Προς το περιεχόμενο

Πνευστα


espe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου εκανε εντυπωση που δε βρηκα section για τα πνευστα.. Θυμαμαι βεβαια, ειχα πετυχει κανα δυο θεματα για τις τρομπετες..

Τεσπα, ασχετος ειμαι με τη τρομπετα αλλα μιας και ενδιαφερομαι να αρχισω να μαθαινω, χτες συνειδητοποιησα οτι χρειαζομαι δασκαλο για να μαθω!

Γιατι; Γιατι, οπως μου εξηγουσε ενας (φανταζομαι κατι ηξερε..) ο ηχος δε βγαινει επειδη απλα φυσας και καθε συνδυασμος μετα εμβολα ειναι και καποια νοτα.. Απ'οτι καταλαβα ή αναλογα με τη δυναμη που φυσας ή με διαφορα κολπα που κανεις με τα χειλη σου ΣΕ συνδυασμο με τα εμβολα, βγαινει μια νοτα.

Και εκει καταλαβα, οτι χρειαζομαι δασκαλο, μιας και αποκλειεται να καταλαβω τι εννοουσε.. (η συζητηση ηταν και στα ισπανικα και χειροτερευε ακομα περισσοτερο τη κατασταση)

Κι εγω ερωτω, αληθευει;

 

Ασχετο, αλλα ο ιδιος τυπος επαιζε σε μια μπαντα κατι σαν ηλεκτρονικη φλογερα (το σχημα του οργανου δεν παρεπεμπε σε κανενα γνωστο οργανο). Ηταν παντως πνευστο, επαιρνε ρευμα και συνεδεε (φανταζομαι) διαφορα πεταλοειδη μηχανηματακια. Και τελοσπαντων εβγαζε κατι θεικους ηχους και πορωθηκα ακομα περισσοτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεύει ναι. Έτσι παίζονται γενικά τα χάλκινα, γι'αυτό και είναι πολύ εύκολο να φαλτσάρεις. Το καλύτερο είναι να βρεις ένα δάσκαλο, κλασικοί φαντάζομαι υπάρχουν αρκετοί, τζαζίστες είναι λίγοι (τουλάχιστον αυτοί που δεν είναι φάλτσοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν απλως φυσηξεις σε ενα χάλκινο πνευστό, μόνο αέρα θα ακούσεις. Ο ήχος παράγεται με παλιδρόμηση των χειλιών και το όργανο απλώς τον δυναμώνει και τον διαμορφώνει. Κάθε συνδιασμός έμβόλων αντιστοιχεί σε αρκετές διαφορετικές νότες. Εκεί παίζει ρόλο η πίεση που σφίγγεις να χείλια σου φυσώντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου