Προς το περιεχόμενο

Purple Plectrums για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και πολύ καιρό με είχαν ιντριγκάρει τα ειδικά κατασκευασμένα plectrums που είχαν κάνει την εμφάνιση τους από διάφορους κιθαρίστες όμως οι τιμές ήταν αρκετά υψηλές και με αποθάρρυναν από το να τα δοκιμάσω κατ'ιδίαν. Τις προάλλες έπεσαν στην αντίληψη μου τα purple plectrums, τα οποία είχαν πολύ χαμηλότερες τιμές απ΄ότι είχα δει έως τώρα και αποφάσισα να παραγγείλω ένα sampler με 4 διαφορετικά είδη(forged hetfield, forged scallon, forged arrow, forged spade) το οποίο έλαβα πρόσφατα.

Είναι κατασκευασμένα από υψηλής πυκνότητας θερμοπλαστικό υλικό με χαμηλό συντελεστή τριβής, το οποίο κάνει την πένα να γλιστράει από χορδή σε χορδή με απίστευτο τρόπο!!!

Τα σχήματα λόγω διαστάσεων με είχαν προβληματίσει, γιατί παίζω με jazz iii αλλά μόλις τα χρησιμοποίησα με ήρθαν πολύ βολικά στο χέρι. Βοηθάν στο να παίζεις πιο ξεκούραστα, με λιγότερη δύναμη, πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη ακρίβεια μειώνοντας την πίεση στον καρπό.

Τονικά ενισχύουν το output, δίνουν όγκο και διαύγεια στον τόνο και με έδωσε την εντύπωση λες και είχα compressor στο rig!! Ειδικά η ακουστική κιθάρα κελαηδάει!! Βγάζει απίστευτα γλυκό ήχο που δεν συγκρίνεται ούτε με κανονικές πένες ούτε με δάχτυλα!!

Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος!! Με τις τιμές και τα μεταφορικά που προσφέρει πραγματικά αξίζει!!

 

https://plexstrum.com/

 

WP_20161117_005.thumb.jpg.7bbac2d4aa432cadd790e8551533ce94.jpg

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σαν πολύ ογκωδεις μου φαίνονται.

 

Otto φαίνονται ογκώδεις, αλλά κρύβεται λογική πίσω από το σχεδιασμό!! Για παράδειγμα, κομμάτια με πολύ απαιτητικό downstroking που κουραζόταν απίστευτα το χέρι, δεν παίρνω χαμπάρι τώρα!!! Και γω με jazz 3 έπαιζα και έλεγα ποοο μεγάλες φαίνονται αλλά ήθελα να δοκιμάσω γιατί είχα ακούσει πολύ καλά λόγια στο internet, και δεν απογοητεύτηκα!!! Έκανα και άλλη μία παραγγελία με νέα σχέδια plectrum!! Μόλις τα παραλάβω θα επανέλθω για κριτική!!!

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Otto φαίνονται ογκώδεις, αλλά κρύβεται λογική πίσω από το σχεδιασμό!! Για παράδειγμα, κομμάτια με πολύ απαιτητικό downstroking που κουραζόταν απίστευτα το χέρι, δεν παίρνω χαμπάρι τώρα!!! Και γω με jazz 3 έπαιζα και έλεγα ποοο μεγάλες φαίνονται αλλά ήθελα να δοκιμάσω γιατί είχα ακούσει πολύ καλά λόγια στο internet, και δεν απογοητεύτηκα!!! Έκανα και άλλη μία παραγγελία με νέα σχέδια plectrum!! Μόλις τα παραλάβω θα επανέλθω για κριτική!!!

 

Καλά άμα τις δοκίμασες και σε βολεύουν δε το συζητώ. Ίσως ο όγκος να είναι όντως κάτι που προσθετει σε ανεση. Βέβαια είναι και αρκετά ακριβές. Βλέπω πένες που κοστίζουν 25 ευρώ. Δε ξέρω αν θα τα έδινα για μια πένα. Κάπως μου κάθεται αλλά αν σε βολεύουν καμία αντίρρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αυτή είναι η καινούρια παραλαβή!! Η πάνω σειρά είναι χειροποίητες, λαξευμένες σε τροχό. Το υλικό είναι πολύ πιο ανθεκτικό. Το τέρμα δεξιά σχέδιο είναι 2 σε ένα προσφέροντας από τη μία πλευρά πιο στρογγυλεμένη μύτη για rythm και απο την άλλη μεριά μία πιο μυτερή για σόλο!! Την άσπρη την αποκαλώ το θηρίο :P, την επέλεξα κυρίως για την ακουστική αλλά και για πολύ βαριά χαμηλοκουρδισμένα riff!!! Η εμπειρία μου τόσο καιρό που χρησιμοποιώ τα purple plectrums είναι ότι με έχουν βοηθήσει να παίζω πιο εύκολα πράγματα όπως alternative/sweep picking, downstroking. Μ'αρέσει πολύ το φυσικό compression η ένταση και η διαύγεια που δίνουν στον τόνο!!

DSC_0024.thumb.JPG.66ea765598ecc48115885231666e2900.JPG

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου