Προς το περιεχόμενο

κολλητηράκιδες?? ψάχνω κολλητήρι !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά είμαι εντελώς δυσαρεστημένος απο τα τοπικά μαγαζιά της πόλης μου έχω αγοράσει 3 κολλητήρια και τα 3 είναι για πέταμα (και δεν είμαι αρχάριος ) το ένα μου χάλασε η μύτη, το άλλο εχει τεράστια μύτη και δεν μου κάνει έκανα και μια βλακεία και τσάκισα την μύτη .. και σήμερα λέω αντε να πάω να πάρω ενα αλλο γιατι η μύτη κάνει όσο και το κολλητήρι και με χρεώνει ο τυπος 10 ευρώ για  ενα και καλά και γαμώ τα κολλιτήρια όπως μου είπε !!  , πάω και εγώ ο άμοιρος να συνδέσω τα ποντεσιομετρα με τους μαγνητες να γουστάρω Σαββάτο βράδυ και τρώω την παπάρα...  ???  μπαίνω και στο ιντερνετ  και ψάχνω το κολλητήρι από περιέργια  πόσο κοστίζει και βλέπω 3,50 ευρώ !  ε λοιπόν ΤΕΡΜΑ είναι η τελευταία φορά που πιάνομε κότσος απο τα γυφτομάγαζα κυριοι ...  να βάλουν λουκέτο όλα τα λαμόγια  η φθήνια τρώει τον παρά έλεγαν οι παλιοι , θα ήθελα να μου προτείνεται ένα καλό κολλητήρι με κατάλληλη μύτη  και μια  καλή κόλληση , σολτερίνη έχω μια της weller,  το θέλω  κυρίως για να κολλάω κανένα ποντεσιομετρο για κιθάρα και κανένα καλώδιο  όχι για πλακέτες  .

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σολτερίνη έχω μια της weller,  το θέλω  κυρίως για να κολλάω κανένα ποντεσιομετρο για κιθάρα και κανένα καλώδιο  όχι για πλακέτες  .

Πάρε και ένα κολλητήρι της Weller στα 40W και καλάι της Cookson 60/40 (Fluitin 1532 2.2 flux στα 0.7mm - αν και εγώ με το 1mm είμαι οκ).

 

Μην δώσεις τίποτα λιγότερο για το κολλητήρι (θα δεις τρομερή διαφορά) και τίποτα περισσότερο για το καλάι (δεν αξίζει τον κόπο - ναι έχω πληρώσει βλακωδώς και για "ασήμια" της WBT).

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@black_sheep

 

Στο καλάι είσαι εντάξει,αλλά στο κολλητήρι δώσε κάτι παραπάνω,δεν γίνονται τέτοιες δουλειές έτσι..

Κολλητήρι με 3,5€ δεν ήξερα καν ότι υπάρχει.

 

Και στο λέω γιατί και εγώ είχα πάρει παλιά μια μούφα από το Lidl και μετά αναγκάστηκα

να πάρω κάτι καλύτερο ώστε να κάνω δουλειά,να το κρατήσω κιόλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ευρω :o  Απιστευτα χαμηλη τιμη για κολλητηρι black_sheep

Απο περιεργεια και μονο. Τι μαρκες ειναι τα κολλητηρια σου?

Ειναι κολλητηρια?? ;D

 

Κατα τη γνωμη μου, ενα στα 18-25watt γι αυτα που περιγραφεις.

Εταιριες, antex, ersa, jbc και γυρω στα 30ευρα +/- 5

Με καθημερινη χρηση 8ωρου αλλαζεις μυτες μετα απο 3-4 χρονια.

Και ναι!

Εχουν τα μισα χρηματα. :'(

 

Περιεργο παντως να σε αφησει το κολλητηρι. Μηπως εφαγε καμμια τουμπα ζεστο?

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά η μύτες για τα κολλητήρια αυτά χαλάνε  πχ το είχα 1 ωρα στη πρίζα και τά παιξε..  αυτό με τα 10 ευρώ που πήρα λογικά δε ξέρω τι να πω δε πιάνι το καλάι με τίποτα το κάνει μπίλια και πέφτει και δοκίμασα με 2 καλάι διαφορετικά υποψιάζομαι ότι φταίει η μύτη ,digisilence  δεν έχει καν όνομα φίλε ασε με τον κωδικό του το βρήκα  ???

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε και ένα κολλητήρι της Weller στα 40W και καλάι της Cookson 60/40 (Fluitin 1532 2.2 flux στα 0.7mm - αν και εγώ με το 1mm είμαι οκ).

 

Μην δώσεις τίποτα λιγότερο για το κολλητήρι (θα δεις τρομερή διαφορά) και τίποτα περισσότερο για το καλάι (δεν αξίζει τον κόπο - ναι έχω πληρώσει βλακωδώς και για "ασήμια" της WBT)

 

Σκέφτομαι να επενδύσω σε ένα antex http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=XS-25  τώρα για καλάι δυστηχώς  θα πρέπει να διαλέξω κάτι απο το site γιατί εδώ που είμαι δεν βρίσκω τίποτα  σοβαρό

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να επενδύσω σε ένα antex http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=XS-25  τώρα για καλάι δυστηχώς  θα πρέπει να διαλέξω κάτι απο το site γιατί εδώ που είμαι δεν βρίσκω τίποτα  σοβαρό

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=10_51_217&products_id=11734

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=10_51_210&products_id=11779

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι λίγα τα 15 watt κώστα;

Ναι, είναι. Τα 25 σε καλύπτουν με λεπτό καλάι και ψιλοδουλειές.

 

Κοίτα, κι εγώ είχα βλαστημήσει με τα φτηνοκολλητήρια μέχρι που άκουσα την συμβουλή φίλου επαγγελματία και πήρα το Weller SP141 στα 40W΄και δεν το μετάνοιωσα.

Και αποκτάς αυτοπεποίθηση με τις κολλήσεις και δεν χαλάει κάθε τρεις και δύο και ανταλλακτικά υπάρχουν.

 

Η πολύ μικρή εμπειρία μου έχει δείξει ότι άμα πρόκειται να πάρεις ένα εργαλείο που θα χρησιμοποιήσεις αρκετά και θέλεις να κάνεις την δουλειά σου καλά, μην τσιγκουνευτείς και δώσε κάτι παραπάνω για κάτι που είναι διαπιστωμένα καλύτερο.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βολευει πάρα πολυ αυτή η μύτη 2 mm κώστα και μαλλων θα πάρω αυτό που έβαλες για τα ποντεσιομετρα και συνδέσεις μαγνητών  μου άρεσε και http://www.aktinion.gr/index.php?lang=gr&sec=115&ctg=337&cid=1120  άλλα με προβληματίζει η μύτη του  αν και έψαξα για 2 mm αλλα δεν υπάρχουν

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου