, ROLAND D50.)

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά

 

Νίκος[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν βρίσκω εύκολα το cz 101 αλλά έχω βρει το cz 5000. Θεωρητικά είναι ανώτερο μοντέλο με μεγαλύτερη μνήμη και πολυφωνία. Νομίζω οτι και αυτό διαθέτει τη μηχανή σύνθεσης που χρησιμοποιεί phase distortion synth method. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

Συνέχισε να ψάχνεις το 101' date='αξίζει.

2. Ξέρει κάποιος μήπως αν τα cz υποστηρίζουν detune? (Δεν αναφέρομαι σε master transpose η master detune που επηρεάζουν όλες τις νότες αλλά σε detune που επηρεάζει μόνο την κάθε νότα.(ανεξάρτητη ή σε όλες τις οκτάβες.) Ρωτάω γιατί χρησιμοποιώ αραβικά κουρδίσματα και σκάλες (maquam. rast bayati κτλ)

Δεν μπορείς να κάνεις Detune και να έχεις τέτοιες "Scale" όπως αναφέρεις,έχει Detune άλλα δεν κάνεις αυτό που ζητάς,τέτοιες "Scale" θα τις φτιάχνεις με το Pitch του.

3. Υπάρχει switch για mono και poly λειτουργία? Βασικά με ενδιαφέρει η mono λειτουργία. Όπως προανέφερα το θέλω μόνο για σόλο. Ότι άλλο θέλω να κάνω το κάνω με άλλα synth και arrangers

Ναι.

Eυχαριστώ προκαταβολικά

Παρακαλώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου