Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για looper


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό εννούσα Otto.

https://www.thomann.de/gb/digitech_jamman_solo_xt.htm

 

Στα χρήματά του κάνει παπάδες. Παίρνει κάρτα SD και έρχεται με τροφοδοτικό 300-400 mA.

Και όχι, δεν τρώει τόνο! (ούτε κανένα άλο ψάρι 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ αναφερόμουν στο Jamman stereo. Δεν έχω ιδέα αν είναι true bypass, έτσι κι αλλιώς το έχω κυρίως στο σπίτι για practice. Γενικά νομίζω ότι γι αυτά που προσφέρει αξίζει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω αναφερόμουν στο απλό Ditto των 85 ευρώ. Υπάρχουν και μεγαλύτερα μοντέλα στην σειρά.

Καλό είναι να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα πάντως, Κάποια ακριβότερα έχουν μνημες και συγχρονισμό δεύτερων πεταλιών κ.α. που εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες.  Αλλά είναι άλλη κατηγορία τιμής. Ολες οι ανταγωνιστικές εταιρίες (Boss, Tc, Digitech) έχουν τέτοια μοντέλα.

 

Το quantization πάντως δεν είναι δεδομένο στα φτηνά μοντέλα τους και ίσως να είναι το σημαντικότερο για έναν μουσικό που θέλει απλά να πατάει και να γράφει και να μην τον απασχολεί αν θα κλείσει στο τσακ η λούπα ή θα πρέπει να μετρήσει ξανά σαν μετρονόμος. Οπότε θα πρότεινα να δοθεί ιδιαίτερη σημασία σε αυτή την παράμετρο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναφερόμουν στο απλό Ditto των 85 ευρώ. Υπάρχουν και μεγαλύτερα μοντέλα στην σειρά.

Καλό είναι να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα πάντως, Κάποια ακριβότερα έχουν μνημες και συγχρονισμό δεύτερων πεταλιών κ.α. που εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες.  Αλλά είναι άλλη κατηγορία τιμής. Ολες οι ανταγωνιστικές εταιρίες (Boss, Tc, Digitech) έχουν τέτοια μοντέλα.

 

Το quantization πάντως δεν είναι δεδομένο στα φτηνά μοντέλα τους και ίσως να είναι το σημαντικότερο για έναν μουσικό που θέλει απλά να πατάει και να γράφει και να μην τον απασχολεί αν θα κλείσει στο τσακ η λούπα ή θα πρέπει να μετρήσει ξανά σαν μετρονόμος. Οπότε θα πρότεινα να δοθεί ιδιαίτερη σημασία σε αυτή την παράμετρο.

 

Τα ditto όμως τα "φτηνά" δεν έχουν quantization αν κατάλαβα καλά. Οπότε το jamman ίσως είναι καλύτερη λύση, δεδομένου ότι η διαφορά τιμής είναι μικρή. Οπότε γύρω στο 100αρικο λέω να πάω προς τα εκεί.

 

Εν τω μεταξύ βλέπω κάτι βίντεο που βάζουν 2-3 τέτοια μαζί και κάνουν παπάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σωστά. Αλλά μιας και το πιάσαμε, δεν κοιτάει ο καθένας που συμμετέχει αν το πετάλι του έχει quantization, για να έχουμε μια μικρή βάση και να ξέρουμε πιο είναι το φτηνότερο με την εφαρμογή;

Και μη μπερδεύουμε το quantization με τον "συγχρονισμό" των πεταλιών μεταξύ τους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παίδες. Είστε διαφωτιστικοτατοι. Να ρωτήσω και κάτι που πιθανόν να είναι μπούρδα: το βάζεις τελευταίο πριν τον ενισχυτή στο chain? Παίζω με ένα μικρό ενισχυτακι σπίτι yamaha thr10c οπότε η σειρά θα είναι wah, od, looper, ενίσχυση;

 

Αν παίρνω delay ή reverb από τον ενισχυτή είναι οκ έτσι; έχω χρόνια που παίζω με software και κάπου το έχω χάσει με τα πενταλακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν είχα καταλήξει στο τζαμαν χτ αλλά από το ψάξε ψάξε έπεσα πάνω στο trio+band κάτι. Έχει και λουπερ και κάνεις και κάτι ωραία με μπάσο και ντραμς. Με έβαλε πάλι σε σκέψεις. Αξίζει; δηλαδή με καλύπτει το λουπερ αλλά έχει και τα άλλα ωραία μπλιμπλικια που σου φτιάχνουν ολόκληρη παραγωγή. Έχετε εμπειρια; ακούγεται πολύ ψευτικο; ρωτάω γιατί από το γιουτουμπ δεν μπορώ να καταλάβω. Καλά Χριστούγεννα με υγεία σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είχα καταλήξει στο τζαμαν χτ αλλά από το ψάξε ψάξε έπεσα πάνω στο trio+band κάτι. Έχει και λουπερ και κάνεις και κάτι ωραία με μπάσο και ντραμς. Με έβαλε πάλι σε σκέψεις. Αξίζει; δηλαδή με καλύπτει το λουπερ αλλά έχει και τα άλλα ωραία μπλιμπλικια που σου φτιάχνουν ολόκληρη παραγωγή. Έχετε εμπειρια; ακούγεται πολύ ψευτικο; ρωτάω γιατί από το γιουτουμπ δεν μπορώ να καταλάβω. Καλά Χριστούγεννα με υγεία σε όλους.

 

Αυτο λέω:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες για πείτε καμία άποψη λαίμεεεεεεε.

 

Εν τω μεταξύ έχω μπερδευτεί ακόμα περισσότερο γιατί τώρα δε βλέπω τρόπο συνδεσμολογίας του trio+. Με απλο ενισχυτάκι απο το οποίο παίρνω και κάποια εφέ δε βλέπω να δουλέψει σωστά. Το έχει κανείς? Μπορείς να "βγάλεις" τα bass/drums σε μόνιτορς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου