Προς το περιεχόμενο

Πνευματικά δικαιώματα για διασκευές.Τι γίνεται με την jazz?


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα...

Απλά παίζουν διασκευές παντού. Όχι ότι είναι επιχείρημα το ότι όλοι το κάνουν... αλλά όλοι το κάνουν...

Κάθε μαγαζί λοιπόν που φιλοξενεί μπάντα με διασκευές τι γίνεται εκεί;

Ουσιαστικά είναι παράνομοι;

 

Είναι σαν αυτό που λέγεται ότι οι νεότεροι θεωρούν το νετ και τα mp3 δεδομένα, εγώ πχ θεωρώ τις διασκευές σαν κάτι το δεδομένο.

Όλοι παίζουν διασκευές, έχω ακούσει άπειρες λαιβ, και στη μπάντα που είμαι διασκεύες παίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Κάθε μαγαζί λοιπόν που φιλοξενεί μπάντα με διασκευές τι γίνεται εκεί;

Ουσιαστικά είναι παράνομοι;

 

ναι, οπως και μια συναυλια η φεστιβαλ. μπορει οποιαδηποτε στιγμη να μπει η αεπι η μια αλλη εταιρια πνευματικων δικαιωματων και να απαιτησει χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ναι, οπως και μια συναυλια η φεστιβαλ. μπορει οποιαδηποτε στιγμη να μπει η αεπι η μια αλλη εταιρια πνευματικων δικαιωματων και να απαιτησει χρηματα

Μα είναι δεδομένο ότι τα απαιτεί και τα εισπράτει από τα μαγαζιά και τους διοργανωτές. Βέβαια η κουβέντα μας δεν αφορά τα live αλλά τις ηχογραφήσεις, οπότε και χρειάζεσαι την εξουσιοδότηση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Εχω την εντυπωση οτι τα πνευματικα δικαιωματα ειναι ελευθερα σε οποιαδηποτε δημιουργια οχι μονο μουσικη αλλα γενικα 50 χρονια μετα τον θανατο του δημιουργου. Διορθωστε με αν κανω λαθος. Δεν ξερω αν βοηθησα

 

Τελικά βρε παιδιά αυτό ισχύει ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου